Informace o institucích 2023

Akrobad ateliér

Josef Sedlák aka Akrobad

*1990, Plzeň/ Po střední umělecké škole vystudoval bakalářský obor ilustrace na FDU LS. Od té doby působí jako výtvarník na volné noze; věnuje se především ilustraci, velkoformátovým malbám na zeď, autorským printům a obrazům. V jeho dynamické tvorbě se prolínají motivy města, zašlého industriálu a přírody. Pracuje s abstrakcí, graffiti a dekonstrukcí písmen. Žije v Plzni a současně zde má i ateliér v kreativní zóně DEPO2015.

Působí v tvůrčí dvojici společně s Tomášem Staňkem pod názvem - Obras Akrobad.

Obras Akrobad

Je tvůrčí tandem působící na poli ilustrace, komiksu, volné malby a mural artu.

Svedlo je dohromady společné studium ilustrace na FDULS v Plzni a od té doby spolu malují zdi, vydávájí komiksový časopis XRXMAG a v posledních letech realizují i výstavní projekty, v nichž se mísí tradiční malba na plátno s dalšími prvky a médií.

Ta nezřídka vychází z jejich sdílené zkušenosti s graffiti a z lásky k němu, ať už je v ulicích města, nebo v odlehlých končinách, jimž udává ráz živá příroda.

Mají za sebou množství velkoplošných muralů v Plzni, Praze i dalších městech (například Chicagu nebo v Aveiru nedaleko Porta) a několik společných výstav: KONTROL (2023, Galerie Mega A), Lesní práce (2022, Papírna), Ze světla do tmy (2021, Galerie Mega B), Lustr (2020, XRX expozice), Z dovozu (2019, Café prostoru_). Taktéž byli účastni i několika výstav skupinových, například u příležitosti festivalu Wallz v DEPO2015. Žijí a tvoří na ose Praha - Plzeň.

soubor Obras_Akrobad-13.jpg

soubor IMG_5293.jpg

Arteterapie Plzeň

Co to je arteterapie? Arteterapie je, jak už sám název napovídá, spojením výtvarného umění s psychoterapií. Cílem není výsledek, ale proces, není tedy podmínkou, že klient arteterapie musí umět malovat. Jde především o uvolnění a sebepoznání. Dokonce existuje i arteterapie, u které není nutné aktivně tvořit, někdy se stačí jen dívat.

Kromě samotné arteterapie se v ateliéru věnujeme kreativním kurzům, kroužkům nebo i dětským táborům. Hlavním naším mottem je, že je důležité si tvorbu užít. Využíváme celou škálu výtvarných technik, kresbou, malbu, koláž, korálky a další kreativní materiál, přírodniny a prostě cokoli co je po ruce.

V rámci Víkendu otevřených ateliérů pro vás máme připravený workshop, kde si můžete vyzkoušet některou z našich nabízených technik a dozvědět se něco o arteterapii.

soubor 01.jpg

soubor 02.jpg

Ateliér C’est ou

Vítejte ve Vítané!

Ateliér C’est ou založila Magdaléna Vrbová Hášová ve Vítané na Klatovsku v roce 1996. Magdaléna prožila několik dětských let v učení u Evy Švankmajerové na Novém Světě, v mládí studovala keramiku a poté sbírala zkušenosti v několika výtvarných ateliérech. Od roku 2002 také opakovaně obhajuje své místo v konkurzech Sdružení výtvarníků Karlova mostu odkud mnozí znají a mají její anděly a andělíčky, kteří dnes bdí, spí, smějí se anebo si jen tak poletují v nespočtu domovů a zahrad od Vítané až po Sydney. Její vlastní modelování volnou rukou i tvorba z forem s použitím technologicky pokročilých a často nekonvenčních či inovativních postupů a výtvarných technik dají vždy vzniknout nezaměnitelnému originálu. Asi i proto už před mnoha lety říkal jejím rodičům světoznámý výtvarník Jan Švankmajer, že "to dítě má hodně výrazný rukopis".

Kromě dalších spolupracovníků dnes již v ateliéru sbírá zkušenosti také mladší generace, syn Martin a dcera Bára, a nic nesmí uniknout pozornosti nejmenší Verunky.

Můžete se zastavit u nás ve Vítané třeba při procházce na Cestě svatého Jakuba a podívat se, jak vzniká třeba taková pálená do bronzova glazovaná svatojakubská mušle. Navíc máme na dvorku kouzelnou slepici a když k nám zavítáte, tak vám možná snese zlaté vejce.

A víte, co francouzsky znamená C’est ou? Na začátku vesnice vlevo a pak už budete vědět...

soubor Atelier C-estou - post (2)(1).jpg

soubor 19 (2).jpg

soubor image.jpg

Ateliér Dorido - Petra Fenclová

Petra Fenclová

  • tvůrčí kurzy
  • šité obrazy a výrobky
  • patchwork

Vystudovala jsem technický stavební obor, ale od mládí mě zajímaly výtvarné techniky, které jsem měla možnost rozvíjet v ZUŠ. Několik let zpět jsem se setkala s tvůrčím šitím a patchworkem, kterým jsem se postupně začala naplno věnovat.

Znalost počítačové grafiky z dob studií a příroda mě inspirují k tvorbě vlastních návrhů obrazů. Toto propojení s textilní tvorbou mi dovoluje vytvářet zcela originální výrobky.

Výzvou se pro mě stalo mnoho metrů látek z textilního odpadu z české továrny. Ty přetvářím do obrazů, prostírání či jiných výrobků. Upcykluji také oblečení a též barvím látky. Šetrnost k přírodě mě inspirovala k výrobě designových látkových tašek. Přijďte a objevte se mnou kouzlo japonské lidové vyšívací techniky Sashiko.

soubor kabelka sashiko.jpg

Ateliér DRUHÁ ŠANCE

Jsme spolek lidí, kteří si vzali za cíl poskytování obecně prospěšných služeb a edukace veřejnosti směrem k recyklaci, upcyklaci, renovaci a redesingu nábytku, textilu a dalších předmětů. Propagujeme udržitelnou spotřebu a enviromentálně odpovědný způsob života. Organizujeme workshopy a další akce pro veřejnost. Na Klatovské třídě 57. máme prodejnu upcyklovaných předmětů a dílnu pro pořádání workshopů.

soubor 84e68b33c42059586c40c1b921813391.jpg

soubor 153471798_117725147018949_1833531978944607879_n.jpg

soubor 7fb20640d916f3725b7397fc1584af23.jpg

-->

Atelier FotoRK

Stylový umělecký atelier v centru Plzně nad Náplavkou u Radbuzy. V atelieru bude u příležitosti otevřených ateliérů probíhat výstava obrazů a fotografií umělců ROMANA FotoRK KREJČÍKA a RácART.

soubor 1f67865b.jpg

RácART: Luděk / Ráca / Racek

Undergroundový umělec. Vychází v tvorbě ze street art kultury. Jako prostředky uměleckého sebevyjádření využívá cesty malby, kresby, modelování a hudební produkce. Člen Sdružení výtvarných umělců ČR.

Během Víkendu otevřených ateliérů 2023 vystavuje s umělcem Romanem Krejčíkem v Atelieru FotoRK - Anglické nábřeží 9, Plzeň.

soubor f4d48c52.jpg

ROMAN FotoRK KREJČÍK

Umělecký fotograf s talentem zachytit dokonalý snímek na jediné stisknutí spouště fotoaparátu. Jeho fotografie jsou už pravidelně nominované na mezinárodní exhibice ART Photography po celém světě. Namátkou Barcelona / Espaňa, Melbourne / Australia, Las Vegas / U.S.A. Nevada, Berlín / Bundesrepublik Deutschland, Soul / Korea.

Během Víkendu otevřených ateliérů 2023 vystavuje s umělcem Luďkem Rackem RácART v Atelieru FotoRK - Anglické nábřeží 9, Plzeň.

soubor 4086847.jpg

Ateliér Markéta Kotková

V mé tvorbě se snoubí chuť hrát si a objevovat s potřebou pronikat do hloubky věcí a poznávat jejich původ. Věnuji se volné malbě, grafice, ilustraci a tvorbě autorských knih. Ráda se vracím ke kořenům, fascinuje mne nadčasové kouzlo starého řemesla. Věřím, že proces vzniku uměleckého díla je stejně podstatný jako dílko samotné. Přes 20 let tisknu litografii v kamenotiskařské dílně Petra Korbeláře. Experimentuji s výrobou barev z přírodních pigmentů a oživuji zapomenuté starodávné receptury našich předkú. Jako lektorka mám dlouholeté zkušenosti s vedením zážitkových dílen, na kterých předávám své nadšení, výtvarné objevy a zkušenosti, vedu děti i dospělé k hravému objevování vlastní tvořivosti. Jsem rodačka z Prahy, přesto svou největší inspiraci nacházím v srdci přírody. Momentálně žiji se svou rodinou na malé vesnici v Českém Krasu.

soubor MK-019.jpg soubor IMG_20230523_152257_859.jpg

Ateliér Markéta Pangrác

Jmenuji se Markéta Pangrác a kreativní vyjadřovaní se je podstatou nejen mé práce ale celého mého bytí.

Tvořím obrazy a plastiky inspirované životem v celé jeho rozmanitosti. Zachycuji emoce, tvary, struktury, sny. Nesnažím se vytvořit kopii reality, ale zachytit esenci, probudit fantazii, která umožňuje nechat dílo vyznít tisíckrát jinak dle osobnosti a rozpoložení pozorovatele.

Výstavy: Mezigenerační centrum Totem, Plzeňská radnice, Český rozhlas Plzeň, malé provozovny a kavárny.

soubor IMG_2293.jpg

soubor IMG_2286.jpg

soubor -bw7466.jpg

Ateliér Plzeň

Ateliér Plzeň je spolek se záměrem podporovat výtvarné umění a kulturu. Od roku 2011 pořádáme v centru Plzně kurzy kreslení a malování pro širokou veřejnost - nabízíme lekce pro úplné začátečníky i pro pokročilejší malíře, přípravu na přijímací zkoušky, kurz pro seniory, workshopy akvarelu a dalších technik. Mimo to poskytujeme skupinovou a individuální arteterapii, která představuje průnik výtvarné tvorby a psychoterapie a pořádáme kulturní a vzdělávací akce (koncerty, přednášky, výstavy).

Věříme, že každý má v sobě umělce! Pomůžeme Vám objevit svůj talent a tvořivost, ukážeme cestu, jak pracovat na svých dovednostech. Nabízíme klidné a příjemné prostředí pro tvorbu a rozvíjení Vaší záliby, pro setkávání lidí se společným zájmem. Našimi lektory jsou aktivní umělci s odpovídajícím vzděláním a mnohaletou pedagogickou praxí. Zastáváme individuální přístup ke studentům a je pro nás důležité vytvářet pohodovou a uvolněnou atmosféru na lekcích. Snažíme se být inspirujícím místem, kam se budete vždy rádi vracet.

Těšíme se na setkání!

soubor 336363117.jpg

soubor 342182872.jpg

Ateliér s duší - Jarka Papežová

Vášnivá malířka z Pošumaví. Žije a tvoří v Ateliéru s duší, který vybudovala ze zachráněné staré stodoly.
Malování a veškerá tvůrčí činnost je její život, je třetí generací malířů.

Ve svých obrazech usiluje o zachycení pomíjivé krásy okamžiku - vůně louky, mávnutí motýlích křídel, hry světla.

Její květinové louky jsou oblíbené doma i v zahraničí, za svoji autentickou tvorbu získala v roce 2021 Certifikát "Šumava originální produkt" a v roce 2022 dokonce Český rekord jako "Maková malířka".

Ateliérů se účastní se svými hosty pravidelně. Letos chce ale překvapit, tak na Víkend otevřených ateliérů bude připravená na vodním hradě Švihov, kde od 2. 9. 2023 zahájí autorskou výstavu jako "Popelka z Ateliéru s duší".

Bude s ní vystavovat Vlaďka Písařová, keramika.

Výstava zde není náhodná, Jarka několik let pracovala i žila na hradě Točník. A navíc letos uběhne 50 let od natáčení její oblíbené pohádky "Tři oříšky pro Popelku", které probíhalo právě na hradě Švihov!

Nenechte si tuto výjimečnou souhru událostí ujít.

soubor sarka martinu 130.jpg

soubor IMG_6460 edit.jpg

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni je moderní uměleckou školou, jejíž studenti získávají pod vedením řady významných umělců a designerů bakalářské, magisterské a doktorské vzdělání v širokém spektru oborů zaměřených zejména na design a užité umění. Originální budova fakulty, která se může pyšnit řadou ateliérů a dílen s nejmodernějším vybavením, se několikrát v roce stává dějištěm výstav klauzurních, bakalářských a diplomových prací. Součástí budovy je i galerie Inkubátor, která je místem pro výstavy, experimenty, workshopy, filmové prezentace a přednášky s akcentem na mezinárodní spolupráci a internacionalizaci.

fakulta designu a umění

Galerie Azyl

Azyl Bar - Galerie byl otevřen 19. 12. 1990. Cílem bylo vytvořit galerii, ve které posedíte a strávíte v ní příjemně nějaký čas při sklence vína nebo šálku dobré kávy. Za čtvrt století Azyl prošel mnoha proměnami, uspořádali jsme řadu výstav obrazů, grafik, fotografií a soch, mnoho křestů knih a CD. Činnost galerie podpořil cennými radami a zahájil první výstavou vynikající výtvarník Jan Kristofori, výstavu během let ještě dvakrát zopakoval. Vystavovali zde také jiní známí výtvarníci například Peter Nižňanský, Miroslav Malina, Zdeněk Tománek, Zdeněk Netopil, František Ringo Čech, Laco Deczi, Jiří Ptak, Jaroslav Mudra, Vítězslav Netrval, Jan Souček, Milan Kasl, Barbora Renčová, Jana Vrtělová, Varvara Divišová, Herbert Kisza, Zdeněk Živný, Roman Sejkot, Tomáš Šolc, Tomáš Kůs, Stanislav Trigo Tříletý, Renata Vlašínová, Pavel Hauer, Jiří Havlík, Patrik Saudek, Jaroslava Měšťanová a další.

soubor IMG_3523(1).jpg

Galerie Evropského domu SVK PK

Galerie Evropského domu SVK PK je součástí zahraničních knihoven. Ta přináší veřejnosti především zahraniční výstavy zaměřené jak na propagaci jednotlivých kultur, tak i na propagaci zahraniční literatury. K vidění zde bude výstava "Tváře žen", která vznikla z kombinace fotografií ženských tváří. V hledáčku fotoaparátu se ocitly filmové režisérky, kurátorka umění, překladatelky, vědkyně, moderátorka, zpěvačka či kulturní antropoložka. Tváře žen, které jsou uvyklé mluvit, psát, vysvětlovat či vytvářet umění, mlčky pozorují své diváky. Působí silou pohledu, předávají pouze vizuální dojem a svá jména – vše ostatní je na divácích. Galerii najdete na adrese Plzeň, Náměstí Republiky 12.

soubor Tvář žen.jpg

 

Galerie Ladislava Sutnara

Galerie, která nese jméno plzeňského rodáka a amerického designéra českého původu Ladislava Sutnara (1897 – 1976), je součástí Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Veřejnosti nabízí výstavy domácích i hostujících pedagogů a studentů, včetně spřízněných zahraničních umělců, designérů a institucí. Zároveň se soustředí na projekty mezinárodního a strategického významu a poskytuje podporu etablujícím se umělcům. Funguje jako katalyzátor nových myšlenek, které odráží umělecké a designové aktivity fakulty. Výstavní plán Galerie Ladislava Sutnara vytváří kurátor Jan Van Woensel ve spolupráci s výstavní radou a děkanem fakulty MgA. Vojtěch Aubrechtem.

galerie ladislava sutnara

Galerie Thambos

Marie Vechová je majitelka galerie Thambos a v současné době se zabývá technikou voskované batiky, kde v monumentálních obrazech předvádí svoji představu o vědění, vidění, cítění, slyšení, množení atd. Dále tvoří textilní koláže s rostlinnými motivy. Vytvořila publikaci o textilních výtvarných technikách. Byla uvedena ve světové publikaci významných osobností. V současné době vychází československá publikace předních osobností kulturního života, ve které je Marie Vechová uvedena.

soubor 1070221.jpg

soubor 1886190.jpg

soubor 9963305.jpg

Galerie U Bílého jednorožce

Víkend otevřených ateliérů v Galerii U Bílého jednorožce

23. - 24. 9. 2023
Výstava Jan Vytiska
Kurátor Michal Lazorčík

Výstavní síň Galerie U Bílého jednorožce je v samém centru Klatov a nabízí k shlédnutí výstavy současného moderního českého i zahraničního umění. Během VOA lze zdarma navštívit výstavu "JAN VYTISKA", která představí práce Jana Vytisky. Malířská tvorba tohoto výtvarníka spojuje apokalyptické vize, valašský folklor a současné popkulturní reálie. Výstava bude přístupná v rámci běžné otevírací doby (10 - 12 hodin, 13 - 17 hodin). Vstup zdarma se týká i Kostela svatého Vavřince v Klatovech, který je využívaný jako výstavní síň.

Pro děti je v Galerii U Bílého jednorožce připraveno tvoření s názvem Jednorožčí hrátky. Tvořit mohou kromě dětí i dospělí, a to v sobotu 23. 9. 2023 v čase 14:00 - 16:00 hodin. Jak již název napovídá, tématem naší práce budou jednorožci. Vyrobíme si přáníčka, pohyblivé hračky nebo magnetky.

soubor galerie U bílého jednorožce fotokoláž.jpg

Hospic svatého Lazara

Hospic svatého Lazara v Plzni již šestým rokem pořádá benefiční aukci obrazů. Jedná se o velmi výběrovou záležitost, která se uskutečňuje pod vedením kurátorky Lucie Šiklové a spolukurátorky a grafičky Evy Chmelové. Současní umělci jsou osobně oslovováni a darují nám svá díla. Z celé řady umělců můžeme zmínit například autory, jejichž tvorba je zastoupena ve sbírkách Národní galerie, a to Marii Blabolivovou nebo Kurta Gebauera, dále Miloslava Mouchu či Jiřího Vovse. Ze silné střední generace můžeme podtrhnout Mirka Kaufmana, Romana Traburu nebo Terezu Říčanovou. Z mladší střední generace nám pravidelně věnují obrazy malíři Jan Vlček, Evžen Šimera nebo David Pešat. Z mladé generace zmiňujeme Elišku Fialovou nebo Julii Kopovou.

Doposud neprodaná díla těchto a mnoha dalších umělců zdobí stěny našeho hospice a my Vás zveme na jejich prohlídku. Nyní se navíc nacházíme v aktivní fázi přípravy aukce, která se bude konat na podzim 2023. Vy máte tak příležitost vidět úplně nová díla z poslední tvorby věhlasných českých umělců, která v listopadu poputují k novým dražitelům.

soubor 02_Kopp.jpg

IVCP

Členky spolku nejsou profesionálními výtvarnicemi, ale dokazují, že jejich autorské práce tvořené nejen šikovnýma rukama, ale i srdcem, mohou zdobit je, jejich kamarádky, ale i ženy s požadavky na jednoduchost a originalitu. Výrobky z polodrahokamů, keramiky, korálků či obyčejných kamenů a přírodnin ozdobí každý interiér.

Při "Víkendu otevřených ateliérů 2023" si v prostorách spřáteleného spolku Informačního a vzdělávacího centra Plzeň, v ulici Sladkovského č. 30 v Plzni, budete moci prohlédnout autorské práce vyrobené v našem volném čase s neutuchajícím nadšením pro originální provedení - šperky z polymerových hmot, pryskyřice, kamenů, korálků zpracované různými technikami; drátovaná zvířátka, anděly a drátěné stromy štěstí zdobené korálky a krystaly; keramické květníky, ptáčky, betlémy; háčkované módní plédy, čepice, kabelky a roztomilé hračky. V poslední době se zaměřujeme na výrobu originálních hlavolamů, které rozvíjejí logické myšlení a zručnost dětí i jejich rodičů.

V letošním roce si děti i dospělí budou moci vyrobit pod vedením členek spolku Centrum vzdělávání a tvoření v prostorách spolku IVCP v ulici Sladkovského 30 v Plzni drobnosti, které budou pěknou ozdobou tvůrce či milým dárkem (drátěné přívěšky a zápichy, korálkové náramky a moderní drhané či splétané náramky, jednoduché hlavolamy).

soubor Obr. 3.jpg

 

 

Klub Nových Komunikací

Jmenujeme se Alexandra Jordanova a Maryna Tkachenko a na Víkendu otevřených ateliérů představujeme náš neoficiální spolek Klub nových komunikací. Hlavní myšlenkou KNK je spojení stejně naladěných lidí, vytváření klidného a přátelského prostředí pro tvoření a navazování nových kontaktů. Spolu hledáme příležitostí pro osobní i profesní rozvoj.

Poprvé jsme se Víkendu otevřených ateliérů zúčastnily v loňském roce a představovaly jsme tvorbu žen - cizinek, žijících v Plzni. V letošním roce Vás také chceme seznámit s našimi tvůrkyněmi - najdete u nás háčkované hračky, ručně vyrobené mýdlo, pletené košíky, domácí textil, různé dekorace a doplňky... Také pro vás připravujeme několik workshopů a plánujeme vám představit výsledek naší společné tvorby - unikátní háčkovanou deku města Plzně!

Pokládáme za velice důležitou integraci cizinců do české společnosti, hledaní společných zájmů a hodnot. Věříme, že tvoření lidi spojuje a pomáhá se naladit na pozitivní myšlenky.

V naší komunitě se snažíme najít místo pro každého, rozvinout jeho potenciál, posílit pocit sebejistoty a najít nové kamarády.

Jsme otevřené spolupráci a novým společensky prospěšným projektům.

soubor Deka.jpg

soubor Minulý Víkend.jpg

Knihovna města Plzně p.o.

Knihovna města Plzně nabízí veřejnosti tradiční služby, které vyplývají z práce s knihou, časopisem i dalšími typy dokumentů. Tvůrčí a rukodělné aktivity však nejsou knihovnicím a knihovníkům nijak vzdálené. Často je využívají zejména při akcích pro děti a mládež, mají samostatné výstavy, nebo s Klubem tvořivých knihovníků nabízí své výrobky na oblíbených Vánočních a Velikonočních trzích v pražském Klementinu.

V rámci akce Víkendu otevřených ateliérů můžete shlédnout pestrou knihovnickou tvorbu na domácí půdě, protože vystavujeme takřka "mezi regály", v Ústřední knihovně pro dospělé - dekorace z knih, malování na hedvábí, keramika, háčkování, patchwork, obrazy (enkaustika) a výrobu šperků (cínování).

Výtvarná dílna – výroba papírových dekorací, záložek do knih.

U nás v knihovně vystavují knihovnice a hosté, kteří o to u nás projevili zájem. Srdečně vás zveme!

soubor voa-33.jpg

Minigalerie Bonifác - Ivan R. Vičar

Autor se malování začal věnovat od 15 let, učil se malířství u soukromých učitelů v Brně, později studoval grafiku u malíře Vysočiny, Vlastimila Tomana. Několik let se pak věnoval převážně grafice. Postupně začal užívat barvy a to ho přivedlo k vytvoření nové techniky, kterou používá dodnes. Při této technice se nepoužívají štětce; barvy se nanášejí ve formě aerosolu vytvořeného z temperových a akrylových barev. V sedmdesátých a osmdesátých letech vystavoval sám nebo s několika dalšími výtvarníky zejména na Domažlicku. Po delší odmlce se znovu a malování vrátil počátkem minulého roku.

Ve svém domku v Plzni - Lhotě zřídil minigalerii s názvem Minigalerie Ivan R. Vičar. Galerie se nachází v ulici Pod Dubovkou č. 84/7. Je přístupná pro návštěvníky kdykoliv po telefonické domluvě.

soubor Sakurová-alej.jpg

soubor Slunce-mezi-stromy.jpg

soubor DSC_1379 edited 146x300.jpg

PASK - Pavilon skla Klatovy

PASK neboli Pavilon skla Klatovy se stal již záhy po svém otevření v roce roku 2014 vyhledávaným místem, které otevírá možnost neopakovatelného zážitku. Vynikající architektura tvoří dokonalý rámec pro jednu z největších stálých expozic skla v České republice a nabízí svébytnou atmosféru a prožitek. Pavilon přináší vytržení ze shonu a ruchu běžného života a skýtá prostor klidu a krásy českého skla. Jednoduché a plynule se vlnící linie zdánlivě nekonečných vitrín představují kolekci šumavského skla z produkce firmy Joh. Lötze vdova ze sklárny v Klášterském Mlýně u Rejštejna. Ve stálé expozici je více než 900 zejména secesních skel, která patří k tomu nejlepšímu, co kdy ve světovém sklářství vzniklo, protože se v nich snoubí technická dokonalost provedení a skvělý design.

Víkend otevřených ateliérů Plzeň bude současně posledním víkendem výstavy Mezi sklem, která představuje práce nejmladší generace sklářských výtvarníků ze Střední uměleckoprůmyslové školy ve Valašském Meziříčí. Studenti připravili mimo jiné originální projekty inspirované stálou expozicí pavilonu, které jsou k vidění v zahradě a další pak v pavilonu.

Jako doprovodný program jsou v sobotu a v neděli od 10 do 18 hodin připravené dílny tvorby gravírovaných a korálkových květin, které jsou spojeny s projektem seznámení s poněkud zapomenutým jazykem květin - květomluvou.

soubor exterier zepředu.jpg

Vladimíra Písařová Živná - Vladčin ateliér

Jsem výtvarnicí milující přírodu, vodu, stromy, květiny. Hojně využívám jejich motivů ve své tvorbě. Jak v květinových obrazech, které maluji převážně akrylovými barvami, tak v keramice, kde z jejich tvarů vycházím při realizaci plastik i užitné keramiky (lamp, obalů na květináče, váz atd.). Nezobrazuji realitu jako takovou, tu ráda fotím, ale přetavuji ji v symbolickou podobu – estetickou zkratku, nesoucí moje emoce a vnímání krásy. Ze stejných přírodních motivů vycházím i při výrobě šperků a doplňků: drátkovaných květinových, filcových... Hojně také, při výrobě šperků, recykluji odpadové materiály například plast z petlahví, zátky, papír. Dlouhá léta pracuji jako arteterapeutka, takže nejrůznější obrazy, barvy, sny a cesty tvoří celý můj život. Jsem vděčná za to, že umím vidět a že mohu tvořit. A pokud něco z mojí tvorby potěší i někoho jiného, jsem o to vděčnější.

Na letošním Víkendu otevřených ateliérů budu hostem výtvarnice Jarky Papežové, budeme se na Vás těšit na hradě Švihov.

soubor P1390044.jpg

soubor image0 edit.jpg

SojkAtelier

SojkAtelier vznikl v roce 2020 ve sklepních prostorách původní hospody ve Vochově. Je místem, kde barvy odemykají potenciál, přinášejí radost a poznání jak malým, tak i velkým, akademikům i nepolíbeným, zkrátka všem, které spojuje radost z výtvarné tvorby a chtějí trávit čas s podobně naladěnými přáteli. Ateliér vede Marta Sojková, certifikovaná ICF koučka, arteterapeutka, lektorka a maminka tří dcer. V roce 2022 získala jako jedna z mála v Čechách a na Slovensku po absolvování výcviku oprávnění provozovat tzv. Hru malováním (Výtvarná exprese dle Arno Sterna). Jedná se o unikátní arteterapeutický koncept společného malování dětí a dospělých ve speciálním prostoru a s využitím jedinečných pomůcek. Dále se v ateliéru konají Výtvarky pro mrňouse s rodiči a Výtvarka pro děti od 5 let, vše v duchu tzv. prožitkového tvoření. Velmi oblíbené je také Malování s vínem pro dospělé. Do ateliéru dochází také pracovní týmy, jež díky kreativním metodám týmového koučinku pracují na svém růstu, komunikačních tématech a vizích do budoucna. Artekoučink využívají samozřejmě i jednotlivci v rámci koučinku životního. Během Víkendu otevřených ateliérů si mohou návštěvníci přijít vyzkoušet paletový stolek, 54 veverčích štětců a nasát neopakovatelnou atmosféru.

soubor DSC_7495.jpg

SOU stavební Plzeň - pracoviště Horní Bříza

Střední odborné učiliště stavební, Plzeň, Borská 55 bylo založeno 1. července 1984 a po sloučení s dalšími dvěma plzeňskými stavebními učilišti v letech 1996 a 1998 se stalo jediným zařízením v Plzeňském kraji specializovaným na výuku oborů s výučním listem se zaměřením na stavebnictví. Od roku 2015 je součástí učiliště rovněž škola v Horní Bříze, a vzdělávací nabídka se tak rozšířila i o obory keramické. Hornobřízská střední škola byla založena v roce 1949 jako odborné učiliště Západočeských keramických závodů. V současnosti je moderním vzdělávacím zařízením, jehož zřizovatelem je Plzeňský kraj. Kapacita školy je 280 žáků, součástí školy je domov mládeže, stravovací zařízení a samozřejmě dílny pro praktické vyučování žáků. Kromě tříletých učebních oborů Kamnář, Keramik, Obkladač, Elektrikář a Zámečník se zde vyučují také výjimečné umělecké obory v rámci plzeňského kraje i republiky - Uměleckořemeslné zpracování kamene a keramiky (Umělecký keramik) a Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu (Kamnářství).

soubor 1857635.jpg

soubor Obrázek2.png

Studio PS

Původně to měla být restaurace, místo smažení a pečení se zde ale fotí a natáčí.

Naše studio je ve sklepě starého domu na Skvrňanské třídě. Je zde krásná cihlová klenba a pískovcové stěny, které dodávají atmosféru.

Ze dvou místností, kde se mělo obědvat a večeřet jsme udělali fotografický ateliér, kam si lidé mohou přijít udělat fotky. Fotíme především portéty a máme rádi lowlight s kouřovými efekty.

Workshop: Sobota 23. 9. 2023 od 16:00 do 20:00 hodin.

Lidé k nám po předchozím nahlášení přijdou a my jim zdarma uděláme několik portétů. Můžeme nabídnout různá pozadí, stejně jako rekvizity. Rádi také zodpovíme všem začínajícím fotografům jejich dotazy. Stačí se domluvit a přijít.

soubor DSC09988.jpg

soubor DSC08233.jpg

SUPŠ a ZUŠ Zámeček

SUPŠ a ZUŠ Zámeček je první střední uměleckou školou založenou v Plzni. Zámeček, bývalé letní sídlo rodiny Lobkowiczů, vystavěné v roce 1906 v romantizujícím stylu malého Konopiště, je možno navštívit v rámci Dne otevřených dveří 12. 10. a 7. 11. 2023. V areálu se nachází ještě budova purkrabství, přístřešky pro kamenosochaře a malá kovárna. V zahradě je umístěno množství soch a skulptur, prací našich studentů.

Studenti zde mohou získat maturitní nebo pomaturitní vzdělání v oborech:
- Grafický design a média
- Prostorový design a sochařství
- Konzervování a restaurování kamene
- Malba v umění, designu a architektuře
- Užitá fotografie a audiovizuální tvorba.

V roce 2016 se škola rozšířila také o Základní uměleckou školu, která nabízí výtvarný obor a kurzy keramiky pro všechny věkové kategorie v dílně s vlastní pecí. Zámeček nabízí vzdělávání i pro dospělé - a to jak v zájmových, tak rekvalifikačních kurzech.

 

 

Státní hrad Švihov

Vodní hrad Švihov byl vystavěn v letech 1480 – 1489 Půtou Švihovským. Během 500 let hrad měnil své majitele i význam. Přibližně 350 let ho vlastnil rod Černínů z Chudenic a v této době se z něj stala sýpka na obilí. Po třicetileté válce, po vydání tzv. demoličních dekretů, měl být hrad rozebrán na stavební materiál. Demolice hradu byly zastaveny, ale hrad už v tu chvíli přišel o většinu svého opevnění a vodních příkopů. Historie této stavby je bohatá, v současnosti mohou návštěvníci přijít na prohlídku hradu, ale také na mnoho zajímavých akcí. Mimo jiné během sezóny probíhají autorské výstavy. Během Víkendu otevřených ateliérů budou ve výstavních prostorech hradu k vidění obrazy malířky Jarky Papežové z Ateliéru s duší.

soubor Exp_5.jpg

Lada Tichá

je neobyčejná mladá žena, která se nebojí ničeho. Život se s ní příliš nemazlil, a i přes to, nebo možná právě proto.. se nebojí experimentovat na poli módy a práce s látkou.. své zručnosti zdokonalovala za hranicemi. Doma jí nebylo umožněno studovat vysněný obor pro svůj zdravotní hendicap. Lada se nevzdala a žije a šije dál.. Svůj sen si splnila uspořádáním výstavy „ Jak se šijí sny“. Další sen jí čeká.. Prozradíme jen, že je to v podobě návrhu modelu a látky z obrazu výtvarnice Jarky Papežové. Přijďte se podívat do Ateliéru s duší jak se to povedlo a třeba Lada navrhne něco speciálního i pro Vás.

ladd tichá

lada tichá

 

Výtvarno, z.s.

Při malování vypněte myšlenky, ponořte se do obrazu a relaxujte. Můžete začít kdykoliv.

Nabízíme Vám vzdělání i relaxaci. Jsme zařízení, které se zabývá volnočasovými aktivitami, zejména malováním a kresbou. V Plzni fungujeme od listopadu roku 2009. Naleznete zde výtvarné kurzy pro všechny věkové skupiny: děti, studenty, dospívající, dospělé, důchodce. Pro ty, kteří s malováním chtějí v jakémkoliv věku začít nebo pro ty, kteří již něco umí. Můžete si vybrat z pravidelných celoročních kurzů nebo z doplňkových jednorázových kurzů (malba akrylem, olejem, pastelem, perspektiva, komiks, fantazie, kresba postavy atd.). Připravíme vás na talentovky na uměleckou školu. V letních měsících a o jarních prázdninách pořádáme příměstské tábory s výtvarným zaměřením. Velký důraz klademe především na klienta, a proto se účastníkům věnují skuteční profesionálové v oboru. Pro účastníky pořádáme výstavy jejich prací, také jsme se aktivně zúčastnili, za podpory města Plzně 2015, akce v ulicích města "Kandidátské léto" a další. Za dobu naší působnosti jste nás mohli také vidět nebo číst o nás v různých médiích.

Těšíme se vás na Víkendu otevřených ateliérů, kde si můžete vyzkoušet kresbu obličeje (busty) nebo malbu zátiší, krajiny atd. Pro děti jsme připravili malování zvířátek či dětských postav a další oblíbené motivy. Dále vám nabídneme ukázky tvorby našich studentů a rádi pohovoříme se všemi ohledně nabídky našich kurzů na další školní rok.

soubor 1027297.JPG

soubor 1542719.JPG

Západočeská galerie v Plzni

Západočeská galerie v Plzni patří k nejvýznamnějším galerijním institucím v České republice. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu. Sbírkový fond v současnosti čítá přes 10.000 děl.

soubor S časem pod kůží_DSC_1166.jpg