Informace o umělcích 2023

Radek Andrle

Radek Andrle vystudoval v letech 1991 - 1995 pražskou Soukromou mistrovskou školu uměleckého designu. Od studií pak až do roku 2011 působil v ateliéru Olbrama Zoubka jako odborný spolupracovník. Je členem volného sdružení Umělecká beseda. Žije a pracuje v Praze. Jeho díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v České republice, na Slovensku, ve Velké Británii, Německu, USA nebo Francii.

V jeho plastikách nalézáme lidskou krásu a dokonalost, jako bonus pak sběratelé získávají velký investiční potenciál. V Prvorepublikové zahradě, kde Radek Andrle své dílo představí, se sochy, jejich linie a propracované detaily propojí s rozkvetlým okolím. Sám autor si rád hraje s barvami, miluje modrou, zelenou a syté zemité barvy. Sochy realizuje v malých sériích čítajících maximálně v 6 odlitků.

Návštěvu Prvorepublikové zahrady s vystavenými sochami je možné individuálně dohodnout i mimo Víkend otevřených ateliérů.

soubor DSC4172.jpg

soubor 469.jpg

Babu

Jmenuji se Barbora "Babu" Mládová a zabývám se především digitální tvorbou a hrami. Právě teď studuji na vysoké škole FaVU, Ateliér Herní design. Ve volném čase vypomáhám na festivalu Animánie.

Moje práce je zaměřena na vytváření příběhů, her - hlavně vizuálních novel a komiksů.

soubor Barbora_Babu_Mladova_fotka.jpg

soubor 01.png

Eva Beránková

Vážení přátelé,

srdečně vás zvu do Schované kavárny v Plzni na výstavu akvarelů s názvem "Lidi, ryby a květiny". Výstava zde probíhá od poloviny září 2023. Na den otevřených ateliérů v sobotu 23. září 2023 se v tomto prostoru sejdeme společně se skvělou partou, se šperkařkou Ladou Vosejpkovou, kabelkářkou Marcelou Kotěšovcovou a se mnou.

soubor image0web.jpg

soubor image1web.jpg

Anna Bergerová

Zálibu v ručních pracích jsem podědila po mamince, která vášnivě pletla, háčkovala a šila. Jsem samouk. Ručním pracím jsem se začala věnovat, když se narodila dcera. Pletla jsem jí oblečení. Osudovou se mi však stala až návštěva výstavy tradičních řemesel v Letohrádku Kinských v Praze před sedmnácti lety, kde jsem potkala prvního českého dráteníka Petra Musila. Náramně mu to slušelo. Měl na sobě režný oblek přepásaný páskem a krásné kožené boty ... a drátoval! Základy drátování mě naučila tehdy desetiletá dcera mojí kolegyně, celá lekce trvala asi patnáct minut. Ukázala mi jednoduchý základ - vzor připomínající rybí šupiny - a dál už jsem se všechno naučila sama. Tenhle způsob zdobení vajíček se mi stal velkou vášní. Jedno vejce zabere 30 minut. Kde ale brát tolik vyfouknutých vajec? Dodávají mi je kolegyně z práce a občas si koupím od známých vejce kachny zvané indický běžec, která snáší vajíčka jemné modrošedé barvy.

Mládí jsem prožila v Černické ulici v Plzni, chodila jsem na procházky kolem řeky Radbuzy, kolem Papírny ... po sedmdesáti letech se na tato místa vracím s vaječnými výfuky, drátem, nůžkami a úsměvem pro návštěvníky Otevřených ateliérů.

Prezentace a dílny pro veřejnost mi dodávají energii, radost a inspirují mě k novým vzorům na kraslicích. Černé kraslice s rudým drátem a korálky mi vynesly první místo v regionální soutěži v Horšovském Týně. Těším se, že společně objevíme další křehkou krásu.

soubor Bergerova_Anna_kraslice_VOS2023_1.jpg

soubor Bergerova_Anna_kraslice_VOA2023.jpg

Michaela Blechová

To, jak dokážeme pohlížet na svět kolem nás a zaznamenávat zajímavé okamžiky, je zrcadlením naší duše.

Fotografie Michaely Blechové vnímavě zachycují zajímavá místa nejen v krajině západních Čech. Jejím oblíbeným uměleckých směrem, který ji ovlivňuje, je impresionismus, hra světel a stínů, nálad a barev ji inspiruje a určuje směr její tvorby. Na svých fotografiích se vyjadřuje svým osobitým pohledem a smyslem pro kompozici.

Setkávání a spolupráce s lidmi s podobnými názory sdruženými ve výtvarném spolku Totemart a společné výstavy jsou logickým vyústěním její činnosti, snahy o zdokonalení tvorby a prohloubení znalostí na poli výtvarného umění.

Realizované výstavy: Galerie Bílé nároží, Magistrát města Plzně, Mezigenerační a dobrovolnické centrum Totem, Galerie v městečku Lohberg, Domov pro seniory u sv. Jiří (Plzeň – Doubravka), v prostorách ČSOB a.s. a ČEZ a.s. v Plzni, DEPO 2015 - Víkend otevřených ateliérů 2017, Pivovarské muzeuma Papírna - Víkend otevřených ateliérů 2018, Plzeňský Montmartre - Víkend otevřených ateliérů 2019, budova Českého rozhlasu Plzeň, Kavárna Šálek & Špunt - Na Náplavce - Víkend otevřených ateliérů 2022.

soubor 1E8D3359-92E0-4480-B812-9CA72F3E8F6F.jpg

soubor 2B8590CF-5AB0-4367-89EC-3ACBD59A517C.jpg

Svitlana Brovarets

Od dětství mám ráda ruční práce a již jsem vyzkoušela mnoho druhů. Pokaždé vše začalo tím, že mě přátelé požádali, jestli bych pro ně něco neudělala. S hračkami to nebylo jinak a ty nakonec zaujaly důležité místo v mém srdci!

Každá hračka je pro mě jedinečná. I na základě stejného schématu pokaždé vyjde něco jiného. Mám velice ráda originální objednávky, například "Čáp s novorozeňaty" nebo "Beránek". Vyrábím hračky pro děti jakéhokoliv věku. Například pro miminka dělám pletená chrastítka - jsou skvělou alternativou plastu, protože jsou vyrobeny z ;přírodního materiálu. Dospělí zase mají rádi přívěsky a hračky do auta. Obzvlášť populární jsou malí medvídci. Hračky mohou být dobrým nápadem na dárek pro maminku, sestru nebo kamarádku - skvěle vypadají na jakémkoliv dámském stolku.

Pletený dekor - například velikonoční vajíčka a zajíčci, nebo podzimní dýně - docela originálně vypadá v interiéru a přidává mu na útulnosti.

Moje výrobky nenechají nikoho lhostejným, každý si bude moci vybrat, ať už pro sebe nebo jako dárek. Proto vás zvu na svoji stránku na Instagramu, kde ukazuji nejen hotová díla, ale i proces jejich vzniku!

soubor image_6487327.jpg

soubor image_6483441(1).jpg

soubor image_50445057.jpg

Michaela Cepník Roubalová

K tvoření jsem našla cestu skrz kameny. Manžel chtěl udělat kamennou mozaiku za kamny. A jak nastal lockdown, bylo plno času. Původní plán byl jen náhodně poskládat kameny, aby se nešpinila zeď. Ale během procesu se nám to nějak poskládalo do zvířat a já cítila takové zvláštní napojení "na něco". Když došly kameny, tak jsem vytáhla papír a cesta mne po nějaké době zavedla k tvorbě suchým pastelem. Celý život mám velmi blízko k zvířatům, což ovlivňuje asi i moje témata k tvorbě. Zabývám se kresbou především zvířat suchým pastelem. Tvorbou se zabývám necelé tři roky.

soubor IMG_20221014_115817216-5.jpg

soubor IMG_20221118_180421756-3.jpg

Alois Cibulka

Jsem v důchodovém věku a od mládí mne fascinovaly nože.

Ne jako zbraň, ale jako nástroj, který si v průběhu času podle svých potřeb, způsobu použití a zejména estetického cítění přizpůsobovaly různé národy, etnika a kultury. Proto jsou nože, které vyrábím, funkční, ale hlavní důraz se snažím klást na jejich estetiku. Vyrábím především damaškové nože, ale i repliky historických, hlavně bronzových zbraní. Proto bude část výstavy věnována i odlévání barevných kovů.

soubor DSCN0482 portrait edited.jpg

soubor DSC00022 portrait edited.jpg

soubor DSC00270 portrait.jpg

Anna Čechocká

Cokoliv, co děláme by nás mělo naplňovat. Jen tak to budeme dělat správně. Kreativní tvoření mi vždy dávalo smysl a naplňuje mě. Snažím se, aby vše co dělám bylo propojené a celistvé.

Aktuálně mne nejvíce naplňuje joga, malování obrazu s hlubším smyslem a malování přírodní hennou na tělo.

Hennové tetování je jeden z mých nejoblíbenějších sebepečujících rituálů, i když maluji na sebe nebo na někoho druhého.

Samotný proces malování přírodní hennou na tělo je tak komplexní a celistvý. Chtěla bych, aby každý měl možnost se o přírodní henně dozvědět více a vyzkoušet si pomalovat se na vlastní kůži.

soubor image0.jpg

soubor image3.jpg

Pavla Čepelíková

Věřím, že obrazy mají přinášet do interiéru radost, krásu, nebo humor, a proto se především věnuji malbě s pozitivním nábojem.

Řadím se ke hnutí "každodenních malířů" a proto v mé tvorbě najdete často menší formáty, olejomalby, které se krásně skládají do mozaiky.

Věnuji se také autorské tvorbě z polymerové hmoty a výuce práce s ní.

soubor IMG_4984.jpg

soubor IMG_6266.jpg

Tatiana Demianchuk

Jmenuji se Tatiana a jsem z Ukrajiny. Co si pamatuji, háčkovala jsem vždy a všude, každou volnou minutu. Před rokem, když začala válka, jsem odjela do České republiky. První věc, kterou jsem v Čechách udělala, byla, že jsem si koupila v obchodě háček a přízi, protože nemohu žít bez svého oblíbeného koníčku.

Pokaždé, když mám volný čas, začínám háčkovat. Ráda vidím šťastné oči dětí, které dostávají mýma rukama vyrobené hračky jako dárky. Vždy mě to nadchne a motivuje k tomu, abych se ve své tvůrčí činnosti nezastavila.

Do každé hračky vkládám svou lásku, kterou chci sdílet s ostatními. Moje hračky jsou vyrobené výhradně z hypoalergenních materiálů a mají bezpečné oči i nos.

Víkendu otevřených ateliéru jsme se rozhodla zúčastnit spolu s Klubem Nových Komunikací a vnímám to jako skvělou příležitost, jak ukázat plzeňské společnosti své výrobky a také získat nové známosti. Doufám, že moje hračky se Vám budou líbit a ráda pro Vás vyrobím i něco dle Vašich požadavků.

soubor photo_2023-08-16 15.31.12.jpg

soubor photo_2023-08-16 15.31.13.jpg

Dagmar Együdová

Kdo jsem? Jsem vášnivá sběratelka panenek, retro kočárků a ve volném čase se ráda věnuji šití, vyšívání. Sbírání panenek začalo pro mě nečekaně, když jsem před deseti lety dostala od manžela svojí první panenku. Věděla jsem hned, že není poslední. Pro retro kočárky jsem se nadchla, když jsem na půdě našla zapomenutý kočárek a začala jsem ho postupně dávat dohromady. Od té doby už jich doma mám čtrnáct a vím, že ještě nekončím.

Můj koníček? Můj hlavní koníček je šití andělek, vyšívání, šití a tvoření dekorací, kterým se věnuji již několik let. Moje první zkušenost s jejich šitím vznikla na přání mé blízké kamarádky. Tak jsem začala shánět šablony, látky a v hlavě dávala dohromady nápady na to, jak bude andělka vypadat. Tahle tvorba mě uchvátila hned od prvních chvil. Věděla jsem, že to není moje poslední. Nejvíce mě u tvoření andělek baví, jejich velké spektrum, jak mohou vypadat.

Další, co mě baví a naplňuje je šití a vyšívání dekoračních polštářků například k události narození dítěte. Dále šiju ozdobné dečky do kočárků, dekorace do domácnosti.

soubor foto5.jpg

soubor foto2.jpg

soubor fofo3.jpg

Encaustic Art - Jana Černá

Jsme kolektiv jedenácti - třinácti autorek a zde ve výstavním prostoru jsou rozmístěné obrazy vytvořené technikou enkaustika. Jak vidíte, každá z autorek má svůj osobitý styl, každá z autorek vložila do obrazů svoje pocity, nálady, emoce, momentální rozpoložení a vnímání...

Enkaustiku jsme začínaly malovat v roce 2004 v domácím prostředí pod vedením Marie Kielbusové. Tehdy nás bylo doslova pár zvědavých a zdaleka jsme netušily, kam se naše tvůrčí krůčky posunou. Malování pak v dalších letech probíhalo v rámci tzv. tvůrčích dílen a workshopů pod organizací Středisko volného času dětí a mládeže na Lochotíně. V současné době se toto středisko jmenuje Radovánek a máme zde dosud tvůrčí zázemí.

Přibližně po dvou letech naší činnosti jsme se odvážily svoje obrázky vystavit. První výstavu jsme uskutečnily v roce 2006 v prostorách radnice města Plzně, konkrétně to byly mandaly a abstrakta malého formátu – 40x40 cm.

V průběhu let se naše skupina měnila, některé účastnice (účastníci) kurzů si techniku zkusili a osvojili jako jednorázový relaxační prvek, některé z nás malují již několik let, skalní z nás už se blíží 20 letům enkaustické tvorby.

Vystavovaly jsme opakovaně v prostorách magistrátu města Plzně, v prostorách Střediska volného času v Pallovce, na zámku v Nebílovech, v prostorách Cinema bowling Dobřany, v budovách ÚMO 1 a ÚMO 2, v aule Českého rozhlasu na náměstí Míru v Plzni, v regionálním dobrovolnickém centru TOTEM, v budově České inspekce životního prostředí v Plzni, v Čajovně Seraf v Rooseveltově ulici v Plzni, na zámku v Čečovicích, v Galerii na Bílém Nároží (každoročně od roku 2008), v knihovně ZČU, v prostorách AQUA restaurace (bazén Slovany), kde od ledna 2015 máme stálou expozici a pravidelně zde obměňujeme obrazy.

Autorky jsou Hana Borovičková, Jana Černá, Olga Dupalová, Dáša Ettlerová, Anna Hostičková, Jasmína Kahovcová, Marie Kielbusová, Marcela Světlíková, Božena Šlajsová, Eva Šustrová, Ivona Tatíčková. Nově se k nám přidává Jana Tůmová a Mirka Machová.

soubor enkolaz-02.jpg

soubor enkolaz-01.jpg

Markéta Ertlová

Jmenuji se Markéta Ertlová. Vystudovala jsem Střední uměleckoprůmyslovou školu keramickou a sklářskou v Karlových Varech a malbě na amatérské rovině se věnuji už několik let. Snažím se stále zdokonalovat a zároveň svou tvorbu šířit mezi ostatní milovníky umění, ať už si pod tímto označením představujete cokoli. Pro mě je malba relax a prostředek sebevyjádření a já doufám, že vás mé obrazy osloví či inspirují, nebo se vám jen zalíbí na pohled.

soubor 327540305_13476.jpg

soubor 20230718_191027 edit.jpg

soubor 345589996_12144 edit.jpg

David Franklin

Jsem multimediální umělec původem z New Yorku, žiju v České republice od roku 2005. Pracuji v oblasti videa, filmu, grafiky a performance, který se zabývá pohybovým projevem. Jsem také instruktorem japonského umění pohybu Shintaida. Na uměleckých dílech jsem spolupracoval s disidentským členem českého undergroundu a chartistou Milanem Kohoutem, dále s disidentským kameramanem Jiřím Dvorským, aktivistkou Ivanou Čonkovou, experimentálním filmovým režisérem Michaelem Popem, rockovou hudebnicí Amandou Palmerovou, atd. Oceňovaný film "Neovoxer" (režisér Michael Pope), ve kterém jsem hrál. Tento film se živou hudbou od plzeňských hudebníků (např. Ondřej Müller, Pavel Hrubý, Milan Voráček atd.), byl promítán na plzeňském filmovém festivalu Finale v roce 2004.

Jsem absolventem Harvardské univerzity (červený diplom A.B. Kulturní antropologie 1987), Tufts školy Bostonského Muzea výtvarného umění (Bc.A. Grafika/video/performance 1995) a Univerzity Paris 8 St-Dennis (M.A. Kognice, jazyk, interakce: digitální kultura a komunikace 2015).

Pojďte prozkoumat kreativitu ve formě pohybu pro každého, se mnou, Davidem Franklinem, venku v každém počasí na Náměstí Míru v Plzni (jenom sobota 23. 9. 2023 14:00 - 17:00). Umění ve formě tělesného pohybu je nástroj kreativity, který je k dispozici všem bez ohledu na věk, dovednosti, pohlaví nebo fyzickou kondici.

soubor Screenshot (54).png

Jana Frolíková

Zabývám se kresbou, malbou, grafikou a různými kombinacemi těchto technik. Ráda vás přivítám ve svém ateliéru. Najdete ho ve Šťáhlavech, v ulici V Rokli 591.

Nachází se v prostorách bývalé hospůdky "U Fandy", kterou 20 let provozoval můj manžel František. Je to místo, které bylo vždy plné lidí a přátelských setkání. Jste srdečně zváni.

soubor IMG_20220924_152109.jpg

soubor IMG_0806-38.jpg

soubor IMG_20220824_101210.jpg

Lucie Grubrová

Jmenuji se Lucie Grubrová, je mi 23 let, jsem vystudovaná malířka obrazů.

Moje tvorba se zaměřuje převážně na téma spojené s přírodou nebo s fantasy světem. Malbě a grafice se věnuji aktivně od svých 16 let. Umění je mou velkou vášní.

soubor image_6483441.jpg

soubor image_6483442.jpg

Josef Haring

Narodil se 18. 8. 1952 v Praze. Studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze obor český jazyk a výtvarná výchova (Jaroslav Dvořák). Pracoval v různých zaměstnáních, v posledních letech jako restaurátor. Roku 1978 spolu s Janem Sekalem, Andrejem Bělocvětovem a Františkem Kudláčem založil skupinu Žižkovská avantgarda. V roce 1998 přichází do Plzně, od roku 1999 je členem UVU plzeňské oblasti.

Zabývá se kresbou a malbou, ve své volné tvorbě uplatňuje konstruktivní principy, zejména ve figurálních kompozicích s geometrickou sítí, vytvořil i řadu děl ryze abstraktního charakteru. Vystavuje od sedmdesátých let, například v Pražském regresivním divadle (1973), na Výstavě na dvoře (s Janem Sekalem) v Praze (1982), v Divadle u hasičů v Praze (1997). V Plzni se představil na několika samostatných výstavách, například v Galerii Jiřího Trnky (1999, 2001, 2008), Galerii Visioart na Roudné (2009), v Galerii Evropského domu (2011) a Domě Hudby (2011). Pravidelně se zúčastňuje členských výstav a akcí UVU plzeňské oblasti, naposledy v Písecké sladovně v Písku (2011), jeho díla byla vybrána na soutěžní přehlídku Mezinárodního bienále kresby Plzeň (2008 a 2010)

soubor KVH+R.jpg

Lubomír Hauer

Původním povoláním stavební technik.

V letech 2005 - 2009 absolvoval kurzy figurální kresby a volné techniky na ZČU pod vedením akademických malířů Borise Jirků a Vladivoje Kotyzy a na SSUŠ Zámeček (Mgr. Dana Raunerová a Libor Žižka).

soubor DSCF5913 (2).jpg

soubor DSCF6821 (2).jpg

Maryna Holovashych

Jmenuji se Maryna, narodila jsem se na Ukrajině poblíž Černého moře. Když se podívám na svou minulost - vždy jsem se zabývala kreativními činnostmi. Šila jsem oblečení pro panenky, malovala, také jsem korálky a nitěmi vyšívala ikony a košile. Dokonce mi vyrobili stroj, abych mohla utkat ikonu z korálků bez látky. Ale moje vědomá kreativní cesta, včetně prodeje výrobků, začala v roce 2014, a to hlavně díky mému manželovi, který mi řekl větu, důležitou pro všechny kreativní lidi: "Věřím ti, dělej to, co chce tvá duše!" A od té doby pořad něco tvořím, používám různé materiály, ale podstatou jsou stejně květiny, květiny, květiny.

Materiály, ze kterých vyrábím doplňky a interiérové květiny, jsou korálky, saténové stuhy, organza, vlna. Ale nejvíce mě fascinovala polymerová modelovací teplem vytvrditelná hmota. Ta umožňuje vytvořit květinu, která si dlouho zachová svou krásu.

Po přestěhování do České republiky o 5 let později jsem měla možnost si splnit svůj další sen - malování olejem. A můj nejnovější koníček - háčkované hračky, protože šťastné oči dětí mi přináší velikou radost!

Vše, co umím, jsem se naučila s pomocí internetu. Dokonce jsem zvládla výrobu jedlých květin z potravinové hmoty jako dekorace pro koláče. Kromě toho mám sbírku afrických fialek, které mi také pomáhají v kreativitě - když jste v kvetoucím prostředí po celý rok, krásně to inspiruje.

soubor IMG_20201221_102357_.jpg

soubor IMG_20201005_041627_.jpg

soubor IMG_20210114_125927_.jpg

Anastasiia Hurianova

Jsem současná umělkyně Hurianova Anastasiia. Narozena v Uzbekistánu v roce 1989. Většinu života prožila na Ukrajině. Tvořím autorské obrazy, portréty v olejích, akrylech v různých stylech a technikách, kreslím na zakázku, maluji stěny, účastním se uměleckých výstav, předvádím nejen obrazy, ale i ve stylech jako body art, bodypainting (bodypainting). Prodávám svá díla, učím kreslení a vedu mistrovské kurzy.

Vystudovala jsem Cherkasy National University pojmenovanou po Bogdanu Khmelnytsky a získala jsem vyšší umělecké vzdělání, výtvarné, dekorativní a užité umění a sociální práci.

Specializace: profesionální umělec - mistr, interiérový designér, počítačová grafika.

Po absolutoriu jsem studovala a pracovala v soukromé ikonopisecké dílně. Tam jsem získala další řemeslo: Artist - Icon Painter.

Moje volná kreativita začala v roce 2014, kdy jsem se začala aktivně účastnit výtvarných a charitativních výstav, promo akcí, uměleckých festivalů, soutěží. Mám za sebou více než 30 společných uměleckých výstav a účast na festivalech. Absolvovala jsem dvě osobní výstavy na Ukrajině.

Po začátku války na Ukrajině jsem se přestěhovala do České republiky a dál dělám umění, i přes těžké časy. V kreativitě se rozvíjím dodnes.

soubor IMG_20230712_175709.jpg

soubor IMG_20230712_181046.jpg

soubor IMG_20230712_175754.jpg

soubor IMG_20230712_180907 edited.jpg

Eliška Jedličková

Jmenuji se Eliška Jedličková a narodila jsem se v Plzni. Vystudovala jsem Fakultu ekonomickou pod ZČU, dále Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Malování mám jako koníček. Líbí se mi používat suchý pastel a akrylové barvy.

soubor 7663778.jpg

soubor 8764303.jpg

Jasmína Kahovcová

Jmenuji se Jasmína Kahovcová a věnuji se technice enkaustika - malování horkým voskem. Malování je pro mne jedinečným přítomným okamžikem, do kterého vkládám svoji energii pro pozvednutí nálady, pro klid a potěšení pro oči i pro duši. Inspiraci čerpám z přírody a z nápadů, které mi přicházejí. Dále vytvářím enkaustická přáníčka s různými motivy.

Navštěvovala jsem ZUŠ Stříbro 9 let, studovala jsem ISŠŽIV v Plzni obor modelářství a návrhářství oděvů a v současné době Akademii Alternativa s.r.o. v Olomouci.

Mimo jiné se věnuji arteterapii, neurografice, osobnímu rozvoji, fly yoze v pozici lektora a občasně pořádám workshopy enkaustiky pro začátečníky.

Proč enkaustika? Už nikdy nelze vytvořit stejný obraz. Každé dílo je tedy originálem!

kahovcová

soubor 20221130_120938.jpg

kahovcová

Lenka Kindelmannová

Lenka již několik krásných let žije se svou rodinou v Klatovech. Svět v mnoha barvách vnímá již od svého raného dětství. Tato samostatná výstava je již třetí v pořadí, kterou může široká veřejnost zhlédnout. Lenka maluje především olejovými barvami, jako materiál využívá nejen plátno, ale i sklo a dřevo.

Ve svých obrazech znázorňuje různá témata, vždy tak "trochu" záleží i na aktuální emoční dynamice. Její obrazy jsou typické svou barevností. Velmi ráda používá syté, zářivé barvy. Lenka skládá ke svým obrazům vlastní básně. Jak říká: "Každý obraz hovoří svou řečí." Maluje obrazy na zakázku, jak uvádí: "Obrazy šité na míru". Při takové tvorbě se ráda nechává vést svou intuicí a nacítěním se na budoucího majitele obrazu.

Na výtvarné umění pohlíží také jako na skvělý prostředek k relaxaci a seberealizaci. Možnosti, které výtvarný proces nabízí, vnímá především terapeuticky nejen pro sebe, ale pro všechny věkové skupiny, obzvláště také pro ty osoby, kteří jsou nějakým způsobem handicapovány. Obor arteterapie vnímá jako skvělý prostředek vedoucí k udržování a podpory duševní pohody, proto ji využívá ve své profesi. Dále pořádá kurzy zážitkové tvorby.

soubor Božství.jpg

soubor Foto.jpg

soubor Smířena.jpg

Jana Koláříková

Od té doby, co jsem udržela tužku v ruce, jsem ji už nepustila! Kreslení bylo můj život, hned po probuzení jsem se ponořila do svého světa a tužka kmitala po papíru. ZUŠ jsem navštěvovala dlouhých 15 let, pod vedením skvělé paní učitelky Jaroslavy Spěváčkové. A potom, jako bych na to zapomněla. Najednou bylo plno důležitějších věcí. Pohltila mě práce a nebyl čas. Přece se nebudu flákat s tužkou, když můžu kreslit něco "hodnotnějšího". Architektura a projekty jsou sice taky kreslení, ale upřímně, relax to moc není.

Ale už jsem zpátky ve hře. Věnuji se hlavně kresbě, v poslední době relaxační (kresba s prvky zentanglu), ilustracím a rovněž užitnému umění v podobě kresby a malby na textil, hedvábí, sklo, porcelán… Ráda bych své zkušenosti předávala dále, takže od září plánuji výtvarné dílny a workshopy pro děti i dospělé v lesním klubu ve Starém Plzenci a těším se na nové výzvy v podobě studia arteterapie.

Výtvarné umění a tvoření vnímám hlavně jako čas pro sebe, který v dnešní uspěchané době potřebujeme všichni jako sůl!

Na akci VOA 2023 jsem si pro děti i dospělé připravila workshop výroby skleněných svícnů a pro uspěchané relaxační kresbu.

 

 

Marcela Kotěšovcová

Vystudovala jsem Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti.

Jsem návrhářka a modelářka dámských (občas i pánských) kožených kabelek a kabel.

Ve své tvorbě se snažím příliš nepodléhat módním trendům. Pracuji s prostorem a tvarem, teprve potom vybírám technologii, kterou chci určitého tvaru dosáhnout. Používám hovězinové, třísločiněné usně. Jednotlivé modely vyrábím většinou v malých sériích (10 - 20 kusů), v některých případech se jedná o originály. Mé kabelky jsou intuitivní záležitostí. Láká mě na nich rozpor mezi jejich výtvarnou hodnotou a praktickým užitím. Snažím se, aby nebyly nudné, aby měly svůj rozpoznatelný styl a byly současné i nadčasové.

soubor 6167506.jpg

soubor 1457831.jpg

Eliška Marie Kozlíková

Do svých maleb vnáším prostor, předměty a také symboly, které v díle tvoří příběhy, prožitky a vzpomínky. Malby skrývají intimitu, která představuje důvěrnost, útulnost, ale také soukromí a tajemnost. Znatelný je i prostor pro fantazii a další představy člověka. Nechci, aby bylo na první pohled patrné, o co mi jde. Člověka to má napadnout až po chvíli, co zpozoruje drobné detaily. Detaily, na které se zaměřuji, zachycují co nejvíce z mého osobního a intimního života. Co se motivů týče i ty vycházejí ze světa, který je mi vlastní.

Avšak nejedná se o smyšlenku či hluboká témata, nýbrž o zvířata, která zde už nejsou, o rodinu, domov a především mne samotnou. Odhaluji zde své vzpomínky, prožitky, emoce, ale i bolesti pramenící z reálných událostí.

V současné době mám za sebou několik sympozií, která mi přinesla zkušenosti a zážitky, ale především stálé přátele.

soubor IMG-0605.jpg

soubor Kompozice_RGB.jpg

soubor IMG-2714.jpg

Ing. arch. Tereza Krošláková

Jsem malířka a architektka. Věnuji se malbě na zeď, architektuře a návrhům perakulturních zahrad. Ve volném čase se dále ráda věnuji tanci, seberozvoji a čtení energie.

Vystudovala jsem fakultu architektury na ČVUT s modulem zahradní a krajinná tvorba, během studia jsem zavítala v rámci stáže Erasmus do katalánské Barcelony. V průběhu života jsem se zabývala obnovou památek, územními plány i prací v několika architektonických ateliérech. V současné době pracuji jako OSVČ a nejvíce mého pracovního času věnuje malbě na zeď a architektonické tvorbě. K malbě na zeď me přivedla touha vytvořit synovi originální pokojíček a nyní již maluji i pro své klienty do soukromých i veřejných prostor.

V rámci víkendu se můžete podívat do mého domácího ateliéru a shlédnout několik ukázek malby na zeď in situ a i proces mé tvorby. Těším se na vás.

soubor IMG_20221119_124427_310 edited.jpg

soubor 281541207_690192662237595_3065435518488959085_n edited.jpg

Blanka Křemenová

Blanka Křemenová je malířka původem z Příbrami, tvořící a žijící v Plzni a v Praze. Kromě autorské tvorby vede soukromé umělecké kurzy ve svém ateliérum v Plzni, kurzy a workshopy pro veřejnost v plzeňském ateliéru Výtvarno a v pražském Vytvarném ateliéru malování kreslení.

Převážně klasickými malířskými technikami tvoří figurální kompozice a portréty, které staví do alegorických souvislostí v kombinaci s abstraktními prvky. Tematicky se zaměřuje na otázky společenské, kulturní, historické i filozofické. V centru její pozornosti stojí člověk jako nástroj pro vyjádření vnitřního světa jednotlivce, ale i mezilidských vztahů a nadosobních jevů všelidských. Její dílo je zastoupeno v soukromých sbírkách v tuzemsku i v zahraničí.

soubor DSC_9380.jpg

soubor hvezdar.jpg

soubor pripravena na cestu.jpg

Světlana Kučerová

Jmenuji se Světlana Kučerová a jsem z Plzně. Asi 4. rokem se zabývám ve volném čase výrobou drobných dekorací svíček, výrobků z lité keramiky, přívěsků atd. Tento koníček mě velmi baví a naplňuje radosti.

soubor IMG-20230913-WA0020.jpg

soubor IMG-20230913-WA0034.jpg

soubor IMG-20230913-WA0010.jpg

Olena Kurinna

Jsem Kurinna Olena, návrhářka hedvábné floristiky z Ukrajiny.

Zabývám se výrobou látkových květin. Tvorba květin je pro mě proces plný emocí a pocitů, do kterého vkládám svou duši. Každá květina je celý příběh, je to legenda, je to obraz, který skládám z kousíčků látky. Každá květina je vyrobena individuálně pro konkrétního zákazníka, a proto je jedinečná. Originální a umělecky provedené květiny krásně poslouží jako doplněk do dámského šatníku. Hedvábný květ můžete použít jako brož k šatům, dá se ho připevnit ke kabelce, botám anebo také ozdobit klobouk či účes.

Používám speciální látky a další materiály vyrobené v Japonsku. V případě potřeby je možné vyrobit květiny z materiálů podle oblečení zákazníka. Doufám, že se českým dámám budou mé květiny líbit.

Na Víkendu otevřených ateliérů plánuji zorganizovat workshop "Výroba látkově kytky bez použití nářadí".

soubor 294363054_547346.jpg

soubor 294347454_547346.jpg

soubor 525236_545528.jpg

Tomáš Kůs

Jeho profilovými pracemi jsou železné sochy zejména v životní velikosti, okrajem pak hlubotisková i digitální grafika a malba. Jako sochař zobrazuje většinou realisticky emocionálně prožívanou realitu, často pomocí odkazů na obecně známé motivy evropské kultury a to včetně satirického nádechu. Ikonickým typem jeho práce je postava "vlkoně" – půl člověka, půl vlka. "Vlkoň" je ale evidentně pozitivní postava.

soubor 1481619.jpg

soubor 6299934.jpg

Zdeněk Langmajer

Jmenuji se Zdeněk Langmajer. Odmala jsem obdivoval kdysi naprosto běžné dovednosti mých předků a tak jsem se naučil, jak používat provaz a spoustu praktických i dekoračních uzlů, uplést košík nebo nůši z vrbového proutí, kosit kosou a shodou mnoha okolností začal před třemi léty vyřezávat dřevěné lžíce. Lžíce ze dřeva je krásná věc - jíte něčím, co je opravdu přírodní, k výrobě se používá jen několik ručních nástrojů a možností tvarů, velikostí, použitých dřevin, barev a kreseb dřeva je nekonečné množství. Rád o Víkendu otevřených ateliérů uvítám všechny, které takové výrobky zajímají.

soubor DSCN0981.jpg

soubor DSCN0968 edit.jpg

Jaroslava Lišková Mašková

Výrobě šperků a doplňků se věnuji patnáctým rokem. Jsem nekonečný návštěvník všemožných kurzů a workshopů, mimo jiné jsem studovala Design kovu a šperku na UUD v Plzni.

Myslím, že šperk nemusí být jen o zlatě a drahých kamenech. Měl by doplňovat svého nositele a ne z něj dělat někoho jiného. A stejně tak jako my každý jsme originál, i naše doplňky by měly být originální. To je mým mottem, a proto tak ráda dělám nové a nové věci. Neprodávám tedy jen šperky, ale tvořím Váš styl.

Miluji barvy a nápaditost a moc mě baví vymýšlet a vyrábě šperk přímo na míru k oblečení a doplňkům majitelky.

Ráda recykluji netradiční materiály jako PET lahve, kapsle od kávy a další věci, které původně plnily zcela jiný účel. Miluji ten proces jejich přeměny v originální šperk.

Co se týče základního kovového materiálu u šperků, na vše používám hypoalergenní chirurgickou ocel, kterou mohou nosit i alergici.

Kromě šperků vyrábím i originální klobouky a šály, heboučké dětské deky nebo nádherné tašky.

Pokud tedy chcete vystoupit z davu, pořiďte si ručně dělané výrobky z dílny Děláme originály. :)

Foto: Nikola Bruncová. Foceno v DEPO2015

soubor DelameOriginaly_brouseni.jpg

soubor 1046830.jpg

soubor DelameOriginaly_vrtani.jpg

Zuzana Lomičková

Nejdůležitější místo v mé tvorbě představuje malba a s ní spojené barvy a hra s nimi. Témata, v nichž přecházím od figurálních kompozic přes výhledy do měst, ulic a krajin po abstraktnější, až snově mystické barevné kompozice, často vychází z reálné situace, ale tu již uchopím po svém a dále ji rozvíjím, čímž na ni umožňuji nahlížet v různých kontextech.

soubor 2 Clipboard06.jpg

soubor FOTO profill.jpg

Žaneta Lorencová

Květiny nás provázejí celým životem. Až později jsem pochopila, že aranžování květin není jen záliba, které jsem se věnovala už v dětství a ponořila jsem se do floristiky naplno. Inspiraci hledám v přírodě, která nás obklopuje.

Pracuji v květinovém ateliéru Ze Stolku stvol. Zajišťuji květinový servis na svatby i jiné eventy. Ráda tvořím floristické instalace na míru konkrétním prostorům, tak aby s nimi korespondovaly.

Během Víkendu otevřených ateliérů se spolu můžeme setkat na hradě Švihov, kde budu hostem malířky a výtvarnice Jarky Papežové. Budu mít pro vás připravenou květinovou dílnu.

Těším se na Vás.

soubor 20220516_145107.jpg

soubor KAC00187.jpg

soubor 20230624_083846 (1).jpg

 

Tereza Maříková

Narodila jsem se v roce 1991, malbou si přivydělávám cca 12 let. Zaměřuji se zejména na malbu těch nejkrásnějších míst, která potkávám při mých cestách po Francii, kam jezdím až 7x ročně čerpat inspiraci a dovolenou. Věnuji se ale také malbě portrétů, kamenů, a v neposlední řadě nástěnným malbám v interiérech i exteriérech.

marikova foto1

marikova foto2

marikova foto3

Jarka Měšťanová

Jarka Měšťanová je astroložka, malířka. Malovat se učila napřed jako samouk a pak u Jiřího Kovaříka, Jiřího Patery, Miroslava Zikmunda a Vladimíra Havlice. Sochařinu u Jiřího Flágra. Byly plenéry s Miroslavem Tazlerem, Pavlem Mutinským, Mílou Čechem. A stále pak jako samouk, který nalézá vyjádření v astrologických motivech, energie přírody, meditace nad krásou. Zhmotnění myšlenky širokou oktávou od reality k abstrakci podle tématu. V poslední době upozorňuje jak byly krásné louky jejího dětství.

soubor 20210909_182430.jpg

soubor 20210813_131252~2.jpg

soubor 20211022_225740.jpg

MH Bobby

Jsem ryzí amatér, pocházející z Klatov. Prošel jsem během posledních tří let krátkým kurzem v LŠU a malířek paní Jitky Černé a Pavlíny Breuové. Mým nejoblíbenějším médiem se staly pastely. Snažím se malovat především pro radost.

soubor IMG_2170.jpg

soubor IMG_2178.jpg

Kateryna Navrotska

Jmenuji se Kateryna a jsem z Ukrajiny. Narodila jsme se ve městě Čerkasy a absolvovala Fakultu umění a řemesel.

Kvůli válce jsem byla nucená přijet do České republiky, kde jsem začala s háčkováním hraček a tvorbou dekorací z provázků.

Hračky jsou vyrobené z neuvěřitelně měkké příze, aby mohly Vašim dětem poskytnuto teplo a lásku, což je hlavní myšlenkou mojí tvorby. Každá hračka je originál.

Dekorace s použitím provazu dodají vašemu domovu útulnost a mají neopakovatelnou vůni přírodních vláken.

Na výstavě představím háčkované hračky i výroby z provázků.

soubor photo_2023-08-17 10.48.31.jpg

soubor photo_2023-08-17 10.48.49.jpg

soubor photo_2023-08-17 10.48.55.jpg

Čarovná zahrada - Hana Nováčková

Jmenuji se Hana Nováčková a tvořím a prodávám pod jménem Čarovná zahrada. Celý život jsem pracovala v jiném oboru, ale vztah k tvoření mám od dětství. Asi teď doháním, to co jsem nestihla dříve, proto sama o sobě říkám, že jsem výtvarný workoholik. Často u tvoření nějaké věci vydržím do pozdních nočních hodin. V mém ateliéru vznikají různé věci, od maličkých dárkových a dekoračních předmětů, po velké patchworkové deky. Nerada tvořím z nových látek, ty mi neposkytují dostatečnou inspiraci. Raději tvořím ze zbytků nových látek nebo recykluji již použité. Moje móda je proto udržitelná, a dá se říct bezodpadová. Ze zbytků látek šiji drobné dekorace, koníky, jednorožce…V mém atelieru najdete patchworkové deky pro dospělé i děti, sukně a další oděvy, i lehce extravagantní, batůžky, kabelky, kapsičky, prostírání, obrázky, luxusní šité vánoční ozdoby, dekorace, koníky a jednorožce, sovičky, srdíčka a andělíčky, dárkové krabičky, přání a z dílny mého manžela designové knoflíky a přívěsky.

Pro děti bude připravena dílnička a pro dospělé dobrá káva.

soubor DSC09839_postcard.jpg

soubor KN305554.jpg

Eliška Nováková

Jmenuji se Eliška Nováková, narodila jsem se v malé vesničce kousek od Jindřichova Hradce do - na tamní poměry - lehce prdlé rodiny umělců. Táta architekt, mamka výtvarnice. Umění nás provázelo tak nějak celý život. Když bratr trénoval na přijímačky na vysokou školu, nedělní odpoledne jsme trávili kreslením zátiší a předháněli se, kdo na tom bude líp. Z bratra je nakonec komediant, kejklíř, velmi úspěšný. Já jsem svým oborem šla trošku mimo. I když pořád říkám, že jako zubařka dělám přeci krásné výplně. Nicméně barvy a malování mě pořád volají a poslední dobou čím dál tím víc. A tak jsem se rozhodla to ukázat. V mých obrazech jsou často skrytá dění z mého života. Někdo roztříská talíř, někdo pláče ... já maluji.

soubor 20230625_201726.jpg

soubor received_831978031637097.jpg

soubor 20221229_210200.jpg

Valeria Palaghiciuc

Ručně vyrábím mýdlové suvenýry. Tímto Vám chci představit mýdlové květiny. Objevte kouzlo jedinečných ručně vyráběných mýdlových kytic!

Když přemýšlíme o květinách, většinou se nám vybaví čerstvé, barevné a voňavé kytice. Ale co kdybych vám řekla, že existují kytice z mýdla? Ano, slyšeli jste správně! Ručně vyráběné mýdlové kytice jsou okouzlující alternativou k tradičním květinovým aranžmá, které do vašeho života přinášejí zvláštní krásu a jedinečné kouzlo.

Jednou z největších výhod je jejich jedinečnost. Každá kytice je jedinečným uměleckým dílem vytvořeným s péčí a láskou. Mám velkou kreativitu, takže každý květinový prvek kytice může mít svůj vlastní design, barvy a aroma. Můžete si vybrat kytici, která odpovídá vašemu stylu a náladě, nebo si objednat individuální kompozici vytvořenou přímo pro vás.

Mýdlové kytice zaujmou také svou trvanlivostí. Nevadnou a nevyhoří, jako obyčejné květiny.

Z jejich krásy a vůně se můžete těšit po dlouhou dobu. A mohou se stát úžasným prvkem výzdoby v každém interiéru, dodají mu nádech elegance a luxusu a vytvářejí jedinečnou atmosféru. Také kytice mají další bonus: lze je použít jako příjemné kosmetické produkty pro péči o pokožku. Mýdlo z kytice jemně čistí pokožku, hydratuje a zanechává příjemnou vůni.

Budu moc ráda, když mě navštívíte v mé dílně/ateliéru během Víkendu otevřených ateliérů.

soubor 9E9E6046-C132-41DF-95C5-E06A35BDC417.jpg

soubor 3EFF38E7-C09E-4B31-A7B0-76E86D2F81F8.jpg

soubor 7D46D797-41F9-4AE4-B99D-3E16FF598872.jpg

Dana Raunerová

Vystudovala Pedagogickou fakultu v Plzni v oboru ČJ – VV. Po dobu 30 let působila především jako výtvarný pedagog (ZŠ, ZUŠ, SUPŠ Zámeček), samostatná výtvarnice, ale i jako lektorka výtvarných i češtinářských dílen, které se váží především na její básnickou tvorbu pro děti a mládež s jednotícím tématem "zvířata".

Kromě vlastní malířské, kreslířské a grafické tvorby (zejména ilustrační) se věnuje i scénografii. Poslední divadelní titul s její scénografií a maskami - Muzikantská pohádka - je stále živým projektem Malé scény DJKT v Plzni. Vytvořila i kolekci návrhů pro populární dětský porcelán karlovarské firmy GBKV se zvířecími motivy. Je autorkou akrylových pláten s poetikou osobního vidění přírody v osobitém výtvarném posunu, ale i poměrně reálných kreseb koní. Jejím přáním je, aby její obrazy, kresby, texty i básničky byly pro lidi impulsem k tvoření krásy a současně podpořily SOUCIT jako rys lidské povahy. Její KNÍŽKY O ZVÍŘATECH 1 – 6, kde je zároveň autorkou básniček i ilustrátorkou, jsou oblíbené u dětí i pedagogů. Autorka žije a tvoří v České Bříze.

soubor 25 - Sysel_web.jpg

Ivana Sedmerová

Výstava drátovaných andělů a obrázků a tvořivá dílna: "Kde chybí drahý materiál, nastupuje um, vynalézavost a základní nástroj - lidské ruce - a přijde radost."

soubor Andel_medenka1.jpg

soubor kruh.jpg

soubor 1033542.jpg

Natalia Sivenkova

Před pár lety jsem se začala zajímat o výrobu amuletových panenek. Jedná se o slovanskou panenku, kterou vyráběli naši předkové. Dříve se tyto panenky vyráběly bez pomoci jehly, proto se jim říkalo motanki. Každá amuletová panenka má svůj vlastní účel: pro bohatství, zdraví, štěstí, talisman na cestě atd. Ve svých panenkách se snažím používat prvky lidového kroje a různé doplňky, díky kterým je panenka tajemnější.

Zvu všechny, aby navštívili workshop, na kterém si budeme vyrábět panenky talismany "Anděl na prstě". Můžete si vyrobit originální talismanovou panenku pro sebe nebo jako dárek.

Budu se na Vás těšit 23. 9. - 24. 9. 2023 ve 14.00 hodin na adrese Sedláčkova 216/19 Plzeň.

soubor 2023-08-16-17-52-41.jpg

soubor 2023-08-16-17-55-07.jpg

soubor 2023-08-16-17-54-10.jpg

Marie Slámová

Umění v jakékoliv podobě mě provází celý život. Zprvu pasivně, postupně aktivně.

Od kresby, malby, litografie, linorytu, dřevorytu jsem se dostala až ke keramické hlíně.

Tvořím pro radost svou a doufám, že i radost druhých. Každý kus je originál.

soubor IMG_20220605_172933.jpg

soubor keramika-59.jpg

Petra Sloupová

Skřítčí poklady

Tvořím roztomilé šperky s minerály pro každou vílu či jinou krásnou bytost a snažím se to dělat udržitelně. Zkouším všechny možné techniky co můžu, ale ke ketlování a drátování s barevnými korálky a minerály se zatím vracím nejradši.

Přijďte si za mnou udělat svůj vlastní jedinečný pár náušniček nebo náramek, a kdo by nechtěl přiložit ruku k dílu může přijít okouknout či zakoupit některé z mých už hotových kousků. Budu se na vás těšit! :-)

Workshop - tvorba náušnic nebo náramků z korálků a minerálů pomocí ketlování.

soubor IMG_20230809_132347.png

soubor IMG_9836.png

 

Jan Stěhule

Jsem studentem ateliéru Mediální ilustrace na FDU Ladislava Sutnara. Věnuji se převážně digitální tvorbě - digitální (i analogové) ilustraci, animaci a grafickému designu. Často tato odvětví propojuji do zpracování příběhů ve formě komiksů nebo her. V rámci Víkendu otevřených ateliérů mě najdete v Papírně na společném stánku s Barborou Mládovou, kde se poprvé naše tvorba představí v rámci studia DUDE FACTORY. Rádi se pobavíme o naší práci, studiích či našich plánech do budoucna. Těšíme se na Vás!

soubor 01.jpg

Jarmila Straková

Ke sbírání panenek a následně k jejich opravám jsem se dostala před necelými osmi lety, když jsem hledala náhradu pro využití svého času za neplánovaně přerušenou práci keramika - amatéra. Panenky mne oslovily, prostřednictvím FB jsem se zkontaktovala s několika děvčaty, které se sbírání věnují, začala jsem panenky shánět a opravovat, a postupem času mne tato činnost doslova "pohltila" a stala se mým koníčkem číslo 1.

Zaměřuji se na RETRO panenky z různých materiálů, neoslovují mne novodobé porcelánky. Naučila jsem se opravit a vrátit "do života" panenky, které jejich původní majitelé už odsoudili k likvidaci. Dokážu si zpravidla poradit se starými celuloidovými, tortulonovými, plastovými i látkovými.

Problém je jen s nedostatkem náhradních dílů, tyto panenky se už nevyrábí, proto sháním i hodně poškozené na náhradní díly. Většinou se to daří, zejména když pořádám výstavy, kde mi návštěvníci do nachystaného "Panenkového baby boxu" mohou své nepotřebné panenky či díly darovat. Já je pak využiji na další opravy. Mými pomůckami jsou nejen různé kleště, peány, smirkový papír, nůž, nůžky, elektrická bruska, ale také různé druhy tmelů, tekutý celuloid, lepidla apod. Nejdůležitějším "nástrojem" ale pořád zůstávají moje ruce.

V Tajanově u Klatov mám v pronajatém prostoru stálou expozici "výstavní depozitář" - a plním si tak svůj sen - ukazuji svoji rozsáhlou sbírku návštěvníkům. Otevřeno pro veřejnost je vždy v neděli odpoledne, případně po telefonické dohodě možno domluvit jiný termín.

soubor IMG_0688.jpg

soubor já s miminy.jpg

soubor IMG_0458 (2).jpg

Robin Stříbný

Je malíř inspirovaný historií, který patří k nastupující generaci klatovských výtvarníků. Narodil se v roce 1974 v Klatovech kde rovněž žije a již od dětství projevoval výtvarné nadání. Navštěvoval výtvarnou školu na Plánické ulici. S výraznější tvorbou začal na vojně.Jeho učitelem se stal klatovský malíř Jindřich Bílek. Nejraději maluje olejem na plátně, ale zároveň zkouší nové techniky.

Jeho přínosem je zobrazení originálního pojetí portrétů Panny Marie Klatovské, inspirované barokními obrazy starých klatovských malířských dílen. Některé z jeho obrazů vlastní Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech. (Dle publikace "Malíři pod Černou věží".) Malba obrazu svatého Ignáce do Klatovských Katakomb.

soubor DSCF4011.jpg

soubor IMG_20220615_165555(1).jpg

ŠimiDo

V Osadě nad řekou, od lesa na dohled, skřítek se narodil kouzelný napohled...

ŠimiDo je rodinná značka věnující se výrobě oblečení (nejen) pro děti. Naše móda je inspirována tajuplným světem skřítků a magickým lesem. Oblečení navrhujeme a vyrábíme z autorských látek, šijeme pouze z certifikovaných a ekologických materiálů vyrobených v EU.

Náš atelier v Osadě nad řekou není úplně snadno k nalezení, ale pro ty, kteří ho najít mají, ho vždy najdou :-) Návštěva u nás je tedy spojena s krátkou procházkou kouzelným prostředím podél řeky Radbuzy, zhruba 500 metrů z návsi ve Lhotě.

soubor 0Q2A7028.jpg

soubor 6.jpg

soubor 27.jpg

soubor 10.jpg

 

Kateryna Shmatko

Jmenuji se Kateryna Shmatko, jsem z Ukrajiny a v České republice jsem od března loňského roku.

Vyrábím kloubové textilní panenky a hračky. Všechny moje panenky a hračky mají pohyblivé klouby a realistickou podobu. Jsou skutečně jedinečné a mohou být skvělým dárkem jak pro dítě, tak i pro sběratele.

Tomuto druhu činnosti se věnuji asi šest let. Učila jsem se to na různých workshopech, ale téměř vždy si vše přizpůsobuji podle sebe. Dlouho jsem také pletla a vyšívala, což mi teď pomáhá při výrobě oblečení pro mé panenky. Tvoření je pro mě jako vzduch. Žiju tím.

soubor image0.jpg

soubor image2.jpg

Simona Schmiedhuberová

- 2006 - 2021 ZUŠ Jagellonská
- od r. 2021 studium výtvarné výchovy na FPE ZČU
- V roce 2022 jsem dokončila soubor 24 ilustrací pro knihu vlakových povídek Zuggeschichten Jaromíra Starého. Momentálně dokončuji práce i na jeho nejnovější knize, a to v českém, anglickém a německém vydání. Ve své tvorbě preferuji techniku realistické kresby tužkou a pastelkami, perokresbu barevnými tušemi nebo jejich kombinaci. Při samotném hledání námětu na konkrétní ilustraci se nejprve zamýšlím nad stěžejními momenty povídky a snažím se o to, jediným obrázkem obsáhnout co nejvíce příběhu. Jde-li zachytit pouze jedinou scénu, snažím se o jistou fromu metafory - symboliky a v nejhorším případě vyobrazit vybranou chvíli. Vždy je mým cílem, aby i obyčejná kresba nesla divákovi poselství a promlouvala k němu, vedla ho k zamyšlení.

 

MgA. Petr Šťastný

Je sochař a medailér, grafik ve volné tvorbě, pracuje převážně s materiálem jako je kámen, ocel a beton. V současné době se zabývá tématem psychické a fyzické tíže působením z vnějšku na jedince. Tvoří soubor sochařských modelů představující monumentální podobu. Cyklus nese název "Tématizace tíhy".

V medailích se zajímá především o architekturu, technická témata a portrét. Ve volné tvorbě vyznává úctu sochařům jak současným tak těm, kteří již nejsou mezi námi a tvoří takzvaně objektové medaile zachycující autenticitu a podstatu jejich tvorby.

V grafice se věnuje zobrazení svých sochařských objektů zasazených do krajiny, vždy v souladu se zříceninami hradů, v monumentálním měřítku.

Vystudoval VOŠ v Jablonci nad Nisou, medailérství a Akademii výtvarných umění v Praze, Socha II v ateliéru profesora Jindřicha Zeithammla a figurální sochařství Vojtěcha Míči.

stastny

stastny

Jindra Švarcová

Jsem totální amatér a šiju si jen tak pro radost, ale už od dětství jsem stále něco šila, stříhala, kutila a lepila. Jsem povoláním oční optik a už 27 let máme s mým mužem v Plzni optiku.

Když byly děti malé, šila jsem oblečky na panenky, taštičky a přešívala dětské oblečení na staré "VERITASce" z NDR. Když děti odrostly, začala jsem se svému koníčku věnovat více. Dodnes navštěvuji klub INSPIRACE v SVŠ Radovánek v Pallovce, účastním se různých kurzů textilní a patchworkové tvorby. Zkouším nové techniky a stále mě baví i jiné rukodělné práce, nejen šití. Zabývám se převážně užitkovou tvorbou, šiju polštářky, tašky, kabelky, batůžky, ubrusy a jiné drobnosti.

Letos jsem si konečně doma "vytvořila" moji textilní dílnu, mám nový "chytrý" šicí stroj a ve volném čase tvořím...

V poslední době se zaměřuji na recyklaci textilu, ve své tvorbě využívám použité oblečení, hlavně džíny. Své výtvory moc neprodávám, většinou jimi "obšťastňuji" mou rodinu a přátele.

soubor IMG-3648.jpg

soubor IMG-5249.jpg

soubor IMG-5408.jpg

Doris Oplová Tesárková

Miluju světlo, prostor a pohyb v něm. To je prapůvodní základ mé tvorby, který si dál doplňuju zálibou v surrealismu, realismu i abstrakci. V 2006 jsem dostudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu na Žižkově. Avšak užitá malba pro mě nebyla volbou, ale nutností, bez které bych nemohla žít.

Dnes žiju a tvořím v Plzni primárně originální tvorbu a obrazy na zakázku. Poprvé otevírám své dveře veřejnosti, tak zvažte, zda máte odvahu vystavit svou duši zrcadlu mých obrazů. Jste srdečně zváni.

soubor I-love-Prague-Metro-velkoformatovy-obraz-cervena-Praha-190x150cm-2022-Doris-Tesarkova-Oplova.jpg

soubor Bazenek-plnej-zlataku-kombinovana-technika-na-platne-100x140cm-2023-Doris-Tesarkova-Oplova edited.jpg

Oksana Tichenko

Jmenuji se Oksana a jsem odbornice malování na oblečení a obuvi. Pocházím z Ukrajiny, ale od roku 2021 trvale bydlím v Plzni. Malování oblečení se věnuji od roku 2018.

Své obrazy tvořím pomocí speciálních akrylových barev a pro každý materiál je určená speciální barva. Obvykle maluji na bavlnu a kůži a vždy se snažím vytvářet autorské dílo. Pokud používám obrázky jiných autorů, vždycky je pozměním nebo nakombinuji s jinými, abych dosáhla jedinečného stylu.

Chtěla bych Vás blíže seznámit se svojí tvorbou a ukázat svá některá díla.

soubor photo_2023-08-16 15.36.35.jpg

soubor photo_2023-08-16 15.36.38.jpg

Maryna Tkachenko

Jmenuji se Maryna Tkachenko, jsem textilní návrhářka, dekoratérka, tvůrkyně originálního oblečení. Jsem řádný člen Krymské malé akademie umění a lidových řemesel. Pocházím z Kerče (Krym) a nyní žiji se svou rodinou v Plzni.

Celý život se zabývám tvorbou: háčkováním, pletením, vyšíváním a výrobou interiérových dekorací.

Jsem autorkou kolekce dětského oblečení, jejíž přehlídky se konaly na Ukrajině.

Vyrábím také autorské vánoční ozdoby (bezpečné i pro domácnosti s malými dětmi a domácími zvířaty).

Ve své práci nejraději používám recyklované materiály, protože považuji za velmi důležité chránit přírodu.

Každý můj výrobek je jedinečná exkluzivní ruční práce, která bude sloužit po dlouhou dobu a může být předána dalším generacím vaší rodiny!

Na Víkendu otevřených ateliérů se budete moci seznámit s mojí tvorbou a určitě si najdete něco pro sebe!

Na Víkendu otevřených ateliérů Maryna uspořádá celodenní workshop "Výroba pohlednice". Pohlednice se bude vyrábět z papíru a příze, práce se mohou zúčastnit děti od 5 let (vždy po skupinkách 5 - 7 dětí). Cena workshopu je 50 Kč.

soubor 50254.jpg

soubor 292.jpg

Jana Trnková

Designérka a výtvarnice z Plzně se zabývá převážně volnou au žitou tvorbou z papíru, textilu, korálků a přírodních materiálů. Věnuje se vedení výtvarných kurzů a workshopům zaměřeným na rozvíjení kreativního potenciálu a využití tvorby jako relaxační a sebepoznávací techniky. Vytváří nejen knižní vazby, ale i šperky, závěsné objekty, oděvní doplňky a abstraktní malby a kresby. Z původních klasických knižních technik se postupem času rozvinul nový přístup k tvorbě, který kombinuje různé techniky a materiály, respektuje životní prostředí, recykluje, klade důraz na vyprávění příběhů za pomoci symbolů a respektuje vstupní kvality materiálu.

Po studiu na Fakultě umění a designu ZČU v Plzni si svůj profesní záběr rozšířila o studium Arts managementu na VŠE a oboru projektového managementu se pár let také věnovala. Jak sama říká: "Byla to důležitá odbočka, abych si uvědomila, jak je pro mne moje vlastní tvorba potřebná." Knižní vazbu a různé techniky úpravy papíru studovala na mnoha workshopech v ČR a Belgii. Je držitelkou Osvědčení pro pedagoga volného času, lektorkou vzdělávání dospělých a absolventkou Arteterapeutického výcviku.

Za velký přínos pro svou práci považuje seznámení s Artetefiletikou jako procesem sebepoznávání a nalézání souvislostí v životě a setkání s lektorkou Kamilou Ženatou. Velmi si cení výstavních možností v ČR i zahraničí, kterých se dostalo její tvorbě. Za životní inspiraci považuje vedle přírody také příběhy, mýty a pohádky z celého světa.

V její tvůrčích dílnách a kurzech lze komunikovat v anglickém jazyce.

soubor podklady do portofolia zadost mk cr 2023 (3).png

soubor 20220824_150757.jpg

soubor diar pro diakonii viditelne siti plovouci desky 2022.jpg

Urbex club

Kristýna Anna Lišková - Hayaller se věnuje malbě, kresbě, fotografii, tetování a dobrovolnické činnosti v kočičím plzeňském útulku Fousky z.s. Již pár let se živí tiskařinou.

V květnu tohoto roku vydala svou básnickou prvotinu "Z azylu němoty slovo mi uniklo", v níž zužitkovala ono tiskařské a knihařské řemeslo. V knize se objevují i její výtvarné práce. Nejčastějším médiem pro její malby je akryl na plátně. Imaginacemi, které zobrazuje, se prolínají abstrakční detaily, emoce, sny a děsy.

soubor 331452483_138055_n.jpg

soubor 310342094_777988_n.jpg

Luboš Vetengl

Luboš Vetengl je kreslíř, malíř a grafik, který se zabývá především tématem smrti a pohřbívání. Jeho hřbitovy jsou posmrtnými městy. Ta jsou plná světla, meditace a ticha, které k těmto místům patří. Zároveň zde můžeme vnímat pocity šeré samoty, ale i velkého nadhledu. Je zde úzká souvislost se světem nás živých. Ať už urbanistickým řešením samotných hřbitovů, tak podobností s dělením společnosti podle víry, třídního postavení nebo dějem odehrávajícím se na hřbitově. Obrazy mají převážně černobílou škálu, která skvěle doplňuje tichou atmosféru těchto míst. Zpracovává je formou experimentální kresby, malby a grafiky, uplatňuje především černobílou nebo monochromní škálu.

V roce 2014 absolvoval studium na Akademii výtvarných umění v Praze obor grafika a kresba. Vystavuje od roku 2005 v rámci výstav v České republice a zahraničí.

V roce 2016 založil Tattoo Vetengl, Gallery Vetengl a v roce 2018 Muzeum rodiny Škodů sídlící v Černé věži v centru Plzně.

soubor 0315-res.jpg

soubor Romantická večeře 2020.jpg

Miloš a Hana Vetenglovi

Ateliér Šperk

Hana a Miloš Vetenglovi jsou tvůrci elegantních šperků ze skla a chirurgické oceli. Společně pracují ve svém ateliéru a jejich tvorba šperků a dalších interiérových a exteriérových doplňků se často doplňuje a prolíná. Jejich šperky jsou k vidění ve vybraných galerii v České republice a v zahraničí. Rovněž společně pořádají přehlídky šperků.

Hana Vetenglová

V roce 1980 vystudovala Střední pedagogickou školu v Karlových Varech se zaměřením na výtvarnou výchovu. Od roku 2000 se plně věnuje tvorbě autorských skleněných šperků. Pro svou tvorbu používá moderní sklářskou technologii zvanou fusing. Její práce oplývá pestrou barevností a velkou kreativitou.

Miloš Vetengl

V roce 1981 vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Plzni. Od mládí se věnuje výrobě šperků z nejrůznějších materiálů. Od roku 1998 tvoří šperky profesionálně a používá téměř výhradně chirurgickou ocel, často v kombinaci a drahými kameny. V roce 2005 absolvoval Střední odborné učiliště zlatnické v Praze. Poslední dobou se věnuje tvorbě soch z oceli.

soubor 9090018.jpg

soubor 1371913.jpg

soubor 1881914.jpg

Lada Vosejpková

Tvořím autorské šperky z patinovaného stříbra v Plzni. V říjnu to bude už 33 let. A také tvořím objekty ze spékaného a lehaného skla, ty kratší čas. Stále je to zajímavý a překvapující proces.

Ve dvoře Schované kavárny bude letos také vystaveno několik fotografií Evy Hajšmanové se šperky z posledních patnácti let mé tvorby.

soubor Lada Vosejpkova OA23 1.jpg

Jana Vrtělová

Jana Vrtělová se věnuje malbě, kresbě, grafice a tvorbě papírových objektů.

Je členem UVU a výtvarného sdružení SAPRISTI. Vyučovala děti na ZUŠ ve Zbirohu a dospělé na výtvarném klubu při SUPŠ Zámeček a při kulturním středisku v Rokycanech. Výtvarnou činností se zabývá už od dětských let. Výtvarná studia absolvovala soukromě u akademického malíře Jiřího Kovaříka a profesora Vysoké školy pedagogické v Praze Jiřího Patery. Od roku 1990 se profesionálně zabývá malbou, kresbou, prací s papírem a tvorbou dřevěných plastik.

O Víkendu otevřených ateliérů bude vystavovat společně s Janou Frolíkovou v Ateliéru u Fandy, na adrese V rokli 591, Šťáhlavy.

soubor 20230809_182839.jpg

Sára Vyskočilová

Věnuji se kresbě tužkou. Tato touha a potřeba se objevila v roce 2020, kdy nebylo možné provozovat naplno můj další koníček – flamencový tanec. V době, kdy jsem se nemohla setkávat se svými flamencovými přáteli a tančit s nimi, jsem se rozhodla, že se je pokusím nakreslit. Tím vznikly portréty nejen mých spolutanečnic, ale také muzikantů či známých světových osobností s flamencem nebo Španělskem spjatých. Kreslím dle fotografické předlohy, která mě musí zaujmout. Pokud mě osloví, pohltí mě práce. Neuměla bych kreslit na přání, potřebuji svobodu rozhodování. Jsem samouk a toužím umět realistickou kresbu.

soubor 20220226_185255_a.jpg

soubor IMG-20220603-WA0005.jpg

Výtvarné potřeby Pollex

Srdečně zvu všechny tvořílky do výtvarného obchodu v Dobřanech a na malý workshop smaltování bez pícky.

soubor 20230818_121302.jpg

soubor 20220608_151140 (1) edited.jpg

Bc. Renáta Zítková

Jmenuji se Renáta Zítková, maluji obrazy pod uměleckým jménem Z-art. Narodila jsem se v Plzni roku 1975 a momentálně tvořím a žiji v krásné vesničce Louňová.

Již od útlého dětství malování miluji a věděla jsem co mě baví, čemu se chci věnovat a postupně si plním sny. Jako dítě jsem prakticky malovala stále a účastnila jsem se malířských soutěži, ale osud mě zavál k jiné tvořivé činnosti.

Profesně jsem se malování začala na plno věnovat v roce 2017. Maluji většinou strukturované obrazy, protože miluji světlo, plastičnost a kontrasty. V poslední době maluji obrazy intuitivně, buď se soustředím na své pocity nebo přímo na určitého člověka . Maluji také to co vidím, to co vnímám kolem sebe. Nejraději ztvárňuji témata kde se objevuje příroda, vesmir. Velmi mně baví i abstraktní tvorba. Tvořím šperky, kteté ladí tématikou i barvami k obrazům. Prozatím kombinuji chirurgickou ocel, pryskyřici, barvy. Dále kreslím portréty. Ilustrovala jsem knihu "Dítě štěstěny", kde jsou básně doprovázené mými obrazy. Baví mě vše kde se dá využít tvořivost.

Těším se na vás.

soubor image3.jpg

soubor image9.jpg

soubor image8.jpg

Ivanna Zhupina

Ahoj, jsem Ivanna Zhupina z jižní Ukrajiny, z města Cherson. Teď jsem kvůli válce tady v Plzni. S tvorbou ale nepřestávám.

Je pro mě jako paprsky duše, které inspirují a pomáhají jít dál.

Vyšívání se věnuji už od základní školy. Když mi na hodině pracovní činnosti poprvé ukázali, jak se s těmi křížky dá tvořit, navždy jsem se do vyšívání zamilovala.

Když člověk něco tvoří, má touhu tvořit krásu a také zkoušet nové věci. Zpočátku jsem začala šít panenky jako dárky pro přátele. Všem se moc líbily a přátelé prosili, abych pro ně udělala další. A pak už jsem se nemohla zastavit. Moje panenky tildy v ukrajinském stylu jsou zdobené ručním křížovým stehem a roztomilými malými andílky.

Křížový steh a šití panenek je moje láska.

soubor 2023-08-13_13-40-26-052.jpg

soubor 2023-08-13_13-40-24-938.jpg