Pro média

 

Prohlédněte si FOTOGALERII z letošního ročníku. Fotky stále přibývají, tak se podívejte víckrát. Sledujte nás také na facebooku a instagramu

 

 

 

Tisková zpráva č. 3

 

Ten, kdo tvoří, nezlobí! Naplánujte rodinný víkend a zažijte umění

 

O víkendu 23. a 24. září 2023 se  již po osmé otevřou své dveře ateliérů, galerií, škol a dalších míst, kde umění vzniká nebo se vystavuje. Pro návštěvníky je to příležitost poznat osobně umělce, seznámit se s výtvarnými technikami a třeba i zkusit sami tvořit. Putování podle mapy, prezentaci umělců v Plzni a okolí a ART PARTY organizuje Grafia s podporou města Plzně, Plzeňského kraje, městských obvodů Plzeň 1, 2  a 3, Nadace 700 let města Plzně a města Klatovy. Setkat se můžete s 200 umělci na 66 zastávkách v mapě.

 

Cílem akce je co nejužší kontakt umělců a publika. Jde patrně o nejrozsáhlejší prezentaci výtvarníků, kteří tvoří v Plzni či v Plzeňském kraji nebo mají k regionu vztah, ať už tu prožili část života či zde například učí.
"Letošní ročník je ve znamení novinek," říká Jana Brabcová, autorka myšlenky a jednatelka pořádající společnosti Gr
afia. "Máme 10 nových zastávek v mapě, tvořit se bude v například v železničním tunelu u Vochova či ve středisku volného času Radovánek, nově otevře Galerie Evropského domu SVK PK, Francouzská aliance, Galerie Azyl, Informační turistické a environmentální středisko v Železné Rudě, ale také hrad Švihov. Odložte mobily, vemte děti, nechte je podle mapy nacházet ateliéry - a máte celý víkend co dělat! Zkuste si zdarma techniky, pro které doma nejsou podmínky, dívejte se umělcům pod ruce. A když se rozhodnete nějaký artefakt koupit, máte ho navíc i se zážitkem.“ Novinkou je také interaktivní výstava k historii Víkendu otevřených ateliérů ve Smetanových sadech. (Fotky z vernisáže a výstavy ZDE)

V kavárně Na břehu Rhóny v Bezručově ulici představí svou tvorbu i novou knihu EPIGRAMminy a fórismy dva známí plzeňští výtvarníci, Jan Jelínek a Vladimír Líbal, křest knihy proběhne v sobotu v 16:00 hod.

 

Program bude opět nabitý a je určen všem věkovým kategoriím. Návštěvníky čekají kromě výstav také  výtvarné workshopy, ať už jde o oblíbené sochání z porobetonu,  tvorbu mozaiky, výrobu šperků, tvorbu z papíru, razítkování a otisky do hlíny, a v neposlední řadě také figurální kresba s Martinem Prachařem. Zdarma otevřou své dveře Západočeská galerie v Plzni (výstavní síň „13“), Pavilon skla Klatovy - PASK, Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech, Knihovna města Plzně, Hospic svatého Lazara a mnoho dalších. Chybět nebude ani Galerie Ladislava Sutnara a Fakulta designu a umění Západočeské univerzity, kam návštěvníky zdarma doveze umělecká tramvaj. Graffiti si nově můžete zkusit v podchodu na Rokycanské třídě u Baumaxu.

 

„Sledujte naše stránky www.otevreneATELIERY.cz, zde najdete ke stažení mapu se šedesáti šesti zastávkami v Plzni i dalších městech - v Klatovech, Šťáhlavech, v Horní Bříze, v Břasích, ve Starém Plzenci, Dobřanech, Radčicích, Svrčovci, Tajanově, v Janovicích nad Úhlavou, v České Bříze, Křimicích či ve Lhotě,“ dodává Jana Brabcová. Tištěnou mapu naleznou návštěvníci v místních infocentrech a galeriích, vyšla také v Západočeském týdeníku, který je přílohou Plzeňského deníku. 

 

Na webu akce jsou také profily vystavujících umělců všech možných výtvarných oborů počínaje kreslením, malováním, přes sochařství, design, keramiku, fotografii, módní návrhářství, grafiku, šperk až po netradiční druhy umění, jako například tetování a malování na kůži. Mezi umělci jsou členové Unie výtvarných umělců například Tom Kůs či Josef Haring. Umělce na startu kariéry reprezentují např. Jan Stěhule, který byl jako šestnástiletý nejmladším vystavujícím akce a nyní již studuje na FDU ZČU.

 

Již tradičně se mohou návštěvníci během Víkendu otevřených ateliérů zúčastnit soutěží: o nejaktivnějšího návštěvníka, o nejhezčí snímky, video či o nejobdivovanější umělecký výtvor vytvořený návštěvníkem. Nejlepší fotografie dopravních prostředků odmění také Plzeňské dopravní podniky. Novinkou je také soutěž I sportovec má duši umělce pro běžce, kteří oběhnou největší počet ateliérů.

 

Celý víkend návštěvníky vozí zdarma tramvaj PMDP se speciálním jízdním řádem, která je zároveň infocentrem celé akce.

 

I letos proběhne ART PARTY - neformální setkání u sklenky vína s umělci,  v sobotu 23.9.2023 od 20:30  hod v Papírně. K poslechu zahraje živá hudba - Džangobells.

 

Všechny vstupy jsou ZDARMA stejně jako registrace výtvarníků. Na některé tvůrčí workshopy s umělci je třeba si předem rezervovat místo na www.otevreneATELIERY.cz. Novinky sdílíme na sociálních sítích: www.facebook.com/otevrene.ateliery nebo na instagramu - @otevreneateliery4. Zde najdete aktuality a nově registrované umělce.

 

8. ročník se koná pod záštitou ministra kultury, Mgr. Martina Baxy a  primátora města Plzně Mgr. Romana Zarzyckého, za podpory Plzeňského kraje, města Plzně a městských obvodů Plzeň 1, Plzeň 2, Plzeň 3, Nadace 700 let města Plzně a města Klatovy. Akci podporuje i řada institucí a firem.

 

Novinky 8. ročníku:

  • 10 nových bodů v mapě např. Galerie Azyl, Galerie Evropského domu SVK PK, Středisko volného času RADOVÁNEK, mino Plzeň např. Železná Ruda - informační turistické a environmentální centrum, hrad Švihov
  • tvorba obrazu historie Vochova v železničním tunelu
  • graffiti v podchodu u Baumaxu NE 14-17
  • křest knihy Epigramminy & fórismy (Jelínek & Líbal, Grafia) - SO 16:00, ale SO i NE 14-18 jsou v bodě 55 - Na břehu Rhony (Bezručova 153)
  • expozice ukrajinských a ruských umělců v Papírně "SANDARMOCH", kde stromy mají tváře
  • výstava k historii Víkendu otevřených ateliérů před Studijní a vědeckou knihovnou PK - Smetanovy sady
  • nová soutěž pro sportovní návštěvníky

Program naleznete ZDE - ať už se jedná o tvořivé či vystavovatelské aktivity. Otevřeno je většinou 14-20:00 hod, není-li v programu uvedeno jinak.

Letos máme 66 míst v mapě a 200 umělců! (Jeden z bodů na poslední chvíli zrušen - 48) Ateliér C’est ou – Magdaléna Hášová, Vítaná 3, Bezděkov (Klatovy).)

Mapu všech míst naleznete ZDE. Na zelených bodech se tvoří, na černých se vystavuje.

 

Doporučení: Mnoho aktivit i umělců bez ateliéru najdete v Papírně, kde se večer koná i ART PARTY (od 20:30 hod).

u Zvonu v centru - Zámeček, v neděli po 18.h zde bude happening - odstrojování tramvaje

Alšovka v Kollárce - více umělců, možnost podpisu knih J. Kejhy v sobotu od 17.h cca do 19:30

  - knihovna města Plzně - tvůrčí workshopy
  - Bílé nároží - kurz figurální kresby

- stezka Art and Wine

 

Fotogalerie z minulého ročníku 2022 ZDE

 

 

 

 

Tisková zpráva č. 2

 

Víkend otevřených ateliérů slaví 8 let a zve na výstavu k historii akce

 

 

Pod širým nebem ve Smetanových sadech před plzeňskou Studijní a vědeckou knihovnou proběhla 6. září vernisáž výstavy k historii Víkendu otevřených ateliérů. Na 16 panelech zde návštěvníci až do konce září mohou vidět fotoreportáž z předchozích sedmi ročníků populární akce, které se každoročně účastní více než 11.000 lidí.

 

Za městský obvod Plzeň 3 promluvil místostarosta Ondřej Ženíšek, který ocenil realizaci akce v Plzni i okolí a připomněl, že pro příští období schválil obvod na podporu kulturních akcí o 3 miliony korun víc. Akademický architekt a malíř Václav Šmolík, který se účastnil hned prvního ročníku v roce 2016, poděkoval organizátorům za akci, která propaguje místní umělce a dle jeho slov má kvalitu daleko větších akcí zahraničních.

Jana Brabcová, autorka myšlenky Víkendu otevřených ateliérů a jednatelka pořádající společnosti Grafia, připomněla, že pouze díky podpoře ze strany města, kraje a dalších institucí je možné akci zpřístupnit veřejnosti i umělcům bezplatně.

 

Cílem výstavy je přiblížit průřez předchozími ročníky a motivovat návštěvníky k aktivnímu trávení volného času. Výstava je interaktivní - na každém panelu je uveden QR kód, díky kterému se návštěvníci výstavy dozví podrobnosti k danému tématu panelu. Jednotlivé panely vyzývají k prohlídkám ateliérů i galerií, k vlastní aktivitě návštěvníků, kteří mohou na jednotlivých zastávkách tvořit s pomocí umělců. „Neváhejte naplánovat rodinný umělecký teambuilding a vytvořte vlastní sochu, mozaiku, obraz či šperk,“ vyzvala Brabcová. Na své si zde přijdou i milovníci vína, pro které je určena stezka ART&WINE s improvizovanými výstavami v kavárnách a vinárnách. Tato aktivita nastartovala v době pandemie a měla podpořit kromě umělců také skomírající plzeňské podniky.

 

Výstava je i pozvánkou na letošní již 8. ročník Víkendu otevřených ateliérů, který se koná 23. a 24. září mezi 14. a 20. hodinou. Dva z panelů ukazují program a letošní mapu 66 uměleckých zastávek, kde návštěvníci mohou potkat téměř 200 výtvarníků. Pro zájemce o umění, kterým se nebude chtít do Plzně, budou určeny mimoplzeňské zastávky např. v Klatovech, Horní Bříze, Šťáhlavech, Švihově, Janovicích nad Úhlavou, Křimicích.

Účast v soutěžích může návštěvníkům přinést pěkné výhry. Každý rok se soutěží o nejaktivnějšího návštěvníka, o nejhezčí snímky, video, o nejobdivovanější umělecký výtvor vytvořený návštěvníkem a letos nově organizátoři odmění vítěze prvního běhu mezi ateliéry. Podrobnosti k soutěžím stejně jako program najdou návštěvníci na webu www.otevreneATELIERY.cz.

Na webu akce návštěvníci najdou také profily umělců všech možných výtvarných oborů počínaje kreslením, malováním, přes sochařství, design, keramiku, fotografii, módní návrhářství, grafiku, šperk až po netradiční druhy umění.

 

Celý víkend návštěvníky vozí zdarma tramvaj PMDP se speciálním jízdním řádem, která je zároveň infocentrem celé akce.

Stejně jako v předešlých ročnících proběhne i letos ARTPARTY - neformální setkání s umělci v Papírně v sobotu 23.9. od 20:30 hodin.

 

8. ročník se koná pod záštitou ministra kultury, Mgr. Martina Baxy a  primátora města Plzně Mgr. Romana Zarzyckého, za podpory Plzeňského kraje, města Plzně a městských obvodů Plzeň 1, Plzeň 2, Plzeň 3, Nadace 700 let města Plzně a města Klatovy. Akci podporuje i řada institucí a firem.

 

Fotky z vernisáže a výstavy ZDE

 

 

Tisková zpráva č. 1

 

Víkend otevřených ateliérů "Plzeň tvořivá" už má prvních 80 registrovaných umělců. Registrace pro výtvarníky, galerie a výtvarné školy je do 31. 7. 2023
 
Stále ještě nevíte, co budete dělat poslední zářijový víkend 23. a 24. 9. 2023? Přidejte se k nám a zjistěte, co se skrývá za otevřenými dveřmi ateliérů, galerií, výtvarných škol, a spoustou dalších míst! Tam, kde se umění nejen vystavuje, ale i vzniká, najdete nabitý program pro návštěvníky v každém věku. A co ještě přinese svátek tvořivosti? Těšit se můžete na oblíbené sochání, tvorbu mozaiky, výstavy, workshopy, netradiční druhy umění či výtvarné techniky, které si vyzkoušíte sami.

Jedním z cílů této akce je co nejužší kontakt umělce a publika. Již osmý rok můžete sledovat výtvarníky v praxi a být u zrodu nových děl. Sami pak pomocí technik, na které doma vždy nejsou úplně vhodné podmínky, můžete začít rozvíjet vlastní schopnosti a dovednosti. Fantazii se meze nekladou!

 

Umění je nedílnou součástí každé doby a umělec potřebuje prostor pro rozvoj svého talentu. A právě ten mu organizátoři nabídnou zdarma v Papírně nebo v jedné z kaváren, která bude ve Vinné stezce. Do umění můžete vmísit všechny možné styly, ale i ta směs musí mít styl!

 

Loni se akce zúčastnilo 200 vystavujících výtvarníků, v mapě akce bylo 55 zastávek s uměním a organizátoři spočítali cca 11000 návštěvníků.

 

Umělci z celého Plzeňského kraje, členové Unie výtvarných umělců i ti nejmladší na startu výtvarné dráhy, v tuto chvíli zaplňují prázdná místa registrační tabulky. Na webu akce jsou umístěny profily umělců všech možných oborů od malování, designu, fotografii, po grafiku nebo třeba módní návrhářství.
 
Proto zveme všechny výtvarníky, galerie, výtvarné školy a další podobné instituce spojené s uměním k aktivní účasti na Víkendu otevřených ateliérů! Registrace je otevřena do 31. 7. 2023, dřívější registrace znamená okamžitou propagaci na webu www.otevreneATELIERY.cz.

Co účast pro výtvarníky znamená? Otevřít své dveře ZDARMA pro návštěvníky 23. - 24. 9. 2023 od 14 do 20 hod (ideálně oba dny) a předvést jim svou tvorbu, případně připravit malý workshop či možnost tvořit (vstup na workshop musí být zdarma, materiál pro tvorbu si mohou účastníci zaplatit).


Co tím výtvarníci získají? Propagaci v mapě ateliérů, na webu, facebooku, instagramu a v dalších médiích, nové známé, příznivce a možná i kupující.


Platí se něco? V základní verzi registrace je prezentace ZDARMA, je možno si připlatit za zveřejnění většího množství informací či inzerátu v mapě.


Co když výtvarník nemá ateliér, ale chce se prezentovat? Nevadí, máme improvizované výstavní prostory. Nebojte se ale pozvat své návštěvníky třeba do garáže, kuchyně nebo do stodoly, důležité je autentické setkání s autorem!


Přijďte si s námi užít tento víkend plný umění a dejte prostor vlastní kreativitě!

 

Doporučte registraci i svým tvořícím známým a kamarádům! Úspěch na Víkendu otevřených ateliérů už pomohl nastartovat nejednu zajímavou výtvarnou kariéru.

Akce se koná za podpory města Plzně a Plzeňského kraje, městských obvodů Plzeň 1 a Plzeň 3, Nadace 700 let města Plzně a PMDP.

Máte zájem? Registrujte se zde: www.otevreneATELIERY.cz
Máte dotazy? Ptejte se Lucky Sachunské, 774 484 857, ateliery@grafia.cz
                    a Vlaďky Slukové, 774 484 855, slukova@grafia.cz