Informace o umělcích 2022

Astery - Tereza Frýdková

Jmenuji se Tereza Frýdková a tvořím pod jménem Astery. Jsem filosofická duše, která se neustále učí objevovat a projevovat se bez jakýchkoliv předsudků a souzení.

Umění mi bylo od malička velmi blízké a proto jsem šla studovat na SŠ v Karlových Varech obor Grafický design. Tam se mé tvoření přesouvalo převážně do digitální podoby. Po několika letech po škole jsem se postupně začala vracet k volné tvorbě od kresby tužkou, přes akvarel, k akrylu a plátnům.

K abstraktním obrazům jsem musela dospět. Od malby realistických portrétů jsem se přesunula k tvorbě intuitivních obrazů. Při malování se řídím hlavně svými aktuálními pocity k barvám, kompozici i tahům. Líbí se mi ta svoboda - žádná pravidla.

V tvoření si nechávám úplnou volnost, proto každý obraz maluji, když na něj přijde čas.

soubor image_6483441(1).jpg

soubor image_6487327(5).jpg

Anna Bergerová

Zálibu v ručních pracích jsem podědila po mamince, která vášnivě pletla, háčkovala a šila. Jsem samouk. Ručním pracím jsem se začala věnovat, když se narodila dcera. Pletla jsem jí oblečení. Osudovou se mi však stala až návštěva výstavy tradičních řemesel v Letohrádku Kinských v Praze před čtrnácti lety, kde jsem potkala prvního českého dráteníka Petra Musila. Náramně mu to slušelo. Měl na sobě režný oblek přepásaný páskem a krásné kožené boty ... a drátoval! Základy drátování mě naučila tehdy desetiletá dcera mojí kolegyně, celá lekce trvala asi patnáct minut. Ukázala mi jednoduchý základ – vzor připomínající rybí šupiny – a dál už jsem se všechno naučila sama. Tenhle způsob zdobení vajíček se mi stal velkou vášní. Jedno vejce zabere 30 minut. Kde ale brát tolik vyfouknutých vajec? Dodávají mi je kolegyně z práce a občas si koupím od známých vejce kachny zvané indický běžec, která snáší vajíčka jemné modrošedé barvy.

Mládí jsem prožila v Černické ulici v Plzni, chodila jsem na procházky kolem řeky Radbuzy, kolem Papírny ... po sedmdesáti letech se na tato místa vracím s vaječnými výfuky, drátem, nůžkami a úsměvem pro návštěvníky Otevřených ateliérů.

Prezentace a dílny pro veřejnost mi dodávají energii, radost a inspirují mě k novým vzorům na kraslicích. Černé kraslice s rudým drátem a korálky mi vynesly první místo v regionální soutěži v Horšovském Týně. Těším se, že společně objevíme další křehkou krásu.

soubor AB_VOA_2022_1 edited 360x300.jpg

soubor AB_VOA_2022_2.JPG

Michaela Blechová

To, jak dokážeme pohlížet na svět kolem nás a zaznamenávat zajímavé okamžiky, je zrcadlením naší duše.

Fotografie Michaely Blechové vnímavě zachycují zajímavá místa nejen v krajině západních Čech. Jejím oblíbeným uměleckých směrem, který ji ovlivňuje, je impresionismus, hra světel a stínů, nálad a barev ji inspiruje a určuje směr její tvorby. Na svých fotografiích se vyjadřuje svým osobitým pohledem a smyslem pro kompozici.

Setkávání a spolupráce s lidmi s podobnými názory sdruženými ve výtvarném spolku Totemart a společné výstavy jsou logickým vyústěním její činnosti, snahy o zdokonalení tvorby a prohloubení znalostí na poli výtvarného umění.

Realizované výstavy: Galerie Bílé nároží, Magistrát města Plzně, Mezigenerační a dobrovolnické centrum Totem, Galerie v městečku Lohberg, Domov pro seniory u sv. Jiří (Plzeň – Doubravka), v prostorách ČSOB a.s. a ČEZ a.s. v Plzni, DEPO 2015 - Víkend otevřených ateliérů 2017, Pivovarské muzeuma Papírna - Víkend otevřených ateliérů 2018, Plzeňský Montmartre - Víkend otevřených ateliérů 2019, budova Českého rozhlasu Plzeň.

soubor 35883BF1-EEE1-477A-A343-2B4AE57265E3.jpg

soubor portrét 2019.jpg

soubor DSCN8548 edited.jpg

Jana Frolíková

Zabývám se kresbou, malbou, grafikou a různými kombinacemi těchto technik. Ráda vás přivítám ve svém ateliéru. Najdete ho ve  Šťáhlavech, v ulici V Rokli 591.

Nachází se v prostorách bývalé hospůdky "U Fandy", kterou 20 let provozoval můj manžel František. Je to místo, které bylo vždy plné lidí a přátelských setkání. Jste srdečně zváni.

soubor IMG_0811.jpg

soubor IMG_0867.jpg

Weronika Gray

Weronika Gray - fotografka, grafička, ilustrátorka a v posledních několika letech i učitelka výtvarného oboru. Čím jsem starší tím mám raději, barevné a veselé obrázky, něco co vám vykouzlí úsměv na tváři, když se na to podíváte. Umělecké dílo - jakékoliv, když je správné, by ve vás mělo vyvolat emoce a mým cílem je vyvolávat ty hezké emoce v každém kdo se podívá na nějaký můj obraz nebo ilustraci. Když lidé prochází výstavou s úsměvem na tváři je to ten nejlepší výsledek mé práce! Nejraději kombinuji více technik najednou, zkouším nové způsoby a postupy a stále se snažím zdokonalovat.

soubor 001.jpg

soubor 011.jpg

soubor 012.jpg

Lubomír Hauer

Původním povoláním stavební technik.

V letech 2005-2009 absolvoval kurzy figurální kresby a volné techniky na ZČU pod vedením akademických malířů Borise Jirků a Vladivoje Kotyzy a na SSUŠ Zámeček (Mgr. Dana Raunerová a Libor Žižka). Od té doby měl více jak dvacet výstav, z toho polovinu autorských.

Jeho poslední autorská výstava právě probíhá (18.8. - 18.11.2022) v GalleryVetengl v plzeňské historické vodárenské věži v Pražské ul. 309/19.

V době konání akce "Víkend otevřených ateliérů" bude rozšířena o další obrazy. Setkáte se s malířem a osobně se přesvědčíte o jeho výtvarném zaměření.

soubor DSCF5913 (2).jpg

soubor DSCF6821 (2).jpg

Eliška Jedličková

Jmenuji se Eliška Jedličková a narodila jsem se v Plzni. Vystudovala jsem Fakultu ekonomickou pod ZČU, dále Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Malování mám jako koníček. Líbí se mi používat suchý pastel a akrylové barvy.

soubor 7663778.jpg

soubor 8764303.jpg

Jeremy King

Jeremy King (Velká Británie, 1965) studoval na Brighton Art College a poté provozoval galerii Bear Cave v Brightonu. V roce 1998 se přestěhoval do České republiky, kde působí jako překladatel a učitel angličtiny na Západočeské univerzitě. Jeho práce má širokou škálu vlivů, od starověkých egyptských přes aztécké, evropské gotické a rané renesance, až po Cy Twombly, Henry Moore a Ben Nicholson. Je členem dvou plzeňských hudebních skupin, Poitín a Lignit.

soubor Scan_20201214 (3).jpg

soubor portrait_edited.jpg

soubor Scan_20201214 (4).jpg

soubor 3s company1.jpg

Jiří Koptík

Absolvent Konzervatoře v Plzni. Většinu života jej živila a šatila hudba. Jako kytarista, dudák, skladatel a pedagog působil doma i ve světě. Stal se také na devět let divadelním ředitelem.

V dětství navštěvoval "výtvarku" pod vedením L. Topinky a M. Fládra. Tam se seznámil s různými výtvarnými technikami a naučil se házet hlínou po spolužácích v modelovně.

Příležitostnými učiteli mu byli přátelé malíři - J. Kovařík, Z. Netopil, O. Jelínek, M. Čech aj. Výuka probíhala zejména v pohostinských zařízeních, ateliérech i v plenéru. Podnětná a přínosná byla také častá spolupráce s divadelními výtvarníky a scénografy. V posledních letech hudba ustoupila olejomalbě, akvarelu, kresbě a dřevořezbě.

JK žije střídavě na Šumavě a v Plzni. Rád vyrazí někam k moři, aby uplatnil svůj kapitánský průkaz, nalezl inspiraci a případně domluvil výstavu.

soubor 20220318_101837.jpg

soubor 20220808_143232.jpg

soubor img-7118a2-edited.jpg

Korálky a komponenty

Naše firma je na trhu mnoho let. Prodejna v Pardubicích funguje již od roku 2003. E-shop provozujeme od roku 2009 a navštívily jej stovky tisíc spokojených zákazníků, kteří se k nám rádi vrací. V našem internetovém obchodě nyní nabízíme přes 30.000 druhů zboží a náš sortiment stále rozšiřujeme. Najdete nás na adrese Bezručova 183/27 v Plzni. Nově nabízíme Diamantové malování.

soubor fp.jpg

soubor fp2.jpg

Marcela Kotěšovcová

Vystudovala jsem Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti.

Jsem návrhářka a modelářka dámských (občas i pánských) kožených kabelek a kabel.

Ve své tvorbě se snažím příliš nepodléhat módním trendům. Pracuji s prostorem a tvarem, teprve potom vybírám technologii, kterou chci určitého tvaru dosáhnout. Používám hovězinové, třísločiněné usně. Jednotlivé modely vyrábím většinou v malých sériích (10 - 20 kusů), v některých případech se jedná o originály. Mé kabelky jsou intuitivní záležitostí. Láká mě na nich rozpor mezi jejich výtvarnou hodnotou a praktickým užitím. Snažím se, aby nebyly nudné, aby měly svůj rozpoznatelný styl a byly současné i nadčasové.

soubor 6167506.jpg

soubor 1457831.jpg

Eliška Marie Kozlíková

Do svých maleb vnáším prostor, předměty a také symboly, které v díle tvoří příběhy, prožitky a vzpomínky. Malby skrývají intimitu, která představuje důvěrnost, útulnost, ale také soukromí a tajemnost. Znatelný je i prostor pro fantazii a další představy člověka. Nechci, aby bylo na první pohled patrné, o co mi jde. Člověka to má napadnout až po chvíli, co zpozoruje drobné detaily. Detaily, na které se zaměřuji, zachycují co nejvíce z mého osobního a intimního života. Co se motivů týče i ty vycházejí ze světa, který je mi vlastní.

Avšak nejedná se o smyšlenku či hluboká témata, nýbrž o zvířata, která zde už nejsou, o rodinu, domov a především mne samotnou. Odhaluji zde své vzpomínky, prožitky, emoce, ale i bolesti pramenící z reálných událostí.

V současné době mám za sebou několik sympozií, která mi přinesla zkušenosti a zážitky, ale především stálé přátele.

soubor IMG-0605.jpg

soubor Kompozice_RGB.jpg

soubor IMG-2714.jpg

Lada Kratochvílová

Jmenuji se Lada Kratochvílová, bydlím v Plzni.

Maluji obrazy a vyrábím dekorace na různé příležitosti, nejen podle přání zákazníka.

soubor Příroda.jpg

soubor IMG_20200323_131305.jpg

Tomáš Kůs

Jeho profilovými pracemi jsou železné sochy zejména v životní velikosti, okrajem pak hlubotisková i digitální grafika a malba. Jako sochař zobrazuje většinou realisticky emocionálně prožívanou realitu, často pomocí odkazů na obecně známé motivy evropské kultury a to včetně satirického nádechu. Ikonickým typem jeho práce je postava "vlkoně" – půl člověka, půl vlka. "Vlkoň" je ale evidentně pozitivní postava.

soubor 1481619.jpg

soubor 6299934.jpg

Tereza Laznová

Tereza Laznová (*12.1 1998) vystudovala střední umělecko-průmyslovou školu Zámeček v Plzni, obor malba. Nyní se věnuje MgA. studiu na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě, obor Ilustrace a grafika. Současně od roku 2022 působí jako asistent prof. akad. mal. Borise Jirků tamtéž. Kromě malby se věnuje také kresbě, digitální malbě a grafickým technikám. V roce 2017 obdržela 2. místo v Mezinárodní výtvarné soutěži Teendesign. Ilustrovala obálku knihy Sacculina, jejímž autorem je Philip Fracassi a též sběratelský plakát pod nakladatelstvím Gnóm!

soubor profilové foto 2022.jpg

soubor 02.jpg

soubor 01.jpg

Aneta Nekolová

Zabývám se výrobou šňůrkových a minerálních náramků, náušnic z minerálů, přívěsků na klíče... Tvoření se stalo před pěti lety mojí neodmyslitelnou součástí a nedokážu si představit život bez něj. Ráda vyrábím náramky dle představ a přání zákazníka a mám vždy velkou radost, když se výsledný výrobek líbí.

V sobotu 24. 9. 2022 budu mít dílničku v rámci jarmarku v Chrástu u Plzně, kde si budou děti, ale i dospělí moci vyrobit šňůrkový náramek s korálky. Na jarmarku je připravena i stezka pro děti, kde budou plnit různé úkoly a nebude chybět ani doprovodný program. Jarmark se koná od 10 hodin do 16 hodin. Dílnička se bude nacházet u galanterie (na adrese: Třída Československého Odboje 138, Chrást u Plzně 330 03).

soubor F3DC789B-D9B7.jpg

Magdalena Liška Nordlinder

Ve své tvorbě se často nechává unést fantazií do říše pohádek a dětských příběhů, které však v mnoha ohledech mohou poučit i řadu dospělých čtenářů. Snaží se zachytit a přimět diváka znovu prožít pocity, jaké prožívají postavy na jejích kresbách.

soubor 4201399.jpg

Hana Nováčková

Jmenuji se Hana Nováčková. Od dětství mne zajímalo malování a výtvarná výchova. Spolupracovala jsem se svojí učitelkou výtvarné výchovy, která obesílala dětské výtvarné soutěže. Diplom a zlatou medaili jsem obdržela z Itálie. Později jsem navštěvovala výtvarné kurzy paní učitelky Malánové, kde jsem se naučila různé výtvarné techniky. Dále jsem navštěvovala kurs paličkování. Mým ateliérem je většinou obývací pokoj, ale ráda vám své výrobky předvedu v Čarovné zahradě, která je i mým obchodním názvem. Při pití šálku lahodné kávy si popovídáme o radostech, které mi přináší řemeslná výroba, prohlédnete si mé výrobky, které si zde můžete také zakoupit. Najdete zde patchworkové deky pro dospělé i děti, sukně a další oděvy, i lehce extravagantní, batůžky, kabelky, kapsičky, prostírání, obrázky, luxusní šité vánoční ozdoby, dekorace, koníky a jednorožce, sovičky, srdíčka a andělíčky, dárkové krabičky, přání a z dílny mého manžela designové knoflíky a přívěsky.

Pro děti bude připravena dílnička, kde si mohou vyrobit barevnou housenku nebo malý zápisníček.

soubor KN306231.jpg

Doris Oplová Tesárková

Miluju světlo, prostor a pohyb v něm. To je prapůvodní základ mé tvorby, který si dál doplňuju zálibou v surrealismu, realismu i abstrakci. V 2006 jsem dostudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu na Žižkově. Avšak užitá malba pro mě nebyla volbou, ale nutností, bez které bych nemohla žít.

Dnes žiju a tvořím v Plzni primárně originální tvorbu a obrazy na zakázku. Poprvé otevírám své dveře veřejnosti, tak zvažte, zda máte odvahu vystavit svou duši zrcadlu mých obrazů. Jste srdečně zváni.

soubor Beznaděj-olejomalba-68x64cm-2021-obraz-Doris-Tesarkova-Oplova.jpg

soubor Gogh-nacita-se-kosatce-95x105cm-2021-Doris-Tesarkova-Oplova.jpg

soubor Po-vlastni-ose-velkoformatovy-obraz-90x150cm-2019-Doris-Tesarkova-Oplova.jpg

Patrícia Majer Art

Jsem umělec samouk a zaměřuji se na realistickou malbu zvířat a nadčasové kousky v stylu pop art. Nejpopulárnější kolekcí, která se vyprodala byla kolekce GO WILD. Na výstavě ráda zodpovím případné otázky.

soubor IMG_20220731_172209_353.jpg

soubor IMG_20210511_164316.jpg

Dana Raunerová

Vystudovala Pedagogickou fakultu v Plzni v oboru ČJ – VV. Po dobu 30 let působila především jako výtvarný pedagog (ZŠ, ZUŠ, SUPŠ Zámeček), samostatná výtvarnice, ale i jako lektorka výtvarných i češtinářských dílen, které se váží především na její básnickou tvorbu pro děti a mládež s jednotícím tématem "zvířata".

Kromě vlastní malířské, kreslířské a grafické tvorby (zejména ilustrační) se věnuje i scénografii. Poslední divadelní titul s její scénografií a maskami - Muzikantská pohádka - je stále živým projektem Malé scény DJKT v Plzni. Vytvořila i kolekci návrhů pro populární dětský porcelán karlovarské firmy GBKV se zvířecími motivy. Je autorkou akrylových pláten s poetikou osobního vidění přírody v osobitém výtvarném posunu, ale i poměrně reálných kreseb koní. Jejím přáním je, aby její obrazy, kresby, texty i básničky byly pro lidi impulsem k tvoření krásy a současně podpořily SOUCIT jako rys lidské povahy. Její KNÍŽKY O ZVÍŘATECH 1 – 6, kde je zároveň autorkou básniček i ilustrátorkou, jsou oblíbené u dětí i pedagogů. Autorka žije a tvoří v České Bříze.

soubor 25 - Sysel_web.jpg

 

Michaela Cepník Roubalová

Zabývám se kresbou především zvířat suchým pastelem. Tvorbou se zabývám necelé dva roky.

soubor IMG_20220612_142722093_MF_PORTRAIT-2.jpg

soubor IMG_20211129_110432.jpg

Ivana Sedmerová

Výstava drátovaných andělů a obrázků a tvořivá dílna: "Kde chybí drahý materiál, nastupuje um, vynalézavost a základní nástroj - lidské ruce - a přijde radost."

soubor Andel_medenka1.jpg

soubor kruh.jpg

soubor 1033542.jpg

Filip Sikora

Jmenuji se Filip Sikora, současně se věnuji převážně kresbě erotiky a malováním obrazů. Narodil jsem se v Praze v roce 1994. Vyrůstal jsem v centru Prahy. Studium jsem zakončil v Praze maturitou na střední umělecké škole, v oboru Grafický design. Během studií jsem si vydělával kresbou portrétů a focením. Mé zájmy jsou holistický přístup k tělu, fitness, seberozvoj, biohacking , šamanismus, hraní na hudební nástroje a tetování. O tetování jsem se začal zajímat po maturitě a po nějaké době jsem pracoval ve dvou studiích v centru Prahy. Do dvacetitří let jsem se věnoval hlavně kresbě, kde roky studia vyústily ilustracemi v knížce "Zmrdztvýchvstání" od veřejně známého psychoterapeuta, Pjér la Šeze. Současně tvořím portréty a obrazy na zakázku a také se věnuji "buskingu" kresbou portrétů v turistickém centru Prahy. Má tvorba byla ovlivněna klasickou ale i digitální malbou, japonskou mangou a nezávislými současnými umělci.

soubor 22.jpg

soubor 23.jpg

soubor 16.jpg

Ivana Šipláková

Jmenuji se Ivana Šipláková, a miluji tvoření, dnes již z čehokoliv - jsem prostě tvůrčí :o) a jak to vlastně začalo?

Krásně :o) na Základní škole jsme měli vyšívání - křížkový vzor a já se tak snažila ... paní učitelka mě plácala přes prsty, že já nic nedokážu, že jsem dřevo. Moje maminka mně zachránila a pomohla mi, a paní učitelka to stejně poznala a řekla mi, že jsem to nedělala já. Byla jsem smutná, tolik moc jsem to chtěla umět... Postupem času mě maminka naučila háčkovat, plést, a moc mně to bavilo a chtěla jsem umět všechno... Časem jsem opletla děti, oháčkovala, pletla norské vzory a došlo i na vyšívání... Nejen jsem se naučila křížkové a plné vzory, ale i Richelieux... a tak jsem jeden den vzala mé dečky, a nesla je ukázat paní učitelce. Byla paf ... nevěřila, že je to moje tvorba a řekla, že toto ona neumí. Pro mně to bylo obrovské pohlazení, když řekla, že jsem nesmírně šikovná. Deček jsem měla už přehršel, a tak jsem našla zálibu ve slaných dortech a mísách, to bylo do loňského roku mé prvořadé a je také i dnes. Trvá to již 10 let, do toho jsem přidala Decoupage, hraní si s ubrousky, tvoření z toaletních ruliček, papíru a kdečeho co vypadá krásně v kombinaci s čímkoliv :o) prostě jsem hračička, človíček, který rád obdarovává dárky, které se nedají nikde koupit, a které před 14ti měsíci kamarádka poslala dárek. Dárek, který mně naprosto dostal, a kterému jsem propadla. Učím se sama, hledám na netu, shlídnu videa a sama si tvořím, mám spoustu nápadů a tak je pomaličku realizuji, je to úžasný relax, kdy se po práci nakonec radujete z výtvoru.

soubor IMG-20200915-WA0000_resized.jpg

soubor IMG-20200915-WA0010_resized_edited.jpg

soubor IMG-20200915-WA0011_resized.jpg

soubor IMG-20200915-WA0004_resized.jpg

Barbora Špádová

Vedle výuky českého a německého jazyka se už od malička věnuje hudbě a navrhování i výrobě ručně paličkované krajky. Základům paličkování se naučila na ZŠ ve Strážově na Šumavě u Jitky Jiříkové. V dospělosti si pak pokročilejší krajkářské techniky a základy navrhování několik let dostudovávala v rámci akreditačního kurzu Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel v Praze u Ivy Proškové. Nejraději tvoří na zakázku nebo ve spolupráci s módními návrháři*kami. Baví ji jak krajka užitá, tak tvorba paličkovaných obrazů či soch. Svým dílem ráda provokuje, překračuje zažité hranice a vybízí tím diváka k přemýšlení. Miluje výzvy a změnu, takže se neustále pokouší vymýšlet nové využití krajky nebo její tvorbu z materiálů, které by jinak skončily na smetišti. Jedním z jejích nejaktuálnějších projektů je tvorba oděvní krajky z magnetofonových pásek, která bude sloužit jako aplikace na dva obleky z dílny Anežky Mrzlíkové a Johany Půčkové.

Barbora Špádová žije v Klatovech, kde také ručně paličkovanou krajku vyučuje. Svou autorskou tvorbu prezentuje na Instagramu nebo Facebooku pod jménem @barboraspadova.art. Pokud byste stáli o zakázku či spolupráci s ní, kontaktujte ji tam prostřednictvím soukromé zprávy, případně se s ní můžete spojit telefonicky na 737234442.

soubor Barbora_Spadova_obrazek_na_web.png

Jindra Švarcová

Jsem totální amatér a šiju si jen tak pro radost, ale už od dětství jsem stále něco šila, stříhala, kutila a lepila. Jsem povoláním oční optik a už 27 let máme s mým mužem v Plzni optiku.

Když byly děti malé, šila jsem oblečky na panenky, taštičky a přešívala dětské oblečení na staré "VERITASce" z NDR. Když děti odrostly, začala jsem se svému koníčku věnovat více. Dodnes navštěvuji klub INSPIRACE v SVŠ Radovánek v Pallovce, účastním se různých kurzů textilní a patchworkové tvorby. Zkouším nové techniky a stále mě baví i jiné rukodělné práce, nejen šití. Zabývám se převážně užitkovou tvorbou, šiju polštářky, tašky, kabelky, batůžky, ubrusy a jiné drobnosti.

Letos jsem si konečně doma "vytvořila" moji textilní dílnu, mám nový "chytrý" šicí stroj a ve volném čase tvořím...

V poslední době se zaměřuji na recyklaci textilu, ve své tvorbě využívám použité oblečení, hlavně džíny. Své výtvory moc neprodávám, většinou jimi "obšťastňuji" mou rodinu a přátele.

soubor MJ3_0648-Optika Svarc.jpg

soubor IMG-0063 edited 280x300.jpg

soubor IMG-1026 edited 280x300.jpg

Drahomíra Tattermuschová

Maluji od malička. Začalo to fascinací koňmi. Ale až v posledních letech se tvorbě věnuji vážněji a přešla jsem i na jiná témata, přesto většinou spojená se zvířaty. Kromě portrétů zvířat na přání maluji co mě osloví a baví. Obdivuji chrty a (nejen) módu první republiky a tak jsem se pokusila v několika obrazech tyto témata spojit a zatím mě to téma drží. Je navíc zábava, vymýšlet kompozici na základě konkrétního požadavku a obraz přizpůsobit konkrétním pejskům. Inspiruji se často dobovými ilustracemi nebo fotografiemi. Maluji akrylem na plátno.

soubor 20220824_152711.jpg

soubor 20220208_131357.jpg

soubor 20220426_094745.jpg

T.N.F

Alternativní umělec a filozof s širokou škálou tvůrčích zkušeností a aktivit. Životem a dílem manifestuje nezbytnost existence alternativy k civilizačním tendencím. Reprezentuje výtvarné, literární, hudební, jevištní a zábavní umění, spojované do originálních fúzí. Pracoval v tvůrčích týmech umělců a divadelních produkcí. Namátkou: Teodor Pištěk, Richard Hes, Filip Renč, Daniel & Mirjam Landa, Bára Basiková, FAUX PAS ad. Člen Sdružení výtvarných umělců ČR.

Během Víkendu otevřených ateliérů 2022 vystavuje exkluzivně na vinné stezce v klubové galerii "Urbex", Klatovská 3, Plzeň.

tnf

tnf

Jana Trnková

Designérka a výtvarnice z Plzně se zabývá převážně volnou a užitou tvorbou z papíru, textilu, korálků a přírodních materiálů. Věnuje se vedení výtvarných kurzů a workshopy zaměřené na rozvíjení kreativního potenciálu a využití tvorby jako relaxační a sebepoznávací techniky. Vytváří nejen knižní vazby, ale i šperky, závěsné objekty, oděvní doplňky a abstraktní malby a kresby. Z původních klasických knižních technik se postupem času rozvinul nový přístup k tvorbě, který kombinuje různé techniky a materiály, respektuje životní prostředí, recykluje, klade důraz na vyprávění příběhů za pomoci symbolů a respektuje vstupní kvality materiálu.

soubor akční malba.jpg

soubor Děti.jpg

Tvořilov

… je náš vysněný svět, nad kterým jsme s manželem již delší čas přemýšleli. Jsme oba zčásti snílci, tvořílci, rukodělci a myslitelé, s hlavami plnými nápadů stále dumáme nad nějakým tvořením. Milujeme přírodu, protože v ní máme kořeny a dobře si to uvědomujeme, proto se také promítá do takřka celé naší tvorby. Rádi pracujeme s minerály, dráty a dřevem, díky kterým tvoříme především stromy v různých podobách, velikostech a formách, jako vyjádření úcty k přírodě, jelikož každý náš strom vzniká právě z myšlenek na ni. Každý náš strom, který se dostane do svého nového domova k zákazníkům, nás posouvá dál a dává smysl naší tvorbě, díky které se také snažíme seznamovat každého s významem jednotlivých stromů a minerálů...

… Tvořilov je tedy také naší dílnou, kde vyrábíme a vystavujeme vysněné kousky, zároveň zde shromažďujeme krásy přírody v podobě minerálních geod, drúz, tromlů a fosílií, na které se mohou zájemci přijet podívat a třebas si i nějaký kousek přírody odvézt...

… Tvořilov je tu tedy pro každého, komu příroda učarovala a chce se na chvíli zastavit v tom dnešním uspěchaném světě, přijmout do sebe klid a harmonii a potěšit se z tvorby naší i té přírodní...

Lucie a Dušan Zacpalovi

soubor 2.jpg

soubor 1.jpg

Umělecké kovářství JM

Jiří Martínek

Mé zkušenosti, praxe a hodnoty: Po dosažení základního vzdělání jsem šel studovat obor Pozemní stavitelství, kde jsem absolvoval 2 ročníky. Naštěstí, mnou bylo včas zjištěno, že tento obor není to, co bych v životě chtěl dělat a co by mě naplňovalo. Ale díky němu jsem si osvojil rýsování, deskriptivní geometrii, kreslení, prostorovou představivost a konstrukční prvky ve stavebnictví. Ačkoli jsem to v té době netušil, tak se mi v následujících letech tyto nabyté zkušenosti hodily a hodí.

V roce 2006 jsem po vyrovnávacích zkouškách nastoupil do druhého ročníku Střední odborné školy Oselce na maturitní obor Umělecký kovář, zámečník - umělecké zpracování kovu - práce kovářské a zámečnické. Tento obor jsem v roce 2009 završil maturitní zkouškou. Později jsem zjistil, že přesně před 50 lety v této škole dostudoval můj děda obor kovář - podkovář.

Během školy a poté mi bylo umožněno projít čtyřmi různými dílnami uměleckých kovářů, kde jsem se přiučil mnohým dalším dovednostem a potvrdil si, že kovařina je to co mě opravdu baví.

Poté jsem pracoval v různých firmách jako brusič, svářeč, zámečník, nástrojař.

V roce 2016 mi byla nabídnuta, díky SŠ Oselce v rámci českobavorské spolupráce, šance pracovat v Německu v restaurátorské firmě Haber & Brandner Gmbh v Regensburku. Zde jsem měl možnost pracovat na památkách první kategorie a památkách UNESCO až do roku 2021.

Umělecké kovářství JM jsem založil na vedlejší živnost v roce 2015. Od té doby do něj investuji většinu svého volného času (po práci, o víkendech) a plním si tak svůj sen o poctivém kovářském řemesle, které mě stále nepřestává ohromovat svojí pestrostí a možnostmi.

Od začátku roku 2021 funguji na hlavní živnost.

soubor IMG_20220701_110814.jpg

soubor IMG_20210407_000125.jpg

Luboš Vetengl

Luboš Vetengl je kreslíř, malíř a grafik, který se zabývá především tématem smrti a pohřbívání. Jeho hřbitovy jsou posmrtnými městy. Ta jsou plná světla, meditace a ticha, které k těmto místům patří. Zároveň zde můžeme vnímat pocity šeré samoty, ale i velkého nadhledu. Je zde úzká souvislost se světem nás živých. Ať už urbanistickým řešením samotných hřbitovů, tak podobností s dělením společnosti podle víry, třídního postavení nebo dějem odehrávajícím se na hřbitově. Obrazy mají převážně černobílou škálu, která skvěle doplňuje tichou atmosféru těchto míst. Zpracovává je formou experimentální kresby, malby a grafiky, uplatňuje především černobílou nebo monochromní škálu.

V roce 2014 absolvoval studium na Akademii výtvarných umění v Praze obor grafika a kresba. Vystavuje od roku 2005 v rámci výstav v České republice a zahraničí.

V roce 2016 založil Tattoo Vetengl, Gallery Vetengl a v roce 2018 Muzeum rodiny Škodů sídlící v Černé věži v centru Plzně.

soubor 0315-res.jpg

soubor Romantická večeře 2020.jpg

Jana Vrtělová

Každému z nás se stává, že v nějakém okamžiku nás nečekaně přepadne pocit okouzlení doprovázený intenzivním prožitkem štěstí. Možná je to pohledem na krásný strom, potok, les, krajinu, nevíme. Tyto okamžiky se snažím ve svých obrazech zachytit a když se později na obraz dívám, vybaví se mi znovu můj tehdejší zážitek.

soubor IMG_20220817_101507.jpg

Sára Vyskočilová

Věnuji se kresbě tužkou. Tato touha a potřeba se objevila v roce 2020, kdy nebylo možné provozovat naplno můj další koníček – flamencový tanec. V době, kdy jsem se nemohla setkávat se svými flamencovými přáteli a tančit s nimi, jsem se rozhodla, že se je pokusím nakreslit. Tím vznikly portréty nejen mých spolutanečnic, ale také muzikantů či známých světových osobností s flamencem nebo Španělskem spjatých. Kreslím dle fotografické předlohy, která mě musí zaujmout. Pokud mě osloví, pohltí mě práce. Neuměla bych kreslit na přání, potřebuji svobodu rozhodování. Jsem samouk a toužím umět realistickou kresbu.

soubor 20220226_185255_a.jpg

soubor IMG-20220603-WA0005.jpg

Výtvarné potřeby Pollex

Po dlouhé covidové a organizační pauze vás v rámci akce "Víkend otevřených ateliérů" srdečně zvu do výtvarného a hobby obchodu na náměstí v Dobřanech, kde bude pro vás připravena ZDARMA tvořivá dílna. Každý návštěvník si může vyrobit přívěsek například na klíče, batoh či tašku pomocí výtvarné techniky SMALTOVÁNÍ bez pícky.

soubor 20220621_153407.jpg

soubor 20220608_151140.jpg