Pro média

Tisková zpráva č. 3

 

Uměním proti strachu a blbé náladě

 

Už pátým rokem se o posledním zářijovém víkendu otevřely veřejnosti ateliéry, galerie i výtvarné školy v Plzeňském kraji.

Šest desítek míst v mapě Víkendu otevřených ateliérů 2020 přineslo výstavy výtvarných děl i tvoření pro návštěvníky. Všemi městskými částmi v Plzni poprvé projížděla umělecká tramvaj, která sloužila jako infocentrum akce a zároveň se zde konal fotoworkshop. Pro dospělé návštěvníky byla připravena vinná stezka Art&Wine, jejímž cílem bylo podpořit výtvarníky i restauratéry.

 

Akce se konala za dodržování přísných bezpečnostních pravidel, organizátoři do poslední chvíle nevěděli, zda nebudou muset tento výtvarný svátek rušit. "Informovali jsme všechny vystavující, co je třeba dodržovat, dodali jsme do ateliérů desinfekce a letáky s pravidly, při workshopech bylo nářadí průběžně desinfikováno a od návštěvníků jsme vyžadovali roušky a rozestupy," sdělila Jana Brabcová, jednatelka pořádající společnosti Grafia. U vchodu do ateliérů mohli také návštěvníci zanechat svůj kontakt pro potřeby trasování.

 

Návštěvnost byla letos celkově nižší než v loňském roce, kdy otevřené ateliéry navštívilo rekordních 11 400 lidí. I přes nevlídné počasí ale lidé za uměním vyrazili. "Návštěvníci nás překvapili svou ochotou spolupracovat, registrovali se se předem na workshopy, respektovali pokyny a oproti loňskému roku byli méně "nárokoví", možná byli vděční, že se pro ně akce zdarma vůbec koná," podělila se o pocity organizátorka. 

V programu na poslední chvíli z důvodu covidu-19 ubylo několik výstavních míst v mapě - např. Knihovna města Plzně a DEPO2015, zrušena byla i oblíbená ART PARTY či workshop v klatovské galerii PASK. Celkově ale charakter akce zůstal zachován.

Jako vždy bylo středem zájmu sochání z porobetonu, tvorba mozaiky či bižuterie z recyklovaných materiálů. S velkým zájmem se setkala i figurální kresba na Bílém nároží, kde pod vedením ilustrátora Borise Jirků vytvořily svá díla hned tři desítky zájemců. 

Novinkou akce byl street artový workshop v prostorách Fakultní nemocnice v Plzni, který vyzdobil příjezdovou cestu ke covidovému odběrnému místu.

"Jsme rádi, že akce i za ztížených podmínek proběhla. Snad přinesla trochu radosti do dnešní tíživé atmosféry, říká Brabcová a dodává: "Děkujeme všem, kdo pomohli či podpořili akci - městu Plzeň, Plzeňskému kraji, městským obvodům UMO1 a UMO3, Nadaci 700 let města Plzně, Plzeňským dopravním podnikům, hasičům Plzeňského kraje, Krajské hygienické stanici a Fakultní nemocnici v Plzni. V neposlední řadě ale patří náš dík samotným umělcům za přípravu i odvahu otevřít a také návštěvníkům, kteří nám už pět let zůstávají věrní." 

 

Šestý ročník Víkendu otevřených ateliérů proběhne opět poslední zářijový víkend 25.-26. září 2021.

 

Prohlédněte si fotky z prvního a druhého dne od M. Svobody. 
Další fotky průběžně přidáváme ZDE.

 

 

Aktuality: Sledujte tuto stránku a náš facebook

 

Máte dotazy? Ptejte se

 

Venduly Kracíkové, 774 484 857, kracikova@grafia.cz

 

Vlaďky Slukové, 774 484 855, slukova@grafia.cz

 

--------------------------------------------------------------------------------- 

 

Tisková zpráva č. 2

 

Víkend otevřených ateliérů baví 5. rokem děti i dospělé. Tvořit se bude i v tramvaji

 

Už popáté se letos o posledním zářijovém víkendu 26. a 27. září otevřou veřejnosti ateliéry, galerie i výtvarné školy v Plzeňském kraji. Během Víkendu otevřených ateliérů – Plzeň tvořivá budou připraveny výstavy i workshopy,  kde si zájemci vyzkouší řadu výtvarných technik a vyrobí vlastní díla. Akce je určena dětem i  dospělým.

„Profily výtvarníků a výtvarné zastávky lidé najdou na webu a v mapě, která má tištěnou i elektronickou podobu,“ říká Jana Brabcová, autorka myšlenky a jednatelka pořádající společnosti Grafia. Akce probíhá v Plzni i v dalších místech Plzeňského kraje

 

Návštěvníci akce neplatí nikde vstupné, umělci přihlášením získávají propagaci zdarma. Výtvarníci bez ateliéru vystaví svá díla v improvizovaných prostorách. K akci se hlásí umělci renomovaní i začínající napříč věkovým spektrem i obory.

Víkend otevřených ateliérů je svátkem výtvarného umění v Plzni, který každým rokem přináší novinky a láká stále více lidí. Letos vystavuje přes 150 umělců na 62 bodech v mapě.

Tištěná mapa je zdarma k dostání od začátku září v infocentrech, 23. 9. vyšla také v Plzeňském deníku. Elektronická bude ke stažení na webu.

 

Workshopy

Největší improvizovaný prostor bude v bývalém obchodním domě Prior („malé tesco“) na Americké. „Tam budou workshopy pod naší patronací, například sochání z porobetonu nebo tvoření mozaiky. Pro velký zájem ale doporučuji registrovat se předem na webu akce a zajistit si tak půjčení nářadí a pracoviště,“ upozorňuje Brabcová. V areálu Fakultní nemocnice na Borech proběhne workshop street artu - i zde doporučujeme registraci místa předem na webu akce a také vlastní spreje.

Improvizovaná výstava a miniworkshopy budou i v Papírně, a na dalších místech. Body, kde návštěvníci mohou tvořit, jsou na mapě označeny zeleně. Celý program najdete ZDE.

 

Novinky 5. ročníku

Lákavé jsou i další novinky. „Umění a víno patří k sobě, proto chceme dospělé návštěvníky pozvat na vinnou stezku Art&Wine, čímž podpoříme i restaurace a vinárny, které poskytnou netradiční výstavní prostory.  Návštěvníky letos zdarma sveze umělecká tramvaj, která také nabídne fotoworkshop s lektorem a soutěží o ceny PMDP,“ informuje Brabcová.

Poprvé festival zpestří spolupráce s Fakultní nemocnicí Plzeň. „Chystáme uzavřené výtvarné workshopy pro nemocné přímo v nemocnici. Chceme také podnítit návštěvníky, aby svá díla věnovali nemocnici, aby oživila její prostory,“ pokračuje Brabcová.

 

 

Proti covidu s rozumem

Výhodou akce je, že nemá jednu centrální scénu, ale koná se na více místech, kde se setkává maximálně několik desítek osob současně. Všechny prostory jsou vybaveny desinfekcí, bezpečnostní podmínky se řídí aktuálně platným nařízením Ministerstva zdravotnictví ČR. V případě nutnosti bude vstup do uzavřených prostor regulován a vyžadován vstup s rouškou. "Berte prosím ohled na starší osoby i umělce, kteří vám zdarma věnují svůj čas i prostor," upozorňuje Brabcová.

 

ART PARTY V PAPÍRNĚ ZRUŠENA

Tradiční sobotní setkání nad sklenkou vína letos neproběhne.

 

Vstupné se neplatí

Všechny vstupy jsou zdarma. „Na některých workshopech je třeba zaplatit umělcům spotřebovaný materiál, jde ale jen o desetikorunové položky,“ uzavírá organizátorka akce. Připraveny budou opět i soutěže o řadu cen - o nejlepší foto či video z akce, o cenu PMDP či o nejaktivnějšího návštěvníka akce, který nasbírá nejvíc razítek do mapy.

Veškeré informace k uměleckému víkendu najdou zájemci na webu www.otevreneATELIERY.cz nebo na sociálních sítích www.facebook.com/otevrene.ateliery a instagram.

 

Akci podpořilo Město Plzeň, Plzeňský kraj, UMO 3, UMO 1, Nadace 700 let města Plzně a PMDP.

Záštitu převzal primátor Plzně Martin Baxa.

 

Aktuality: Sledujte tuto stránku a náš facebook

 

Máte dotazy? Ptejte se

 

Venduly Kracíkové, 774 484 857, kracikova@grafia.cz

 

Vlaďky Slukové, 774 484 855, slukova@grafia.cz

 

Fotografie od Milana Svobody ze soboty 28. 9. 2019 a z neděle 29. 9. 2019

Další fotky od Rosti Klemsy, Milana Ďuriše, Jany Brabcové a Foto Sojka - děkujeme!  

Logo Víkendu otevřených ateliérů, plakáty ke stažení

 
Tisková zpráva č.1/2020
Otevřené ateliéry virus nezastaví!
Víkend otevřených ateliérů "Plzeň tvořivá" hlásí: Registrace pro výtvarníky, galerie a výtvarné školy prodloužena do 31. 7. 2020!

 

O prodlouženém víkendu 26. a 27. září 2020 proběhne už 5. ročník tohoto svátku tvořivosti v Plzni a okolí. Široké veřejnosti se budou věnovat výtvarníci ve svých ateliérech, galeristé otevřou ZDARMA dveře výstavních síní, výtvarné školy připraví ukázky prací a workshopy a na dalších místech se bude tvořit, hrát a poznávat umění z různých stran.

 

"Všichni kulturní aktéři prožívají těžké období, proto jsme rádi, že Víkend otevřených ateliérů přináší pro výtvarníky propagaci zdarma," říká Jana Brabcová, autorka myšlenky a jednatelka společnosti Grafia, která akci organizuje. Výhodou této akce je, že množství návštěvníků je rozprostřeno na velkém počtu míst, tedy se většinou nepotká současně více než 30 osob. "Pro výtvarníky to znamená možnost představit svou tvorbu, ukázat, jak dílo vzniká a dát návštěvníkům šanci si některé postupy vyzkoušet. Návštěvníci oceňují i možnost s předstihem koupit přímo od umělce vánoční dárky s příběhem a osobním kontaktem s autorem. Novinkou letošního ročníku bude "výtvarná tramvaj", zdarma spojující střed města s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara. I uvnitř tramvaje se bude tvořit."

 

Loni se akce zúčastnilo 161 vystavujících výtvarníků, v mapě akce bylo 60 zastávek s uměním a organizátoři spočítali cca 11 500 návštěvníků.

 

V tuto chvíli je registrováno již 63 výtvarníků z Plzeňského kraje, od členů Unie výtvarných umělců až po ty nejmladší na startu výtvarné dráhy. Příležitost je otevřena i těm, kdo se uměním nezabývají profesionálně.

 

Proto zveme všechny výtvarníky, galerie, výtvarné školy a další podobné instituce, kde umění vzniká nebo se vystavuje, k aktivní účasti na Víkendu otevřených ateliérů!

Registrace pro výtvarníky, galeristy, výtvarné školy a další místa, kde umění vzniká nebo se vystavuje, je prodloužena do 31. 7. 2020.

 

Co to pro výtvarníky znamená?
Otevřít své dveře ZDARMA pro návštěvníky v daném termínu
26. - 27. 9. 2020 od 14 do 20 hod a předvést jim svou tvorbu, případně pro návštěvníky připravit malý workshop či možnost tvořit (vstup na workshop musí být zdarma, materiál pro tvorbu si mohou účastníci zaplatit).

 

Co tím výtvarníci získají?
Propagaci v mapě ateliérů, na webu, facebooku, instagramu a v dalších médiích, nové známé, příznivce a možná i kupující.

 

Platí se něco?
V základní verzi registrace je prezentace ZDARMA, je možno si připlatit za zveřejnění většího množství informací či inzerátu v mapě.

 

Co když výtvarník nemá ateliér, ale chce se prezentovat?
Nevadí, máme improvizované výstavní prostory. Nebojte se ale pozvat své návštěvníky třeba do garáže, kuchyně nebo do stodoly, důležité je autentické setkání s autorem!

 

"Těšíme se na letošní 5. ročník, věříme, že společně Plzeňáky odtrhneme od mobilů a sociálních sítích a přimějeme je k vnímání krásy, umění a k smysluplnému trávení volného času. Myslím, že tento rok po nucené izolaci a internetové komunikaci si fyzickou tvorbu a setkání tváří v tvář opravdu užijeme. Ani covid nás nezastaví!" dodává Brabcová.

Akce se koná za podpory města Plzně a Plzeňského kraje, městských obvodů Plzeň 1 a Plzeň 3, Nadace 700 let města Plzně a PMDP.

 

 

------------------------------------------------------------------------------

 

 

Máte dotazy? Ptejte se

 

Venduly Kracíkové, 774 484 857, kracikova@grafia.cz

 

Vlaďky Slukové, 774 484 855, slukova@grafia.cz