Pro média

Tisková zpráva č. 4: 29. – 30. 9. 2018

 

Plzeňský kraj patřil o víkendu otevřeným ateliérům. Tisíce lidí objevily umění a tvořily

 

 O posledním zářijovém víkendu to v Plzeňském kraji opět žilo výtvarným uměním. Již potřetí se  návštěvníkům na dvě odpoledne 29. a 30. září 2018 otevřely dveře ateliérů výtvarných umělců, některé galerie a výtvarné školy - místa, kde umění vzniká nebo se vystavuje. Návštěvníci si mohli naplánovat trasu podle mapy, kochat se různými druhy umění a na některých zastávkách sami tvořit. Celá akce byla pro návštěvníky zdarma. Akci připravila plzeňská společnost Grafia za finanční podpory Plzeňského kraje, města Plzně, městského obvodu Plzeň 3 a nadace 700 let města Plzně. Veškeré vstupné bylo zdarma.
Záštitu převzal Martin Baxa, náměstek primátora města Plzně a člen rady Plzeňského kraje.

 

Každý z umělců připravil pro víkend vlastní program v ateliéru a ti, kteří mají ateliér daleko nebo jej nemají vůbec, vystavovali v plzeňské Papírně. Oproti předchozímu ročníku se značně zvýšil zájem, přišlo přes 8 000 návštěvníků, ať už se jednalo o rodiny s dětmi nebo jednotlivce s touhou po nevšedním zážitku. Během dvoudenní kulturní akce mohli navštívit 61 zastávek v mapě, na akci participovalo 135 výtvarných umělců. Návštěvníci oceňovali možnost osobních setkání s umělci stejně jako příležitost za jejich asistence tvořit vlastní díla. Řada návštěvníků naplánovala své vlastní "rodinné" trasy, například rodiny s tvořivými dětmi se pohybovaly na "ose" Galerie města Plzně - Pivovarské muzeum - bývalý Prior - Papírna.

Akce se opět setkala se s mimořádným zájmem veřejnosti i výtvarných umělců, zpětná vazba potvrdila úspěch a zájem všech stran o konání dalších ročníků.

 

V rámci projektu českoněmecké spolupráce DEPA2015 Treffpunkt byl na akci dokonce vypraven bus s německými návštěvníky z Regensburgu. "Všichni považovali akci za velmi inspirativní a výjimečnou," potvrdil Jindřich Jindřich, který projekt zaštiťuje.

Klatovský sochař Václav Fiala do svého Hangáru F pozval tentokrát bubenickou show a jen v sobotu jej navštívilo kolem 260 lidí. Nejnavštěvovanějšími místy byl bývalý Prior na Americké, Papírna (kde se konala i sobotní ART PARTY), kterými prošlo za víkend cca 1500 lidí.

Skvělou návštěvnost hlásily i ateliéry jednotlivců, např. do ateliéru oděvního a bytového designu  NEASI na Slovanské přišlo přes 150 návštěvníků, fotograf Václav Šváb si jako každý rok postěžoval, že jeho ateliér Na střeše praskal ve švech při náporu 300 návštěvníků, naopak jiní si libovali, že lidí bylo "tak akorát". Všude ale vládla dobrá nálada a padaly nápady, co dál.

 

Ti z návštěvníků, kdo toužili po vlastní mozaice či soše z porobetonu, si domů odnášeli množství více či méně povedených kusů, které ale byly cenné díky několikahodinové intenzívní práci celých rodinných týmů. Sochaři Petr Šťastný i Hugo Wirth, kteří obě aktivity v Prioru zaštítili, se shodli, že po celou dobu tvoření vládla skvělá nálada a pracovalo se až do poslední minuty i v neděli.

Zbylé artefakty organizátoři plánují vydražit ve prospěch těch, co se nemohli ateliérů zúčastnit - stacionáře pro seniory v Domovince.

 

Víkend otevřených ateliérů přinesl jako vždy i zajímavé příběhy, jeden přidala i Jarmila Straková, všestranná výtvarnice, která se několik let věnuje restaurování historických panenek: "Přišel ke mně mladý muž s igelitkou, ze které vytáhl trochu poškozenou prastarou panenku a ptal se, jestli ji umím opravit. Řekla jsem, že do večera bych to zvládla. Mladík se na mne podíval a řekl, že by byl rád, kdybych si ji nechala, že je to památka po babičce a doma by to nejspíš vyhodili..." 
Manželský pár z Kadaně naopak pojal akci jako dobrodružné putování i se psem po celé dva dny, navštívili plzeňské i mimoplzeňské ateliéry. Zakončili svou pouť v Dolní Bělé ve šperkařském ateliéru Vetenglových. Na otázku, co se jim nejvíc líbilo, shodně odpověděli, že krom výtvarna si užili blues na ART PARTY a po dlouhé době si zatančili.

 

Janu Brabcovou, autorku myšlenky otevřených ateliérů, těší pestrost akce: „Přihlásilo se množství nových tváří i nové galerie, například Alšovka či nově otevřené muzeum rodiny Škodů. Ocenili jsme i spolupráci Pivovarského muzea, kde se točilo na hrnčířském kruhu, malovalo na sklo či zkoušela enkauistika - "malování žehličkou" a voskovými pastely. Již třetím rokem otevřely své brány i DEPO2015, Moving Station či Západočeská galerie, ze škol oblíbený Zámeček, Katedra výtvarné kultury FPE ZČU i  FDU ZČU se svou galerií Ladislava Sutnara," připomíná organizátorka. Odhodláním ji zaujal klatovský malíř a muzikant Radek Sedláček, který přes zdravotní obtíže otevřel svůj dům a setkal se s třiceti návštěvníky. Dům historie Přešticka i Café Volf nabídly opět své prostory místním umělcům a jak konstatovala malířka Jarka Papežová, návštěvnost více než osmi set lidí překonala očekávání.

 

"Moje poděkování patří všem, kdo aktivně pomáhali - partneři, dobrovolníci i moji kolegové, kteří zvládli propagovat 135 specifických klientů a řešili tisíce detailů, bez kterých se dobrá akce neobejde... " uzavírá jednatelka společnosti Grafia.

4. ročník Víkendu otevřených ateliérů se plánuje opět na poslední víkend v září, tedy v sobotu a neděli 28. a 29. 9. 2019.

 

Podrobnosti, fotografie a videa jsou na www.otevreneATELIERY.cz

a na www.facebook.com/otevrene.ateliery

 

Fotky od Milana Svobody najdete zde: sobota 29.9. 2018 a neděle 30.9. 2018
Fotky od Rosti Klemsy jsou ZDE

Reportáž PlzenTV najdete ZDE

 

-------------------------------------------------------------

 

Tisková zpráva č. 3 Víkend otevřených ateliérů 2018

 

Víkend otevřených ateliérů představí 135 výtvarníků na 61 místech Plzeňského kraje

 

Už třetím rokem se poslední zářijový víkend  29. a 30. 9. 2018 v Plzni a okolí otevřou dveře ateliérů, galerií, výtvarných škol a dalších míst, kde umění vzniká nebo se vystavuje. Pro návštěvníky je to příležitost poznat osobně ty, kdo tvoří v jejich okolí, seznámit se s výtvarnými technikami a třeba zkusit i sami tvořit.

 

"Naším cílem je co nejužší kontakt výtvarníků a publika," říká Jana Brabcová, autorka myšlenky a jednatelka pořádající společnosti Grafia. "Vemte děti a nechte je podle mapy nacházet ateliéry v centru Plzně - a máte program na celý den! Zkuste si techniky, pro které doma nejsou podmínky, dívejte se umělcům pod ruce. A když se rozhodnete nějaký artefakt koupit, máte ho navíc i se zážitkem.“  

Program je skutečně nabitý a je určen všem věkovým kategoriím. Na webu akce návštěvníci najdou profily umělců všech možných výtvarných oborů počínaje kreslením, malováním, přes sochařství, design, keramiku, fotografii, módní návrhářství, grafiku, šperk až po netradiční druhy umění. Mezi umělci jsou členové Unie výtvarných umělců, ale i výtvarníci na startu kariéry.

 

Řada návštěvníků se chystá krom výstav také na výtvarné workshopy, ať už jde o oblíbené sochání z porobetonu a tvorbu mozaiky v bývalém PRIORu na Americké, nebo například malování v Galerii města Plzně. V Pivovarském muzeu si zase vyzkoušíte točení na hrnčířském kruhu, enkauistiku či pletení košíků z pedigu. Zdarma otevřou své dveře významné galerie i Dům historie Přešticka. Chybět nebude ani Katedra výtvarné výchovy a kultury Pedagogické fakulty ZČU, Galerie Jaroslava Sutnara, SUPŠ Zámeček či DEPO2015.

 

Na sobotní večerní ART PARTY jsou zváni nejen umělci, ale i návštěvníci.

Body v mapě jsou roztroušeny po celém Plzeňském kraji - jsou skvělou příležitostí k rodinnému výletu autem nebo na kole. Najdete je v Klatovech, Přešticích, Horní Bříze, Břasích, Nových Mitrovicích, Chválenicích, Starém Plzenci, Zruči-Senci, Křimicích, Újezdě, Dolní Bělé, ale i na Čachrově, v Dobřanech... Ateliéry mají otevřeno mezi 14:00 a 20:00.

Na své si přijdou i ti, kteří už předem myslí na vánoční dárky, někteří umělci totiž nabídnou svá díla k prodeji. Dárek tak může být nejen za skvělou cenu, ale i s příběhem od autora.

 

Tištěné mapy budou k dispozici v městských infocentrech, mapu si ale můžete stáhnout i do mobilu.

Veškeré podrobnosti, program a mapa ke stažení jsou na webu akce www.otevreneATELIERY.cz. Všechny vstupy jsou ZDARMA.

 

 

-------------------------------------------------------------

 

Tisková zpráva č. 2 Víkend otevřených ateliérů 2018

 

Víkend otevřených ateliérů představí stovku výtvarníků na více než 60 místech Plzeňského kraje

 

Už třetím rokem se poslední zářijový víkend  29. a 30. 9. 2018 v Plzni a okolí otevřou dveře ateliérů, galerií, výtvarných škol  a dalších míst, kde umění vzniká nebo se vystavuje. Pro návštěvníky je to příležitost poznat osobně ty, kdo tvoří v jejich okolí, seznámit se s výtvarnými technikami a třeba zkusit i sami tvořit.

Možností je nepřeberně - k 20. červenci je registrováno 98  umělců a navštívit je můžete na 61 místech v Plzni a okolí. Oproti loňskému roku je to nárůst o 20 %. Umělci se mohou hlásit až do 15. srpna na webu www.otevreneATELIERY.cz.

"Herním plánem" je mapa s vyznačenými ateliéry. K vyzvednutí bude v tištěné podobě v září na infocentrech a v galeriích, ke stažení bude na webu akce i včetně mobilní verze.

 

Mezi vystavujícími jsou členové Unie výtvarných umělců i začínající výtvarníci. Mezi ty první patří například Josef Haring, Naděžda Potůčková, Jan Jelínek, Jana Vrtělová, Jiří Špinka, Václav Fiala či Milan Ďuriš. K těm začínajícím se řadí například Jiří Hammerbauer.

"Nechceme určovat, co je a není umění, to prověří čas," říká Jana Brabcová z pořádající společnosti Grafia. "Naším cílem je co nejužší kontakt výtvarníků a publika. Ostatně už Picasso řekl „Kdybych věděl, co je UMĚNÍ, nikdy bych se tím netajil.“  

Program je skutečně nabitý. Již teď na webu akce návštěvníci najdou profily umělců ze všech možných výtvarných oborů počínaje kreslením, malováním, přes sochařství, design, keramiku, fotografii, módní návrhářství, grafiku, šperk až po netradiční druhy umění. Např. Jiří Špinka láká do své chválenické galerie na "kinetická monstra", což jsou dřevěné pohyblivé plastiky poháněné celodřevěným strojem hodinového charakteru. Tetování a hřbitovní tématiku ukáže Luboš Vetengl, Ondřej Bek ukáže tvorbu dřevěných designových brýlí. Perličkou budou ukázky restaurování historických panenek Jarmily Strakové či šperky a sochy z recyklovaných materiálů Miloše Vetengla a Toma Kůse.

 

Řada návštěvníků se chystá na připravené výtvarné workshopy, ať už jde o oblíbené sochání z porobetonu, tvorba mozaiky nebo například malování v Galerii města Plzně. Zdarma otevřou své dveře významné plzeňské galerie i Dům historie Přešticka v Přešticích. Chybět nebude ani Katedra výtvarné výchovy a kultury pedagogické fakulty ZČU, Galerie Jaroslava Sutnara či SUPŠ Zámeček.

Stejně jako loni proběhne v sobotu večer ART PARTY, tentokrát v Papírně.

Pro zájemce o umění, kterým se nechce do Plzně, jsou určeny mimoplzeňské zastávky - v Klatovech, Přešticích, Horní Bříze, Břasích, Nových Mitrovicích, Chválenicích, Starém Plzenci, Zruči-Senci, Křimicích, Újezdě, Horní Bělé, ale i na Čachrově, v Dobřanech...  Na své si přijdou i ti, kteří už předem myslí na vánoční dárky, někteří umělci totiž nabídnou svá díla k prodeji. Dárek tak může být nejen za skvělou cenu, ale i s příběhem od autora.

 

Stejně jako loni proběhne soutěž pro návštěvníky - o nejlepší fotku či video a také např. o nejlepší návrh hotelového pokoje. Cenou budou víkendové pobyty v partnerských hotelech a další dárky.

 

Veškeré podrobnosti, program a mapa ke stažení jsou na webu akce www.otevreneATELIERY.cz. Všechny vstupy jsou ZDARMA.

Akce se koná za finanční podpory města Plzně a Plzeňského kraje. Záštitu převzal Martin Baxa, náměstek hejtmana Plzeňského kraje a primátora města Plzně.

 

Info pro média:

Vladimíra SLuková, slukova@grafia.cz,  774 484 855

 

Fotodokumentace:

Množství fotek od Milana Svobody najdete třeba ZDE a ZDE, od Vladimíra Čermáka ZDE

Jak se tvořilo např. v DEPU uvidíte na videu.

 

 

 

----------------------------------------------------

Tisková zpráva č. 4: 23. – 24. 9. 2017

 

Víkend otevřených ateliérů „Plzeň tvořivá“

 

O posledním zářijovém víkendu to v Plzeňském kraji opět žilo výtvarným uměním. Po úspěšném prvním ročníku v roce 2016 se podruhé návštěvníkům na dvě odpoledne 23. a 24. září 2017 otevřely dveře ateliérů výtvarných umělců, některé galerie a výtvarné školy - místa, kde umění vzniká nebo se vystavuje. Navíc si pořadatelé připravili nové soutěže a program obohatili o nová stanoviště a aktivity. Návštěvníci si mohli naplánovat trasu podle mapy, kochat se různými druhy umění a na některých zastávkách dokonce sami tvořit. Celá akce byla pro návštěvníky zdarma. Akci připravila plzeňská společnost Grafia za finanční podpory Plzeňského kraje a města Plzně, záštitu převzal Martin Baxa, náměstek primátora města Plzně a hejtmana Plzeňského kraje.

 

Každý z umělců připravil pro víkend vlastní program v ateliéru a ti, kteří mají ateliér daleko nebo jej nemají vůbec, vystavovali v DEPU2015. Oproti prvnímu ročníku se značně zvýšil zájem, přišlo přes 5.400 návštěvníků, ať už se jednalo o rodiny s dětmi nebo jednotlivce s touhou po nevšedním zážitku. Během dvoudenní kulturní akce bylo možno navštívit 48 zastávek v mapě, na akci participovalo 82 výtvarných umělců. Návštěvníci oceňovali možnost osobních setkání s umělci stejně jako příležitost za jejich asistence tvořit vlastní díla. Akce se setkala se s mimořádným zájmem veřejnosti i výtvarných umělců, zpětná vazba potvrdila úspěch a zájem všech stran o konání dalších ročníků.

 

"Konečně mne to donutilo v ateliéru uklidit," smál se klatovský sochař Václav Fiala a vyprávěl, jak mu dudácká kapela před sedmi lety slíbila přijet zahrát a on měl konečně příležitost nabídku využít. Eva Melšová a Jana Vrtělová naopak vyprávěly o osvětě dětí i dospělých a upřímné snaze laiků porozumět umění. A Tom Kůs zavzpomínal na setkání se spolužačkou, která ho díky akci našla po padesáti letech. V ateliéru Vetengl došlo letos i na předváděčku tetování. Fotograf Václav Šváb si postěžoval, jak ateliér Na střeše praskal ve švech při náporu 300 návštěvníků, naopak jiní si libovali, že lidí bylo "tak akorát". Všude ale vládla dobrá nálada a padaly nápady, co dál.

 

Janu Brabcovou, autorku myšlenky otevřených ateliérů, těší pestrost akce: „Baví mne vitální Tom Šolc, který v osmdesáti maluje akty dvacetiletých slečen, tetující magistr umění Vetengl, který ukřižoval mobilní technologie, klatovský Václav Fiala, který pozval dudáckou kapelu a ve vjezdu mu parkoval obrněný transportér (inter arma silent musae...), téměř devadesátiletý řezbář Surma, který se v kondici udržuje vyřezáváním ornamentů, humorem, hraním na harmoniku a pohledem na prsaté krasavice... Skvělý je i rodinný teambuilding při sochání z porobetonu a u toho sedmdesátník Jaroslav Šindelář, plzeňská legenda, která neváhá plýtvat energií na ukázky sochařských grifů," připomíná organizátorka. Odhodláním ji zaujal malíř a muzikant Radek Sedláček, který přes zdravotní obtíže dorazil a vydržel v DEPU, a také Vladimír Líbal, který přednášel v sobotu o vtipech a v neděli nastupoval do lázní. V paměti jí zůstaly i dvě ženy, které teprve nedávno začaly se svým hobby - Jarmila Straková, která ukázkově opravovala historické panenky, a Věra Karásková, která vytváří špičkovou korálkovou bižutérii. Výtvarník M. Pác inspiroval originálními artefakty z gramofonových desek, Dům historie Přešticka nabídl své prostory místním umělcům, Jan Jelínek se setkal s nevolí nájemníků v domě a skvěle ji vyřešil... Každý ateliér i umělec nese svůj "víkendový" příběh.

 

"Moje poděkování mají všichni, kdo aktivně pomáhali - "anděl" Martin Votava, který vždy tiše přihlíží, pak přijde se skvělým nápadem a neváhá použít vlastní ruce, moji kolegové Milada Kolářová a Láďa Čech, kteří zvládli zadministrovat a propagovat 80 zcela specifických klientů a celý tým Grafia, který řešil spoustu detailů, bez kterých se dobrá akce neobejde... " uzavírá jednatelka společnosti Grafia.

 

Pro obrovský a nečekaný úspěch se uskuteční 3. ročník Víkendu otevřených ateliérů opět poslední víkend v září, tedy v sobotu a neděli 29. a 30. 9. 2017.

 

V rámci akce proběhly 4 soutěže pro návštěvníky:

1/ Soutěž pro nejaktivnějšího návštěvníka Víkendu otevřených ateliérů

2/ Soutěž o nejhezčí snímky z Víkendu otevřených ateliérů

3/ Soutěž o nejhezčí video z Víkendu otevřených ateliérů

4/ Soutěž o nejlepší návrh hotelového pokoje v Hotel Plzeň ***

 
Výherci soutěží získali víkendový pobyt pro dvě osoby se snídaní v hotelu Ibis Plzeň nebo Hotelu Plzeň***

Podrobnosti na www.otevreneATELIERY.cz.


Výtah z programu (celý program a mapa na www.otevreneATELIERY.cz):

 

DEPO2015
- výstava 25 umělců
- v každou celou hodinu komentované prohlídky všech prostor sdílené dílny Makerspace
- slavnostní otevření Řemeslného ateliéru
- zapojte se v prostoru MAKERSPACE do stavby dřevěného domku
- představení kurzů a řemeslných kroužků
- prezentace uměleckých rezidencí Ateliér OPEN A.i.R.: Seznamte se s Anne Erhard (Velká Británie/ Německo)-ateliér, nově vzniklá fotokomora
- sochání z porobetonu a tvorba keramické mozaiky lektorují výtvarníci ze Zámečku
- autorské čtení Václava Reithmaiera doprovází obrazy Zuzky Lomičkové
- tvorba slunečních hodin - výklad a ukázky K. Řezníčka

 

GRAFIA s.r.o.
- výstava a workshopy: Kreslete vtipy s Vláďou Líbalem, Tom Šolc - Jak se kreslí ženský akt?
- Jaroslav Vogeltanz - promítání fotek dlouholetého fotografa plzeňské ZOO a povídání na téma Jak fotit přírodu
- Věra Karásková - výstava bižuterie + zkouška speciální korálkové techniky

 

Václav Fiala (KLATOVY)
- galerie „BOX F4“; Výstava “Jen tak“; Výstava fotografií “Tady“
- koncert Domažlické dudácké muziky

Dům historie Přešticka
- výstava: keram. objekty Jana Hořkého, akvarely Jiřího Běla
- tvůrčí dílna Vladimíry Písařové Živné a ukázky malby akvarelem Jiřího Běla.
- dále také: Michaell Impellizzeri, Jarka Papežová, Marie Soukupová, Hana Süssová
- výstava Fenomén Igráček a Naši hasiči

 
Další informace: www.otevreneATELIERY.cz a www.grafia.cz

 

 

 

Tisková zpráva č. 3 Víkend otevřených ateliérů, 22.9.2017

 

Objevte umělce ve svém okolí a zkuste sami tvořit!

O víkendu 23. a 24. září se od 14 do 20 hod otevírají dveře ateliérů, galerií, škol a dalších míst, kde umění vzniká nebo se vystavuje. Pro návštěvníky je to příležitost poznat osobně umělce, seznámit se s výtvarnými technikami a třeba zkusit i sami tvořit. Putování podle mapy, setkání se 77 umělci na 48 místech v Plzni a okolí a ART PARTY organizuje Grafia s podporou města Plzně a Plzeňského kraje. Seznamte se s výtvarníky ve svém okolí!

Program je letos skutečně pestrý. Tvořit můžete na všech zeleně označených místech v mapě - je jich víc než polovina celkového počtu. Na ostatních místech probíhají výstavy soch, obrazů, fotografií a dalších artefaktů, ukázky prací, promítání filmů a téměř všude můžete zakoupit výtvarná díla - třeba jako dárek pod stromeček. Svou práci ukáže např. i tatér L. Vetengl, šperkařka L. Vosejpková, keramička N. Potůčková, architekti, designéři a módní návrháři.

Workshopy

Novinkou letošního ročníku jsou workshopy - např. oblíbené sochání z porobetonu a keramickou mozaiku najdete v DEPU, malování v Galerii města Plzně, kreslení vtipů s Vláďou Líbalem a ženského aktu s Tomem Šolcem v Grafii. Workshopy pro děti jsou i v Západočeské galerii (komiks, animace), sociálně terapeutické dílně Exodus, v kreativní dílně Výtvarno i v Tvořilce. Minikabelku si vyrobíte ve Staňkově v dílně InaSantry, automatickou koláž v Kulturce. Promítat se bude na Zámečku, na Katedře výtvarné kultury Pedagogické fakulty ZČU i galerii E. Roučky v Břasích. Vlastní fotografické pokusy můžete dělat v ateliéru V. Švába i R. Kodery. Oblíbené šperky z korálků vyrobíte v ateliéru Verry Bižuterie, v Grafii i v DEPU. Svařování železných soch si zkusíte v hotelu Plzeň, artefakty z gramofonových desek v hotelu IBIS, tvorbu bytových doplňků v NEASI. Perličkou je rekonstrukce historických panenek a tvorba slunečních hodin - obojí najdete v DEPU. Tvořit se bude i v architektonickém ateliéru K světu.

Soutěže

Sbírejte razítka do mapy, foťte, natáčejte a navrhujte hotelový pokoj! Proč? Třeba právě vy vyhrajete hotelový pobyt či jiné zajímavé dárky!

Pravidla soutěží najdete na www.otevreneATELIERY.cz

ART PARTY

Neformální setkání s umělci se koná v DEPU2015 od 20:30 hod. K poslechu hraje Plzeňské bluesové trio a hosté.

Vstupné do všech ateliérů, galerií, na workshopy i na ART PARTY je zdarma.

 

 

Program a mapa ateliérů ke stažení: www.otevreneATELIERY.cz

 

Máte dotazy? Ptejte se Ladislava Čecha, 774 48 48 51, cech@grafia.cz, Mgr. Milady Kolářové, 774 48 48 67, kolarova@grafia.cz

 

 

 

----------------------------------------------------------------

 

Tisková zpráva č. 2 Víkend otevřených ateliérů, 6.9.2017

 

O Víkendu otevřených ateliérů se představí 77 výtvarníků na 48 místech Plzeňského kraje

 

Za necelé tři týdny se v Plzni a okolí otevřou dveře ateliérů, galerií, výtvarných škol  a dalších míst, kde umění vzniká nebo se vystavuje.

Pro návštěvníky je to příležitost poznat osobně ty, kdo tvoří v jejich okolí, seznámit se s výtvarnými technikami a třeba zkusit i sami tvořit.

Možností je nepřeberně - vystavuje 77 umělců na 48 místech. "Herním plánem" je mapa s vyznačenými ateliéry. K vyzvednutí je od 6. září na infocentrech a v galeriích, případně je ke stažení na webu www.otevreneATELIERY.cz.

 

Mezi vystavujícími jsou členové Unie výtvarných umělců i začínající výtvarníci. Mezi ty první patří například Josef Haring, Naděžda Potůčková, Jan Jelínek, Jana Vrtělová, Jiří Špinka, Vladimír Paleček. K těm začínajícím se řadí Jiří Hammerbauer, Kristýna Nová či Kateřina Píchová.

"Nechceme určovat, co je a není umění, to prověří čas," říká Jana Brabcová z pořádající společnosti Grafia. "Naším cílem je co nejužší kontakt výtvarníků a publika. Ostatně už Picasso řekl „Kdybych věděl, co je UMĚNÍ, nikdy bych se tím netajil.“  

 

Program je skutečně nabitý. Řada návštěvníků se chystá na připravené workshopy, ať už jde o oblíbené sochání z porobetonu v DEPU, malování v Galerii města Plzně, kreslení vtipů s Vláďou Líbalem a ženského aktu s Tomem Šolcem v Grafii. Zdarma otevřou své dveře významné plzeňské galerie a letos se přidal i Dům historie Přešticka v Přešticích a Muzeum v Horní Bříze, kde je unikátní expozice keramiky.

 

Novinkou letošního roku bude ART PARTY, která proběhne v sobotu od 20:30 hod v DEPU.

Pro zájemce o umění, kterým se nechce do Plzně, jsou určeny mimoplzeňské zastávky - v Klatovech, Přešticích, Horní Bříze, Břasích, Staňkově, Nových Mitrovicích, Chválenicích, Starém Plzenci, Zruči-Senci, Křimicích a Újezdě.

Na své si přijdou i ti, kteří už předem myslí na vánoční dárky, někteří umělci totiž nabídnou svá díla k prodeji. Dárek tak může být nejen za skvělou cenu, ale i s příběhem od autora.

 

Stejně jako loni proběhne soutěž pro návštěvníky - o nejlepší fotku či video a také např. o nejlepší návrh hotelového pokoje. Cenou budou víkendové pobyty v partnerských hotelech a další dárky.

Návštěvníky čekají malíři, sochaři, designéři, keramici, fotografové, módní návrháři, šperkaři, karikaturisté, grafici, prostě pestrá škála výtvarného umění.

 

Na Víkendu otevřených ateliérů lze vidět i různé netradiční druhy umění. Např. Jiří Špinka láká do své chválenické galerie na "kinetická monstra", což jsou dřevěné pohyblivé plastiky poháněné celodřevěným strojem hodinového charakteru. Kamil Řezníček v DEPU vysvětlí, jak se dělají sluneční hodiny. Tetování a hřbitovní tématiku ukáže Luboš Vetengl, camera obscura bude k vidění v ateliéru R. Kodery a Z. Zbořilové, výrobky z nefunčních gramofonových desek ukáže v hotelu IBIS M. Pác. V ateliéru Evy Roučky v Břasích proběhne multimediální sympozium mladých francouzských umělců  „L‘été indien“. Perličkou budou ukázky restaurování historických panenek Jarmily Strakové.

Nejstarším vystavujícím je Josef Surma, řezbář z Újezda, kterému je 88 let. "Těším se, že najdu třeba svého nástupce, nemám to komu předat," říká vitální osmdesátník.

 

Veškeré podrobnosti, program a mapa ke stažení jsou na webu akce www.otevreneATELIERY.cz, stejně jako přihlášky na některé workshopy a ART PARTY. Všechny vstupy jsou zdarma, ale počet míst je někde omezen velikostí prostoru, proto organizátoři doporučují místo rezervovat předem.

Akce se koná za finanční podpory města Plzně a Plzeňského kraje. Záštitu převzal Martin Baxa, náměstek hejtmana Plzeňského kraje a primátora města Plzně.

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA 26. květen 2017, ke stažení v PDF: ZDE

logo OA2017

Víkend otevřených ateliérů "Plzeň tvořivá":

Registrace pro výtvarníky, galerie a výtvarné školy spuštěna!

 

O víkendu 23. a 24. září 2017 proběhne 2. ročník tohoto svátku tvořivosti v Plzni. Široké veřejnosti budou věnovat výtvarníci ve svých ateliérech, galeristé otevřou ZDARMA dveře výstavních síní, výtvarné školy připraví ukázky prací a workshopy a na dalších místech se bude tvořit, hrát a poznávat umění z různých stran. Registrace pro výtvarníky, galeristy a výtvarné školy a další místa, kde umění vzniká nebo se vystavuje: do 15.8.2017.

 

Loni se prvního ročníku akce zúčastnilo 50 vystavujících výtvarníků, v mapě bylo 30 zastávek s uměním a organizátoři spočítali cca 2000 návštěvníků.

 

Návštěvníci po dvě víkendová odpoledne putují podle mapy po ateliérech v Plzni a okolí. Mají tak možnost seznámit se v přirozeném prostředí s umělci, nahlédnout bez vstupného do galerií, výtvarných dílen, ateliérů a dalších míst, kde vzniká umění. Akce je vhodná pro jednotlivce i rodiny s dětmi. A protože organizátorům jde hlavně o to, aby si návštěvníci užili umění ve všech podobách, na některých místech si mohou vyzkoušet různý výtvarné techniky, jako třeba sochání z porobetonu v DEPU2015.

 

Zveme všechny výtvarníky, galerie, výtvarné školy a další podobné instituce, kde umění vzniká nebo se vystavuje, k aktivní účasti na akci Otevřené ateliéry "Plzeň tvořivá"!

Co to pro Vás znamená? Otevřít své dveře ZDARMA pro návštěvníky v daném termínu
23. - 24. 9. 2017 od 14 do 20 hod a předvést jim svou tvorbu, případně pro návštěvníky připravit malý workshop či možnost tvořit.

Co tím získáte? Propagaci v mapě ateliérů, na webu, facebooku a v dalších médiích, nové známé, příznivce a možná i kupující.

Platí se něco? V základní verzi registrace je prezentace ZDARMA, pochopitelně si můžete připlatit za zveřejnění většího množství informací či inzerátu v mapě.

Co když nemáte ateliér, ale chcete se prezentovat? Nevadí, najdeme pro Vás výstavní prostor v DEPU 2015. Nebojte se ale pozvat své návštěvníky třeba do garáže, kuchyně nebo do stodoly, důležité je autentické setkání s autorem!

Máte zájem? Registrujte se zde: www.otevreneATELIERY.cz

Máte dotazy? Ptejte se Mgr. Milady Kolářové, 774 48 48 67, kolarova@grafia.cz

 

Znáte-li někoho s potenciálem vystavovat (i když nemá vlastní ateliér), doporučte mu registraci!

 

Milada Kolářová ze společnosti Grafia, která má na starosti kontakt s umělci, k tomu říká: "I když vás umění neživí, nevadí, důležité je mít co ukázat, čím se prezentovat. Každý umělec má své publikum. Nebojte se, i v zahraničí se vystavuje v kuchyních, na chodbách, v obývácích, pro návštěvníka je důležitá atmosféra a kontakt s umělcem. Jestli se někdo zapíše do dějin umění, o tom rozhodne čas..."

 

I v tomto roce budou podmínky účasti stejné - ZDARMA základní zápis do mapy otevřených ateliérů a dalších míst, kde se tvoří a "zažívá" umění. Pro ty, kdo nemají ateliér v Plzni či v bližším okolí, bude připravena možnost výstavy v DEPU2015.


Jana Brabcová, autorka myšlenky otevřených ateliérů, vysvětluje: "Vy otevíráte ateliér, ukazujete práce, případně zorganizujete workshop či jinou "ochutnávku umění". My prezentujeme akci i jednotlivé umělce/galerie/školy, sháníme partnery, organizujeme, dokumentujeme… Akce je pro návštěvníky ZDARMA, prosíme dodržujte toto pravidlo. Jasně, že svá díla můžete prodávat, loni někteří z vás hlásili zajímavé prodejní úspěchy! Ale vstup, účast na workshopu a ideálně i materiál pro různé umělecké aktivity by měly být zdarma."

 

 

Zkušenosti z loňska - účast se výtvarníkům vyplatila

Mezi těmi, kteří otevřeli v minulém roce svůj ateliér, byli malíři, sochaři, oděvní návrháři, fotografové, tatér, členové Unie výtvarných umělců i začínající umělci.

Jednou z nich byla i Eva Roučka, která se teprve nedávno vrátila po 35 letech z Francie a žije v Břasích na Rokycansku. Jaká byla její zkušenost s loňskou akcí? "S nadšením jsem se přihlásila, i když bydlím 20 km od Plzně a nemyslela jsem si, že tu bude v mé galerii ve Stodole zrovna nával. Ale k mému velkému překvapení byl. Již v sobotu ve 14 hod čekali lidi už u vrat a tak to šlo až do neděle večer. Napočítala jsem přes 50 návštěvníků, ti poslední se přihrnuli čtvrt hodiny před uzavírkou, uf, zaplaťbůh s flaškou," říká usměvavá výtvarnice, která se věnuje malbě i sochaření a při své tvorbě se ohání i motorovou pilou. "Byla jsem úplně vyčerpaná, ale taky spokojená, kromě asi 17 tisíc, co mne hřály v kapse, jsem měla plno kontaktů, poznala plno nových návštěvníků. Někteří z nich už se vrátili i s přáteli na návštěvu nebo pro malý dáreček. Řeknu vám, lepší než drahé profesionální salóny v Paříži, a ještě doma, v pohodě a bez velkých výdajů," dodává Eva Roučka.

A co připravuje pro letošní rok? "Tento rok by u mne v té době mělo probíhat soukromé symposium několika čerstvých diplomantů z Beaux Arts v Bourges, což by celé akci mělo dát mezinárodní měřítko a čerstvou mladou krev. Kromě tvoření všeho druhu se budou i promítat dvojjazyčné filmy, a protože jsou to Francouzi, nezapomene se určitě ani na dobré jídlo a pití. Už se na ty mlaďochy těším!"

 

Jaký byl ročník 2016 z pohledu organizátorů a široké veřejnosti?

Když ateliéry a galerie zavřely a zůstaly zážitky a fotky. Jak hodnotí první ročník autorka nápadu Jana Brabcová z pořadatelské společnosti Grafia?Viděla jsem hodně radosti a nadšení z vlastní tvorby, rodiče s dětmi pracující na jedné soše nebo obrázku, fotografický workshop na střeše v centru Plzně, šperky a oděvy z nejrůznějších materiálů...Všude vládla chuť sdílet tu radost a příval inspirace. Návštěvníci volali kamarádům "přijďte, je to skvělý" a sami přišli druhý den s dalšími nápady... Pro mne osobně je to akce, do které se vyplatilo vložit energii.Díky všem, kdo se podíleli!“, dodává Brabcová, která se zaměřuje zejména na vzdělávání dospělých.

 

Podívejte se sami, jak hodnotí účastníci 1.ročník akce na Facebooku:

facebook.com/otevrene.ateliery

 

Prohlédněte si videa i fotky z minulého roku. Letošní ročník přinese ještě více zastávek na mapě a nové formy tvoření!

 

Těšíme se na Vaši účast a úspěchy! Věříme, že společně Plzeňáky odtrhneme od mobilů a sociálních sítích a přimějeme je k vnímání krásy, umění a k smysluplnému trávení volného času. Více na www.grafia.cz a www.otevreneATELIERY.cz
FOTOGALERIE ke shlédnutí ZDE

Akce se koná za podpory města Plzně a Plzeňského kraje z projektu „Podpora kultury v Plzeňském kraji pro rok 2017“.

Další info: Mgr. Milada Kolářová, 774 48 48 67, kolarova@grafia.cz

 

 

 

 ------------------------------------------------------------------------------------

 

 

ROK 2016

 

Tisková zpráva č. 2.

23. 9. 2016

Ateliéry plzeňských umělců se otevřou už zítra. Objevte umění a přijďte sami tvořit!

24.–25. 9. 14.00-20.00 hod.

30 míst v Plzni a okolí

Kdo má rád výtvarné umění, přijde si na své o nadcházejícím víkendu. V Plzni a blízkém okolí se poprvé návštěvníkům na dvě odpoledne otevřou dveře ateliérů výtvarných umělců, některé galerie a výtvarné školy - místa, kde umění vzniká nebo se vystavuje. Návštěvníci si mohou naplánovat trasu podle mapy, kochat se různými druhy umění a na některých zastávkách dokonce sami tvořit. Celá akce je pro návštěvníky zdarma.

Akci připravila plzeňská společnost Grafia ve spolupráci s partnery - Galerií města Plzně, DEPEM2015 a Moving Station. Každý z partnerů připravil pro víkend vlastní program, v ateliérech budou na své příznivce čekat výtvarníci. Ti, kteří mají ateliér daleko nebo jej nemají vůbec, budou vystavovat v DEPU2015. Organizátoři zdůrazňují neformální pojetí akce a prvky improvizace na jednotlivých stanovištích. Akce je vhodná pro rodiny s dětmi a širokou veřejnost. Objevte umění v Plzni a přijďte sami tvořit!

"Překvapil nás zájem umělců - konečný seznam čítá padesát vystavujících výtvarníků a třicet zastávek v mapě," říká autorka myšlenky  Jana Brabcová z pořádající společnosti Grafia.  Návštěvníci se mohou těšit na pestrou paletu výtvarných aktivit i zdarma otevřené galerie a ateliéry, kde se mohou seznámit s renomovanými i začínajícími umělci. Velmi atraktivní je příležitost vytvořit vlastní sochu z porobetonu za asistence opravdových sochařů či možnost namalovat obraz a vystavit ho na víkend v Galerii města Plzně na náměstí Republiky. V dalších zastávkách se fotí, tvoří šperky i oděvy a na jedné dokonce provádí tetování magistr umění, říká Brabcová. Pro fotografující návštěvníky je připravena soutěž o 3 nejlepší reportážní fotky z této akce - cenou je víkend pro dva v hotelu IBIS Plzeň. Nejaktivnější návštěvníci mohou sběrem razítek získat předplatné Plzeňského deníku a další dárky.

Veškeré informace najdou návštěvníci na www.otevreneATELIERY.cz - program, mapu i vyhlášené soutěže.
Mapa ke stažení: https://mapy.cz/s/14PXN

Celá akce je pro návštěvníky zdarma.

Kontakt pro média:

Milada Kolářová, 774 48 48 67

 

Tisková zpráva č. 1

Víkend otevřených ateliérů „Plzeň tvořivá“

24.–25. 9. 14.00-20.00 hod.

Kdo má rád výtvarné umění, přijde si na své poslední zářijový víkend v Plzni a blízkém okolí. Poprvé návštěvníkům na dvě odpoledne otevřou dveře ateliérů výtvarných umělců, některé galerie a výtvarné školy - místa, kde umění vzniká nebo se vystavuje. Návštěvníci si mohou naplánovat trasu podle mapy, kochat se různými druhy umění a na některých zastávkách dokonce sami tvořit. Celá akce je pro návštěvníky zdarma.

Akci připravila plzeňská společnost Grafia ve spolupráci s partnery - Galerií města Plzně, DEPEM2015 a Moving Station. Každý z partnerů připravil pro víkend vlastní program, v ateliérech budou na své příznivce čekat výtvarníci. Ti, kteří mají ateliér daleko nebo jej nemají vůbec, budou vystavovat v DEPU2015.

Organizátoři zdůrazňují neformální pojetí akce a prvky improvizace na jednotlivých stanovištích.

"Někdy znáte jen dílo a nevíte, že jeho tvůrce bydlí za rohem a potkáváte se v sámošce," říká jednatelka společnosti Grafia Jana Brabcová, autorka myšlenky. "Zažila jsem podobné akce v zahraničí, vždycky tam panovala skvělá nálada a o překvapení nebyla nouze. U nás jsme k tomu přidali vlastní tvoření návštěvníků - ať už půjde o "sochání" z porobetonu, malování či další výtvarné aktivity pro inspiraci či "jen" pro zrelaxování ducha," dodává Brabcová.

Seznam ateliérů se stále rozrůstá. Přihlášeno je již přes třicet výtvarníků, mezi nimi i členové Unie výtvarných umělců. Známý plzeňský architekt a malíř Václav Šmolík na otázku, proč se akce účastní, odpovídá:

"Akce mne zajímá jako malíře i architekta. Mám ateliér na pěší zóně, budu rád, když lidé nebudou chodit jen okolo, ale vystoupají 83 schodů vzhůru. Rád jim ukážu, jaké domy jsem v Plzni postavil (bude jich několik desítek, sám je budu muset spočítat), ale také obrazy, zejména figurální, a pak také katedrálu, kterou už nestihnu postavit," usmívá se. Z ateliéru prý návštěvníci uvidí i unikátní pohled přes střechy na věž kostela. "Akci otevřené ateliéry považuji za velmi smysluplnou, nechť se veřejnost dozví, kolik výtvarníků tu žije a neví se o nich!"

 

Další ateliér otevře Naděžda Potůčková, jejíž doménou je tvorba plastik, keramika, porcelán, malba a šperk. Její motivace otevřít dveře návštěvníkům, je jasná: "Chci být vidět i v mém okolí, kde bydlím. Před lety jsem se odsunula do Zruče-Sence, kde i tvořím. Ráda se seznámím se sousedy, které  neznám, i s návštěvníky z daleka. Jsem v Unii výtvarných umělců, učím na univerzitě i na UMPRUM a teď jsem se rozhodla věnovat trochu sama sobě. Mám hodně věcí, které jsem zatím nerealizovala - a jeden z dluhů je i moje prezentace. Ateliér v rodinném domku je malý, proto připravím prezentaci spíš na zahradě," říká výtvarnice. "Návštěvníci uvidí keramickou plastiku, užitou keramiku, šperky a malby. Doufám, že se přijdou podívat i někteří mí žáci," dodává s úsměvem.

 

Pro výtvarníky, galerie a výtvarné školy je ještě šance se přihlásit, a to nejpozději do 6. září, kdy je uzávěrka tiskových podkladů. Registrační formulář najdou na www.grafia.cz.

Objevte umění v Plzni a přijďte sami tvořit! Mapa a program na www.grafia.cz.

Další info: Mgr. Milada Kolářová, kolarova@grafia.cz, 774 48 48 67.