Informace o institucích 2022

Ateliér DRUHÁ ŠANCE

Jsme spolek lidí, kteří si vzali za cíl poskytování obecně prospěšných služeb a edukace veřejnosti směrem k recyklaci, upcyklaci, renovaci a redesingu nábytku, textilu a dalších předmětů. Propagujeme udržitelnou spotřebu a enviromentálně odpovědný způsob života. Organizujeme workshopy a další akce pro veřejnost. Na Klatovské třídě 57. máme prodejnu upcyklovaných předmětů a dílnu pro pořádání workshopů.

soubor 84e68b33c42059586c40c1b921813391.jpg

soubor 153471798_117725147018949_1833531978944607879_n.jpg

soubor 7fb20640d916f3725b7397fc1584af23.jpg

Ateliér s duší

Veselí 7, Janovice nad Úhlavou se účastní:

 • MARIE SOUKUPOVÁ
  olejomalby krajinky a Šumava
  - je malířka precizních olejomaleb ve stylu holandských mistrů. Výtvarno v pravém slova smyslu nevystudovala, ač se mu věnuje od raného mládí. Nejraději maluje krajinky, zejména Šumavu.
 • JARKA PAPEŽOVÁ
  prodejní výstava /nejen/ květinových obrazů a  tajemného akvarelu
  výstava aranžmá ve vintage stylu, expozice historické maringotky
 • JAN PAPEŽ
  výstava fotografií z pouti do Satiaga de Compostela
 • JANA MARCINKOVÁ SMOLOVÁ
  představení sbírky básní "Ubývání" a autorské čtení

Otevřeno 14 až 18 hodin - PROGRAM:
- v sobotu od 16 hodin autorské čtení básní
- v neděli od 16 hodin povídání k fotografiím o svatojakubské pouti
- komentované prohlídky /každou celou hodinu/
- za příznivého počastí tvořivá dílna pro děti / malování na kamínky, akvarel.

Papežová

Papež

ubývání

Ateliér Krašovice

Výtvarný ateliér Krašovice je malý, vesnický ateliér, který otevřel své kurzy pro veřejnost teprve v květnu roku 2022.

Zkušenosti s vlastní tvorbou a lektorským vedením ale máme několikaleté a bohaté.

Sídlíme na OÚ ve vsi Krašovice na Severním Plzeňsku. Nabízíme kurzy kreslení a malování pro děti od čtyř let i dospělé. Příležitostně chystáme víkendové workshopy.

Na schodišti před ateliérem se nachází naše galerie. Pravidelně pořádáme výstavy, vernisáže a výtvarné soutěže.

Atelier Krašovice je místo, kde se setkáváme, kreslíme, tvoříme a povídáme si o všem možném.

Během Dne otevřených ateliérů nás můžete zastihnout při vlastní tvorbě, prohlédnout si naši práci a zapojit se do společného díla.

Těšíme se na Vás!

soubor IMG_0447.jpg

soubor IMG_0389.jpg

Ateliér Plzeň

Ateliér Plzeň je spolek pro podporu výtvarného umění a kultury. Od roku 2011 pořádá kurzy kreslení a malování pro širokou veřejnost, výstavy a kulturní akce. Součástí malířského ateliéru je kavárna Café LOOS s galerií. Ateliér Plzeň je místem pro setkávání lidí a prostorem podporujícím umělce v jejich tvorbě.

Na Víkend otevřených ateliérů pro Vás máme připravený výtvarný workshop, můžete shlédnout aktuální výstavu a posedět si v naší útulné kavárně.

 soubor DSC_9619_00001.jpg

soubor DSC_0015.jpg

CAFÉ REGNER

Nekuřácká kavárna, "galerie" s alternativní přípravou kávy. Espresso umíme taky! :)

soubor 229249744_4349424691784989_7511164814000753154_n.jpg

soubor 241755552_4475971589130298_2357742583736299610_n.jpg

Galerie Alšovka

KLUB ALŠOVKA - ZAS z. s.
Alšovka byla založená jako víceúčelové kulturní zařízení ve klenutých suterénních prostorách památkově chráněného domu v Kollárově ulici 16 v Plzni spravované spolkem Alšovka - ZAS. Cílem spolku proto bylo v počátku  trvale připomínat Alšův odkaz  v souvislosti s působením v Plzni při výzdobě měštanských domů četnými sgrafity. Právě v domě Kollárova 16 začala Alšova spolupráce se stavitelem Rudolfem Štechem. Dalším krokem spolku bylo otevření umělecké galerie se stylovým Barem Alšovka. V současnosti spolek právně připravuje aukční a zastavárenskou činnost v oboru starožitných a uměleckých děl autorů regionu i země.

V Alšovce Vás čeká výstava:

Vystavují: Adamíková Viki, Braunová Zdeňka, Černý Josef, Dufek Milda, Havlíková Jana, Hlavička Kája, Jícha Josef Ladislav, Osoba Jožka, Končel Jiří,  Lindnerová Anna, Vespalec Pavel, Kůs Tom, Řezníček Lukáš, Marko Pavel, Eva Hubatová, Pokorný Slavomír, Schneider Zdeněk, Šímová Tereza, Ustimenko Vladimír, Janakievová Zdeňka, Šteif St. ml., Šteif St. st.

Workshop – děti i dospělí si přijdou na své při workshopu malíře Dufka Mildy, který je naučí základní techniky, např. pastelu a akvarelu.

Atmosféru podpoří od 15 hodin živá hudba, hra na kytaru, klávesy.

Zpěv - Lenka Šašková Fejtl, Šimice Pepa a spol., Antonín s hudební skupinou.

Workshop Toma Kůse a Mildy Dufka – Děti i dospělí si přijdou na své při základech techniky pastelu, akvarelu apod.

Komentované prohlídky: pravidelné tématické prohlídky za tajemstvím výzdoby plzeňských historických domů, včetně obrazových ukázek sgrafity od Mikoláše Alše. Například domy: Alšovka, U Božího oka, U Červeného orla, U Bílého jednorožce atd.
Prohlídky zahájí v Alšovce Ing. Vladimír Vereščinský.

Pokračování bude před "Alšovkou"- "živá velryba", "Vlkoň" a výroba dřevěných uměleckých předmětů.

Připomenutí čtvrt století od uvedení velkoher na plzeňském náměstí například: Saracénský čert, Stavokláti, ...

Změna programu vyhrazena!

soubor 1752841.jpg

soubor 1113414.jpg

Galerie města Plzně

Galerie města Plzně je zaměřená na výstavy současného a moderního umění. Zaměřuje se především na tvorbu českých i zahraničních autorů, kteří představují návštěvníkovi aktuální tendence současného umění. Ve snaze přiblížit toto umění širší veřejnosti zároveň galerie zajišťuje doprovodné a lektorské programy k výstavám. Pořádá komentované prohlídky, výtvarné dílny, umělecký příměstský tábor apod.

Srdečně Vás zveme do Galerie města Plzně na komentovanou prohlídku výstavy nazvané ... (bude upřesněno). Komentované prohlídky se uskuteční v sobotu 24. 9. 2022 ve 14:00 hodin a 16:00 hodin.

soubor 1275835.jpg

 

 

Galerie Nad údolím

V prostorách domu č. p. 4 v Čachrově na Šumavě najdete malou domácí galerii. Její majitelka Zdeňka Hranáčová sama maluje. Vystavuje tu nejen svoje obrazy a kresby, ale také umělecká díla svých přátel: malby Jany Frolíkové a Jany Boškové, fotografie Dagmar Fily, litografie Jany Vackové a Kateřiny Bursíkové, koláže Anny Čečilové, misky a šperky Naděždy Potůčkové, obrazy Ireny Žváčkové, Marcely Štýbrové a Jany Matouškové, krajiny Václava Bejvla a plastiky Jany Boškové. Galerii Nad údolím najdete v Čachrově 16 kilometrů od Klatov směr Železná Ruda, při příjezdu do obce první dům vlevo. Přijeďte na Šumavu potěšit se uměním, výhledem do krajiny a dobrou kávou!

soubor Domek Galerie Nad údolím.JPG

soubor Galerie Nad údolím 01.JPG

soubor Jana Bošková.JPG

Galerie Ladislava Sutnara

22/9 – 30/10 2022
Galerie Ladislava Sutnara
10 let: Ateliér animace
Vernisáž 22/9 v 18 hodin.

"Desáté narozeniny v geologickém měřítku nestojí za řeč, v lidském měřítku stojí za malou oslavu, ale deset let existence našeho "Ateliéru animace", to už je velká sláva. Zvláště proto, že na počátku nebylo nic než holá místnost v podkroví jedné fakulty ZČU, tři stoly, pár židlí a mokrý flek na stropě"," říká o ateliéru, který již několik let slaví významné úspěchy na mezinárodní scéně, jeho zakladatel, profesor Jiří Barta. Narozeninová výstava nabídne nejlepší filmy, videoklipy, počítačové hry, rozšířenou realitu a mnoho dalšího, co na Sutnarce během deseti let vzniklo. Tato mimořádná výstava bude ve dnech 24 – 25/9 2022 otevřena také pro návštěvníky každoročního plzeňského Víkendu otevřených ateliérů.

soubor IMG_6490.jpg

soubor IMG_6478.jpg

soubor IMG_6458.jpg

Galerie Thambos

Marie Vechová je majitelka galerie Thambos a v současné době se zabývá technikou voskované batiky, kde v monumentálních obrazech předvádí svoji představu o vědění, vidění, cítění, slyšení, množení atd. Vytvořila publikaci o textilních výtvarných technikách. Byla uvedena ve světové publikaci významných osobností.

Program: Výstavy - fotografie uměleckého fotografa Milana Janocha, série kovových plastik Tomáše Kůse v exteriéru, paličkové krajky plzeňské výtvarnice paní Novákové.

soubor 1070221.jpg

soubor 1886190.jpg

soubor 9963305.jpg

Galerie U Bílého jedorožce

Výstavní síň Galerie U Bílého jednorožce je v samém centru Klatov a nabízí k shlédnutí výstavy současného moderního českého i zahraničního umění. Během VOA lze zdarma navštívit výstavu "Setkání ve Stromovce", kde se poprvé pohromadě objeví vybraná díla téměř čtyřiceti absolventů intermediální školy prof. Milana Knížáka v průřezu jejího pětadvacetiletého působení na pražské AVU. Výstava bude přístupná v rámci běžné otevírací doby (10 - 12 hodin, 13 - 17 hodin) která je přístupná v rámci běžné otevírací doby. Vstup zdarma se v tento den týká také kostela svatého Vavřince v Klatovech, ve kterém je přístupná výstava věnovaná tvorbě Pavly Voborník Kačírkové. V rámci VOA bude možné navštívit workshop pro děti s tématem "Jednorožci u nás".

soubor IMG_8328.jpg

IVCP - Eva Machalíčková

Členky spolku nejsou profesionálními výtvarnicemi, ale dokazují, že jejich autorské práce tvořené nejen šikovnýma rukama, ale i srdcem, mohou zdobit nejen je a jejich kamarádky.

Při "Víkendu otevřených ateliérů 2022" si v prostorách spřáteleného spolku Informačního a vzdělávacího centra Plzeň v ulici Sladkovského č. 30 v Plzni, budete moci prohlédnout autorské práce – šperky z polymerových hmot, pryskyřice, kamenů, korálků, které byly vytvořeny různými technikami; drátovaná zvířata, anděly a také krásné drátěné stromy zdobené korálky a krystaly; keramické květníky, květináče, ptáčky ale i betlémy; háčkované módní plédy, kabely a roztomilé hračky; v krásných kombinacích barev ušité tašky a kabely. V poslední době se zaměřujeme na výrobu originálních hlavolamů, které rozvíjejí logické myšlení a zručnost dětí i jejich rodičů.

Dospělí i děti si budou moci  v prostorách IVCP ve Sladkovského 30 v Plzni vyrobit jednoduché šperky různými technikami, namalovat na vypálenou keramiku vlastní obrázek, z drátu vytvořit zvířátko nebo hlavolam. 


soubor Obr_2.jpg

Katedra výtvarné výchovy a kultury FPE ZČU v Plzni

Katedra připravuje budoucí učitele výtvarné výchovy pro základní i střední školy, stejně tak poskytuje výtvarné vzdělání učitelům škol mateřských a 1. stupně základní školy. Pracoviště navazuje na tradici umělecko-pedagogické přípravy, kterou lze datovat již od r. 1948. Katedra nabízí budoucím učitelům osvojení jednak klasických technik, např. kresby či malby, ale také nových technologií ve výtvarné výchově, ať již je to digitální fotografie, video, film či počítačová tvorba, stejně jako zprostředkovává přípravu didaktickou a orientaci v dějinách či teorii umění i vizuální kultury.

Současná katedra výtvarné výchovy a kultury se snaží být otevřeným kulturním centrem. Úzce spolupracujeme se Západočeskou galerií v Plzni, Galerií Evropského domu v Plzni, Unií výtvarných umělců Plzeň, Galerií Vestředu. Zapojili jsme se do projektu Pěstuj prostor Plzně. Podílíme se na oborovém diskurzu ČR, spolupracujeme s ostatními výtvarnými katedrami ČR a zahraničními pracovišti: AVU v Mnichově, Univerzitou Flensburg, Osnabrück, Krakov. Každoročně na katedře vznikne několik odborných publikací. Členové katedry vystavují v prestižních galeriích, například ve Veletržním paláci Národní galerie Praha či Galerii Hollar.

V roce 2019 byla na katedře výtvarné výchovy a kultury zorganizována jedinečná konference České sekce International Society for Education through Art. V rámci konference katedra pořádala výstavu ARTEDUCO představující umění na pedagogických fakultách u nás i v zahraničí. Výstavu bylo možné navštívit v prostoru DEPO2015 od 17. 6. do 4. 8. 2019.

V rámci Víkendu otevřených ateliérů bude pro veřejnost připravena rozsáhlá výstava studentských absolventských a ročníkových prací. Zhlédnout bude možné několik multimediálních prezentací. Katedra výtvarné výchovy a kultury představí také práci svých pedagogů – grafický ateliér prof. Františka Hodonského a dílo prof. Kurta Gebauera.

soubor 1.jpg

soubor 2.jpg

Kavárna TERASA

Kavárna s grilem na plzeňských historických hradbách, která žije hudbou, tancem a kulturními akcemi všeho druhu. Ideální na oběd během polední pauzy, romantickou večeři, firemní i soukromé večírky a oslavy.

soubor terasa I.jpg

soubor terasa II.jpg

Klub Křišťál, z.s.

Klub volného času pro občany starší 18 let zejména s duševním onemocněním a potížemi, jejich rodinné příslušníky a pro ty, kdo chtějí pomáhat.

Pořádání výstav zejména k Vánocům, Velikonocům i mimo ně, psaní autorské poezie a vydávání svých knížek, fotografování, malování obrazů i obrázků, aranžování, výroba hraček - psů, koček, králíků, koní, vyšívání deček a obrázků, háčkování, práce s korálky, ubrousková technika, výroba mýdel, levandulových pytlíčků, svíček, zpívání a recitování v domovech pro seniory a u zdravotně postižených, trénování paměti, kino, výlety, procházky, přednášky.

I v době protiepidemické pracujeme doma, protože jsme volnočasový klub pro psychicky nemocné. Děláme tím radost sobě i druhým a vystavujeme například v nemocnici v Klatovech, v klubovně, v Městské knihovně - která se teď otevírá.

soubor DSC08526.jpg

 

Knihovna města Plzně

Knihovna města Plzně nabízí veřejnosti tradiční služby, které vyplývají z práce s knihou, časopisem i dalšími typy dokumentů. Tvůrčí a rukodělné aktivity však nejsou knihovnicím a knihovníkům nijak vzdálené. Často je využívají zejména při akcích pro děti a mládež, mají samostatné výstavy, nebo s Klubem tvořivých knihovníků nabízí své výrobky na oblíbených Vánočních a Velikonočních trzích v pražském Klementinu.

V rámci akce Víkendu otevřených ateliérů můžete shlédnout pestrou knihovnickou tvorbu na domácí půdě, protože vystavujeme takřka "mezi regály", v Ústřední knihovně pro dospělé - dekorace z knih, malování na hedvábí, keramika, háčkování, patchwork, obrazy (enkaustika) a výrobu šperků (cínování).

Výtvarná  dílna - výroba papírových dekorací, záložek do knih.

soubor knihovna-15.jpg

soubor P_20190930_140252.jpg

 

Minigalerie Bonifác - Ivan R. Vičar

Autor se malování začal věnovat od 15 let, učil se malířství u soukromých učitelů v Brně, později studoval grafiku u malíře Vysočiny, Vlastimila Tomana. Několik let se pak věnoval převážně grafice. Postupně začal užívat barvy a to ho přivedlo k vytvoření nové techniky, kterou používá dodnes. Při této technice se nepoužívají štětce; barvy se nanášejí ve formě aerosolu vytvořeného z temperových a akrylových barev. V sedmdesátých a osmdesátých letech vystavoval sám nebo s několika dalšími výtvarníky zejména na Domažlicku. Po delší odmlce se znovu a malování vrátil počátkem minulého roku.

Ve svém domku v Plzni-Lhotě zřídil minigalerii s názvem Minigalerie Ivan R. Vičar. Galerie se nachází v ulici Pod Dubovkou č. 84/7. Je přístupná pro návštěvníky kdykoliv po telefonické domluvě.

soubor Sakurová-alej.jpg

soubor Slunce-mezi-stromy.jpg

soubor DSC_1379 edited 146x300.jpg

Muzeum panenek Plzeň a Ateliér Jiřina Havlová

Jmenuji se Jiřina Havlová a mou velkou vášní jsou panenky: tvořím na ně, opravuji je a zkrátka je miluji. Od roku 2006, kdy jsem měla jednu panenku po babičce, panenka co přežila útrapy 2. světové války, se po velkém stěhování dostala až ke mně, objevila jsem ji v roce 1997 na chaloupce, bylo to pro mne jedno úžasné léto s jednou vzácnou panenkou a mojí babičkou. A to doslova, vše se dozvíte, až do ateliéru přijdete.

Po velkých výstavách v Česku a Slovensku a festivalech, které jsem spolu s naším spolkem panenkářek rozjela, jsem se rozhodla usadit právě tam, kde jsem se narodila a to v Plzni. Sama mám na 2.500 panenek, napsala jsem o nich knížku "Česká panenka", která byla téměř vyprodána.

Přijďte poznat, co je to být doktorkou panenek a jejich milovnicí, můžete se třeba naučit vyrobit panenku - to vše záleží na Vás.

Radost a štěstí se skrývá v malých věcech.

Už teď se na Vás v ateliéru v Plzni v Purkyňově ulici 29 moc těším!

soubor IMG_6983.jpg

soubor 2a.jpg

soubor 119181726_1224796_edited.jpg

Pavilon skla Klatovy - PASK

Pavilon skla Klatovy PASK se stal za sedm let své existence oblíbeným cílem návštěvníků zblízka i zdaleka. Největší expozice skla světové proslulé firmy Johanna Lötze vdova z Klášterského Mlýna na Šumavě dnes představuje kolem 900 exponátů, mezi nimiž dominují zejména ty z období secese. Budova pavilonu ověnčená cenami za architekturu je i živým místem setkávání. Do roka zde proběhne zhruba pět výstav a v běžných letech i desítky různých dalších programů, z nichž řada je speciálně připravena pro děti. Naprosto neoblíbenější jsou různé tvůrčí dílny.

Tvůrčí dílna – "Tajemství lesa"
Sobota 24. 9. 2022 od 10 do 17 hodin, neděle 25. 9. 2022 od 10 do 16 hodin:
Tvůrčí dílna u příležitosti Víkendu otevřených ateliérů je provázána s podzimní výstavou "Lovecká vášeň ve skle" (22. 9. – 21. 11. 2022). Lesem a jeho životem inspirované náměty mohou návštěvníci proměnit do podoby podmaleb na skle, vyrýt do sklenic či využít různé korálky. Pracovat se dá podle návodů, ale fantazii se meze nekladou. V sobotu proběhne v zahradě vedle tvůrčích dílen také program připravený ve spolupráci s Lesy České republiky, při kterém mohou děti odhalovat hrou různá tajemstvími lesa.

soubor PASK_2207.jpg

Plzeňská skříň

Plzeňská skříň je nově otevřený ateliér a obchod s autorskou módou a módními doplňky, ale i drobnostmi pro radost uprostřed Plzně. Naší filozofií je podporovat malé české tvůrce, designéry a umělce, a proto u nás najdete originální kousky vyráběné s láskou k řemeslu. Součástí obchodu je i šicí dílna, kde šijeme vlastní modely, ale také na přání, podle Vašich představ. Klademe velký důraz na výběr materiálů a střihů, abyste se cítili vždy pohodlně a také na zpracování, protože chceme, aby Vám u nás zakoupené zboží dlouho dělalo radost, čímž společně šetříme naší planetu. Najdete nás v Puškinově ulici 6 v Plzni.

soubor 20200602_083031.jpg

soubor 20200603_145740.jpg

SojkAteliér - Marta Sojková

SojkAtelier vznikl v roce 2020 ve sklepních prostorách původní hospody ve Vochově. Je místem pro malé i velké, akademiky i nepolíbené, které spojuje radost z výtvarné tvorby a chtějí trávit čas s podobně naladěnými přáteli. Ateliér vede Marta Sojková, povoláním učitelka ZUŠ a arteterapeutka, maminka tří dcer. V roce 2022 získala jako jedna z mála v Čechách a na Slovensku po absolvování výcviku oprávnění provozovat tzv. Hru malováním (Výtvarná exprese dle Arno Sterna). Jedná se o unikátní arteterapeutický koncept společného malování dětí a dospělých ve speciálním prostoru a s využitím jedinečných pomůcek. Dále se v ateliéru konají Výtvarky pro mrňouse s rodiči a Výtvarka pro děti od 5 let, vše v duchu tzv. prožitkového tvoření. Postupně je v plánu rozšiřovat portfolio nabízených kurzů, jako např. o velmi oblíbené večery Wine&Paint.

V rámci Víkendu otevřených ateliérů si mohou návštěvníci přijít vyzkoušet paletový stolek, 54 veverčích štětců a nasátneopakovatelnou atmosféru.

soubor DSC_7495.jpg

SOU stavební Plzeň, pracoviště Horní Bříza

Střední odborné učiliště stavební, Plzeň, Borská 55 bylo založeno 1. července 1984 a po sloučení s dalšími dvěma plzeňskými stavebními učilišti v letech 1996 a 1998 se stalo jediným zařízením v Plzeňském kraji specializovaným na výuku oborů s výučním listem se zaměřením na stavebnictví. Od roku 2015 je součástí učiliště rovněž škola v Horní Bříze, a vzdělávací nabídka se tak rozšířila i o obory keramické. Hornobřízská střední škola byla založena v roce 1949 jako odborné učiliště Západočeských keramických závodů. V současnosti je moderním vzdělávacím zařízením, jehož zřizovatelem je Plzeňský kraj. Kapacita školy je 280 žáků, součástí školy je domov mládeže, stravovací zařízení a samozřejmě dílny pro praktické vyučování žáků. Kromě tříletých učebních oborů Kamnář, Keramik, Obkladač, Elektrikář a Zámečník se zde vyučují také výjimečné umělecké obory v rámci plzeňského kraje i republiky - Uměleckořemeslné zpracování kamene a keramiky (Umělecký keramik) a Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu (Kamnářství).

soubor 1857635.jpg

soubor Obrázek2.png

SUPŠ a ZUŠ Zámeček

SUPŠ a ZUŠ Zámeček je první střední uměleckou školou založenou v Plzni, loni oslavila 25 let. Romantické prostředí zámečku na skále s výhledem na Plzeň je jako stvořené pro uměleckou školu.

Studenti zde mohou získat maturitní nebo pomaturitní vzdělání v oborech:
- Grafický design a média
- Prostorový design a sochařství
- Konzervování a restaurování kamene
- Malba v umění, designu a architektuře
- Užitá fotografie a audiovizuální tvorba

V roce 2016 se škola rozšířila také o Základní uměleckou školu, která nabízí výtvarný obor a kurzy keramiky pro všechny věkové kategorie v dílně s vlastní pecí. Zámeček nabízí vzdělávání i pro dospělé - a to jak v zájmových, tak rekvalifikačních kurzech.

Na "Plzni tvořivé" potkáte Zámeček hned třikrát. Na stanovištích č. 40, č. 42.

40) Dílna SUPŠ Zámeček: kamenosochaři / malíři / grafici / malíři / fotografové na prostranství U ZVONU (workshop a výstava ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni)

Oba víkendové dny se budete moci pod vedením pedagogů a studentů ze Zámečku zapojit do modelování plastik, odlévání ze sádry či si vyzkoušet práci sochařů a restaurátorů kamene.

Ukázky své práce předvedou také malíři, grafici a fotografové ze Zámečku. Zveme Vás zároveň na open air výstavu studenstkých prací. Více info: www.zamecek.cz

42) SUPŠ Zámeček, Pod Vinicemi 82, Plzeň-Radčice. POUZE SOBOTA od 14:00 - 18:00.

Zavítejte na prohlídku Zámečku, bývalého letního sídla rodiny Lobkowiczů, vystavěného v roce 1906 v romantizujícím stylu malého Konopiště. V areálu se nachází ještě budova purkrabství, přístřešky pro kamenosochaře a kovárna. V zahradě je umístěno množství soch a skulptur, prací našich studentů.


soubor 6066384.png

soubor 1286384.jpg

TOTEM, z.s.

Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z.s. je "MÍSTEM SETKÁVÁNÍ SE..."

Prostřednictvím sociálních služeb, dobrovolnických programů a dalších zajímavých projektů podporujeme seniory, rodiny s dětmi, připravujeme aktivity pro různé generace tak, aby si každý našel v TOTEMu místo, kde mu bude dobře. Probouzíme a rozvíjíme kreativitu v mnoha ohledech.

Ateliéry a tvořivé dílny jsou každodenní součástí našeho TOTEMového života. Můžeme se společně potkat na tematických výtvarných dílnách před Vánocemi, Velikonocemi, ale i kdykoli v průběhu roku. Na výstavkách si u nás koupíte výrobky, které vznikají v tvořivých aktivitách v TOTEMu.

Již od roku 2012 nabízíme výstavní prostory jak profesionálním, tak amatérským výtvarníkům. Máme za sebou mnoho zajímavých mezigeneračních výstav, výstav uznávaných umělců i například prvních vernisáží lidí, kteří se umění začali věnovat až v seniorské etapě života.

S radostí se opět připojujeme k tradiční plzeňské akci Víkend otevřených ateliérů a představíme následující výstavy a workshopy: Josef Pepíno Balek, Milan Kozák, Petr Šrédl: MY3 - výstava tří umělců, které kromě dlouholetého přátelství spojuje i jejich rozdílnost. Uvidíte akvarely Prahy, olejomalby lehkých aktů a těšit se můžete i na kresby s tématikou pověstí. Vernisáž této výstavy proběhne 24. 9. 2022 od 14:00 hodin a nejen, že budou mít návštěvníci příležitost potkat se s autory, ale nabídneme i minikurzík akvarelu.

Tereza Pangrác: Střípky snů - výstava obrazů, které jsou jemným pokusem o vyjádření některých autorčiných představ a fantazií. A jako se toto každým okamžikem mění, tak i obrázky jsou "od každého trochu".

Workshop Malované hedvábí: 25. 9. 2022. Přijďte si vyzkoušet rozličné techniky malování na hedvábí a vyrobit si šátek, či šálu jako jedinečný doplněk oblečení pro sebe, či dárek někomu blízkému. Pro klidný průběh akce je ideální rezervovat si svůj čas na tvoření přes email: rezervace (zavináč) totemplzen (tečka) cz. Poplatek bude pokrývat náklady spojené s konkrétním výrobkem.

soubor DSCN9388.jpg

soubor IMG_20210806_115117.jpg

Vinylgallery

Spolek sběratelů hudby

Gramofonová deska je umělecký artefakt, který můžeme uchopit a použít různým způsobem. Základní je poslech hudby, což je dle mnohých nejlepší možná reprodukce hudby. Vedle samotného záznamu hudby je důležitý obal desky, který je často samostatným uměleckým dílem. Uvnitř obalu desky pak mnohdy najdeme další výtvarný skvost na vnitřním obalu. Samotná vinylová deska, pokud je již nehratelná či nepotřebná, je pak předmětem další tvorby, je možno ji tvarovat, řezat, ohýbat, brousit, vyrábět předměty. 

soubor obrazek_z_fb.jpg

soubor obrazek_z_fb2.jpg

Výtvarno, z.s.

Při malování vypněte myšlenky, ponořte se do obrazu a relaxujte. Můžete začít kdykoliv.

Nabízíme Vám vzdělání i relaxaci. Jsme zařízení, které se zabývá volnočasovými aktivitami, zejména malováním a kresbou. V Plzni fungujeme od listopadu roku 2009. Naleznete zde výtvarné kurzy pro všechny věkové skupiny: děti, studenty, dospívající, dospělé, důchodce. Pro ty, kteří s malováním chtějí v jakémkoliv věku začít nebo pro ty, kteří již něco umí. Můžete si vybrat z pravidelných celoročních kurzů nebo z doplňkových jednorázových kurzů (malba akrylem, olejem, pastelem, technika airbrush, automatická kresba, komiks, fantazie, kresba postavy atd.). Připravíme vás na talentovky na uměleckou školu. V letních měsících a o jarních prázdninách pořádáme příměstské tábory s výtvarným zaměřením. Velký důraz klademe především na klienta, a proto se účastníkům věnují skuteční profesionálové v oboru. Pro účastníky pořádáme výstavy jejich prací, také jsme se aktivně zúčastnili, za podpory města Plzně 2015, akce v ulicích města "Kandidátské léto" a účastníme se spousty dalších akcí. Za dobu naší působnosti jste nás mohli také vidět nebo číst o nás v různých médiích.

Těšíme se vás ve dnech 24. 9. - 25. 9. 2022 na Víkendu otevřených ateliérů, kde si můžete vyzkoušet kresbu obličeje (busty) nebo malbu zátiší. Pro děti jsme připravili malování zvířátek či dětských postav a další motivy. Dále vám nabídneme ukázky tvorby našich studentů a rádi pohovoříme se všemi ohledně nabídky našich kurzů na rok 2022/2023.

soubor 1027297.JPG

soubor 1542719.JPG

Západočeská galerie v Plzni

Západočeská galerie v Plzni patří k nejvýznamnějším galerijním institucím v České republice. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu. Sbírkový fond v současnosti čítá přes 10.000 děl.

Probíhající výstavy (bude aktualizováno):

AVIATIKA v české vizuální kultuře 1783 –1957 (16. 7. 2021 – 16. 1. 2022)
JÁ A ONI. Jedinec a společenství v umění 19. století (18. 6. – 26. 9. 2021)

soubor AVIATIKA_prave-křídlo.jpg

soubor JaO-vystava.jpg

ZUŠ Stříbro

Výtvarný obor je cca pro děti od 5 do 19 let. Začíná se přípravným studiem, kdy se ti nejmladší teprve seznamují s tím, co je to malování a jak fungují barvy. Učí se správně držet štětce a prostě je pomalu vítáme ve světě umělců. Žáci pokračují prvním stupněm, kde už se piluje technika a rozvíjí se jejich fantazie, snažíme se jim otevřít nové obzory a vysvětlit jim, že na papíře je vše možné! Pak následuje druhý stupeň, kde už by žáci měli zvládat základní techniky a už se spíše zaměřujeme na rozvíjení jejich osobnosti, toho co je baví a zajímá nejvíce. Většinou už mají svou oblíbenou techniku, kterou posouváme co nejdál to jde. A samozřejmě dál zkouší nové věci, experimenty a od všeho trochu. Snažíme se, aby je umění bavilo, aby se o něm něco dozvěděli. U nás se scházejí přátelé a rodí se nová přátelství, která často trvají, i když výtvarka už dávno skončila.

Jsme tu pro ty, které to baví, pro ty, kteří to milují a pro ty, kteří bez toho nedokáží žít a jsme tu pro ně, abychom jim pomohli najít si tu jejich cestu uměním dál.

soubor DSC_6652_resize.JPG

soubor DSC_6665_resize.JPG