Informace o umělcích 2021

Marcela Bryknarová

Jmenuji se Marcela Bryknarová, jsem Vodnářka, takže originalitu, nápaditost a vynalézavost mám už danou osudem, pocházím z Klatov, do kterých jsem se po nějakém čase vrátila a odtud i odlétají všichni moji andělé. Od malička jsem tíhla k práci s papírem, jen jsem netušila, že to bude práce kreativní a rukodělná a šla jsem studovat na Obchodní akademii. Zřejmě jsem se trochu sekla vedle, protože administrativní práce s papírem mě moc nenaplňovala. Rukodělnou tvorbu jsem vyzkoušela až na mateřské dovolené prostě jen jako relax a jako formu meditace a zklidnění … no a moji andělé si mě prostě našli sami. Asi i proto, že i ty miluji od doby, kam moje paměť sahá. Bez plánování se projekt Klatovský anděl sám postupně poskládal … prvních pár kousků andělů prodaných a darovaných mým přátelům, mojí rodině a později i širšímu okolí … přes založení fanouškovské stránky na sociální síti Facebook, která narostla k číslu, které by mě na začátku nikdy nenapadlo až po neplánovanou PR od Richarda Krajča ze skupiny Kryštof, která spustila nečekanou vlnu zájmu. Vše plynule do sebe zapadlo jako puzzle a odhodilo mě to na cestu handmade tvůrce, kterou jsem si zamilovala.

Dnes tvořím převážně na zakázku, posílám po celé České republice, na Slovensko i do zahraničí.

Mou tvorbu najdete pouze v kamenném obchodě Klatovského anděla v Klatovech, který jsem otevřela v říjnu 2020. Obrovsky mě baví podporovat řemeslo a rukodělnou tvorbu a proto jsem navázala mnoho spoluprací s jinými tvůrci, kteří pro mě ručně tvoří krásné produkty s logem Klatovského anděla (keramiku, šperky, vitráže, svíčky, zápisníky, drátované anděly a další). V Klatovském andělovi najdete ale i jinou autorskou tvorbu mnoha technik.

soubor 1414920.jpg

soubor 1485289.jpg

soubor 6245447.jpg

Nadezhda Gellmundova - pseudonym N. Ljaško

Vždycky jsem ráda něco zkoumala, vyráběla a tvořila. Dlouhou dobu jsem se věnovala háčkovaní a pletení. Když mé třetí dceři bylo pouhé dva roky, rozhodla jsem se namalovat obrázek na zeď. Řečeno – uděláno! Nebylo to špatné, ale nadlouho to nebylo. Pak jsem vzpomínala na svůj sen z dětství, což bylo malovat olejem na plátno. Koupila jsem si malé plátno, sadu olejových barev, štětce od syna a posadila před sebe starší dceru a namalovala jsem svůj první portrét v životě. Od tě doby si už neumím představit svůj život bez této činnosti. Už je tomu skoro 10 let.

Nyní jsem Bílinská malířka, původně z Kazachstánu. Maluji za pomocí techniky olejomalby a to například krajiny, portréty, zátiší atd. Již mám za sebou dvě personální výstavy a dvě výstavy společné.

soubor 20210302_044325.jpg

soubor 20210225_191505.jpg

soubor 20210501_192656.jpg

Weronika Gray

Weronika Gray - fotografka, grafička, ilustrátorka a v posledních několika letech i učitelka výtvarného oboru. Čím jsem starší tím mám raději, barevné a veselé obrázky, něco co vám vykouzlí úsměv na tváři, když se na to podíváte. Umělecké dílo - jakékoliv, když je správné, by ve vás mělo vyvolat emoce a mým cílem je vyvolávat ty hezké emoce v každém kdo se podívá na nějaký můj obraz nebo ilustraci. Když lidé prochází výstavou s úsměvem na tváři je to ten nejlepší výsledek mé práce! Nejraději kombinuji více technik najednou, zkouším nové způsoby a postupy a stále se snažím zdokonalovat.

soubor 001.jpg

soubor 011.jpg

soubor 012.jpg

Josef Haring

Narodil se 18. 8. 1952 v Praze. Studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze obor český jazyk a výtvarná výchova (Jaroslav Dvořák). Pracoval v různých zaměstnáních, v posledních letech jako restaurátor. Roku 1978 spolu s Janem Sekalem, Andrejem Bělocvětovem a Františkem Kudláčem založil skupinu Žižkovská avantgarda. V roce 1998 přichází do Plzně, od roku 1999 je členem UVU plzeňské oblasti.

Zabývá se kresbou a malbou, ve své volné tvorbě uplatňuje konstruktivní principy, zejména ve figurálních kompozicích s geometrickou sítí, vytvořil i řadu děl ryze abstraktního charakteru. Vystavuje od sedmdesátých let, například v Pražském regresivním divadle (1973), na Výstavě na dvoře (s Janem Sekalem) v Praze (1982), v Divadle u hasičů v Praze (1997). V Plzni se představil na několika samostatných výstavách, například v Galerii Jiřího Trnky (1999, 2001, 2008), Galerii Visioart na Roudné (2009), v Galerii Evropského domu (2011) a Domě Hudby (2011). Pravidelně se zúčastňuje členských výstav a akcí UVU plzeňské oblasti, naposledy v Písecké sladovně v Písku (2011), jeho díla byla vybrána na soutěžní přehlídku Mezinárodního bienále kresby Plzeň (2008 a 2010).

soubor atelier3.jpg

 

 

 

Eva Hubatová

Eva Hubatová se narodila 7. 5. 1956 v Plzni, kde se svou rodinou trvale žije. Vystudovala SEŠ a ZČU v Plzni. Od r. 1996 se věnuje fotoreportérské a publikační činnosti. Publikuje v tištěných periodikách a na internetových portálech. Ve svých příspěvcích se zpravidla zaměřuje na plzeňské kulturní dění. Od roku 2008 se současně zabývá výtvarnou tvorbou, kterou se prezentuje při veřejných prezentacích doma i v zahraničí. Inspiraci čerpá mimo jiné v poezii a hudbě. Ilustrovala na tři desítky knih, zejména básnických sbírek, bohaté jsou též motivy s hudební tematikou. Pro autorskou techniku fotoinformel je od roku 2014 držitelkou ochranné známky. V roce 2018 převzala Mezinárodní Cenu za významnou uměleckou a kulturní činnost Zlatou Europeu.

soubor 1.jpg

soubor 2.jpg

soubor 3.jpg

Jitka Chaloupková

Příroda, cestování, malování a vše mezi Nebem a Zemí. To jsou oblasti, které mě fascinují. Vystudovala jsem PF obor biologie a geografie. Mé koníčky se prolínají i do mého povolání a naopak. Věnuji se pořádání kurzů relaxačního malování v Nýrsku, Plzni a Železné Rudě, tvorbě didaktických pomůcek a vlastní tvorbě. Z technik používám pastelky - na kreslení přírody Šumavy podle vlastních fotografií, pastelky a pastely při automatické kresbě, akryl a laková pera při tvorbě mandal na plátno, perokresbu na didaktické pomůcky.

Obrazy automatickou kresbou jsem vystavovala v Nýrsku a Klatovech. Tato technika mě velmi oslovuje a snažím se ji předávat na kurzech. Prožitek, kterým vznikají kresby je zároveň meditací, sebepoznáním a čirou tvůrčí silou. Rádi pak společně na kurzech diskutujeme o barvách, tvarech, symbolech, hledáme odpovědi na otázky, které z kreseb vyvstanou. Mandaly vznikají také automatickou kresbou, každá má svou energii. Osloví toho, kdo její poselství cítí uvnitř sebe. Kresby účastnic i své vnímám jako okna do vlastních duší, jako pomocníky na cestě vědomým životem. Bytí v barvách - to je název mého webu a zárověň motto života.

Kresby Šumavy byly k vidění v Environmentálním centru v Železné Rudě, v současné době jsou instalovány na Modravě.

V dílničce na Otevřených ateliérech v Klatovech se těším na naši společnou tvorbu mandal. :)

soubor Kepelské Zhůří (2).jpg

soubor foto Jitka.jpg

Jeremy King

Jeremy King (Velká Británie, 1965) studoval na Brighton Art College a poté provozoval galerii Bear Cave v Brightonu. V roce 1998 se přestěhoval do České republiky, kde působí jako překladatel a učitel angličtiny na Západočeské univerzitě. Jeho práce má širokou škálu vlivů, od starověkých egyptských přes aztécké, evropské gotické a rané renesance, až po Cy Twombly, Henry Moore a Ben Nicholson. Je členem dvou plzeňských hudebních skupin, Poitín a Lignit.

soubor portrait.jpg

soubor P1320193 (3).jpg

Korálky a komponenty

Naše firma je na trhu mnoho let. Prodejna v Pardubicích funguje již od roku 2003. E-shop provozujeme od roku 2009 a navštívily jej stovky tisíc spokojených zákazníků, kteří se k nám rádi vrací. V našem internetovém obchodě nyní nabízíme přes 30.000 druhů zboží a náš sortiment stále rozšiřujeme. Najdete nás na adrese Bezručova 183/27 v Plzni. Nově nabízíme Diamantové malování.

soubor fp.jpg

soubor fp2.jpg

Marcela Kotěšovcová

Vystudovala jsem Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti.

Jsem návrhářka a modelářka dámských (občas i pánských) kožených kabelek a kabel.

Ve své tvorbě se snažím příliš nepodléhat módním trendům. Pracuji s prostorem a tvarem, teprve potom vybírám technologii, kterou chci určitého tvaru dosáhnout. Používám hovězinové, třísločiněné usně. Jednotlivé modely vyrábím většinou v malých sériích (10-20 kusů), v některých případech se jedná o originály. Mé kabelky jsou intuitivní záležitostí. Láká mě na nich rozpor mezi jejich výtvarnou hodnotou a praktickým užitím. Snažím se, aby nebyly nudné, aby měly svůj rozpoznatelný styl a byly současné i nadčasové.

soubor 6167506.jpg

soubor 1457831.jpg

Tomáš Kůs

Jeho profilovými pracemi jsou železné sochy zejména v životní velikosti, okrajem pak hlubotisková i digitální grafika a malba. Jako sochař zobrazuje většinou realisticky emocionálně prožívanou realitu, často pomocí odkazů na obecně známé motivy evropské kultury a to včetně satirického nádechu. Ikonickým typem jeho práce je postava "vlkoně" – půl člověka, půl vlka. "Vlkoň" je ale evidentně pozitivní postava.

soubor 1481619.jpg

soubor 6299934.jpg

Jaroslava Lišková Mašková

Před dvanácti lety jsem začínala s výrobou šperků a tato vášeň mě dosud neopustila. Miluji barvy a mám stále nové nápady. Ráda recykluji netradiční materiály jako PET lahve, kapsle od kávy a další věci, které původně plnily zcela jiný účel. Miluji ten proces jejich přeměny v originál. Co se týče základního kovového materiálu u šperků, na vše používám hypoalergenní chirurgickou ocel, kterou mohou nosit i alergici.

Ke šperkům jsem pak postupem let přidala i další výrobky - některé svoje (tašky, batohy, dřevěné krabičky, obrázky a dětská trička s autorskými ilustracemi zvěrokruhu) a jiné od lidí, kteří je sami nemohou prodávat. Na mých stránkách www.delameoriginaly.cz najdete tak například nádherné anděly, trpaslíčky či překrásné drátované dekorace do bytu.

soubor DelameOriginaly_brouseni.jpg

soubor 1046830.jpg

soubor DelameOriginaly_vrtani.jpg

Monika Maxová

Mám ráda levanduli a skleněné vitráže.

Na levandulovém políčku pěstuji 500 ks levandule. Mám 15 druhů levandule a každý rok pěstuji nové sazenice.
Z levandule vyrábím sirup, polštářky, věnce a různé dekorace.

Na sklo pak maluji mandaly, které jsou vytvořeny automatickou kresbou. Používám lihové barvy, které jsou transparentní.
Každá mandala je originál a má svoji afirmaci.

Vytvářím také každý měsíc mandalové relaxační omalovánky.

soubor 20200713_181832.jpg

LuciL

Jmenuji se Lucie Laurencová a tvorbou autorských vinutých perel se zabývám od roku 2007. Věnuji se výrobě limitovaných kolekcí i individuálním zakázkám přímo na míru jednotlivým klientům. Mé výrobky naleznete pod značkou LuciL.

Vinuté perly vznikají roztavením skleněných tyčinek na sklářském kahanu, kde skleněná hmota skýtá vytvoření nepřeberného možností velikostí, tvarů a kombinace barev, záleží jen na fantazii. Jedná se o ruční výrobu, každý kus je originál.

Inspiraci hledám ve všem co běžný život přináší, do svých šperků přenáším své pocity, nálady a emoce. V sortimentu naleznete například soliterní vinuté korálky, propisky, náhrdelníky, náramky, náušnice, prsteny, přívěsky, manžetové knoflíky, spony aj. Pro kompletaci šperků jsou použity komponenty z chirurgické oceli, ocelová lanka, kůže a kaučuk.

soubor 5983077.jpg

soubor 1764964.jpg

Patrícia Majer Art

Jsem umělec samouk a zaměřuji se na realistickou malbu zvířat a nadčasové kousky v stylu pop art. Nejpopulárnější kolekcí, která se vyprodala byla kolekce GO WILD. Na výstavě ráda zodpovím případné otázky.

soubor 2021-02-24-16-42-18-405-01.jpeg

soubor IMG_20210511_164316.jpg

Julius Radič

Julius Radič je provozovatel malého uměleckého ateliéru Ozzmenovo malování. Maluje na zakázku, či jen tak pro radost. Popřípadě tvoří díla pro své blízké. Ateliér Ozzmenovo malování najdete i na Facebooku pod stejným názvem.

soubor 3928119.jpg

soubor 1890593.jpg

soubor 6869155.jpg

MgA. Jana Marcinková Smolová

MgA. Jana Marcinková Smolová, absolventka studia teologie na UK a hry na varhany na brněnské JAMU, je matkou tří dětí, učitelkou hudby, aktivní varhanicí a iniciátorkou kulturního dění v západočeských Klatovech, kde také žije. Příležitostná literární tvorba ve formě básní, povídek nebo kulturních recenzí, je pro ni způsob sebevyjádření, v minulosti se s úspěchem zúčastnila několika literárních soutěží (např. Literární Šumava, Evropa ve škole, Seifertova Praha), v roce 1996 vznikla její básnická prvotina "Tvoření zvuku". V letošním roce vydala ve spolupráci s výtvarnicí Jarkou Papežovou sbírku poezie s názvem "Ubývání". Texty reflektují vnitřní svět nenaplněných tužeb, každodenních bojů, zklamání a všednosti. Akvarely, které poezii doprovází, vnášejí světlo a naději.

soubor foto.JPG

Ivana Šipláková

Jmenuji se Ivana Šipláková, a miluji tvoření, dnes již z čehokoliv - jsem prostě tvůrčí :o) a jak to vlastně začalo?
Krásně :o) na Základní škole jsme měli vyšívání - křížkový vzor a já se tak snažila ... paní učitelka mě plácala přes prsty, že já nic nedokážu, že jsem dřevo. Moje maminka mně zachránila a pomohla mi, a paní učitelka to stejně poznala a řekla mi, že jsem to nedělala já. Byla jsem smutná, tolik moc jsem to chtěla umět... Postupem času mě maminka naučila háčkovat, plést, a moc mně to bavilo a chtěla jsem umět všechno... Časem jsem opletla děti, oháčkovala, pletla norské vzory a došlo i na vyšívání... Nejen jsem se naučila křížkové a plné vzory, ale i Richelie... a tak jsem jeden den vzala mé dečky, a nesla je ukázat paní učitelce. Byla paf ... nevěřila, že je to moje tvorba a řekla, že toto ona neumí. Pro mně to bylo obrovské pohlazení, když řekla, že jsem nesmírně šikovná. Deček jsem měla už přehršel, a tak jsem našla zálibu ve slaných dortech a mísách, to bylo do loňského roku mé prvořadé a je také i dnes. Trvá to již 10 let, do toho jsem přidala Decoupage, hraní si s ubrousky, tvoření z toaletních ruliček, papíru a kdečeho co vypadá krásně v kombinaci s čímkoliv :o) prostě jsem hračička, človíček, který rád obdarovává dárky, které se nedají nikde koupit, a které před 14ti měsíci kamarádka poslala dárek. Dárek, který mně naprosto dostal, a kterému jsem propadla. Učím se sama, hledám na netu, shlídnu videa a sama si tvořím, mám spoustu nápadů a tak je pomaličku realizuji, je to úžasný relax, kdy se po práci nakonec radujete z výtvoru.

soubor IMG-20200915-WA0000_resized.jpg

soubor IMG-20200915-WA0010_resized_edited.jpg

soubor IMG-20200915-WA0011_resized.jpg

soubor IMG-20200915-WA0004_resized.jpg

Jana Trnková

Designérka a výtvarnice z Plzně se zabývá převážně volnou a užitou tvorbou z papíru, textilu, korálků a přírodních materiálů. Věnuje se vedení výtvarných kurzů a workshopy zaměřené na rozvíjení kreativního potenciálu a využití tvorby jako relaxační a sebepoznávací techniky. Vytváří nejen knižní vazby, ale i šperky, závěsné objekty, oděvní doplňky a abstraktní malby a kresby. Z původních klasických knižních technik se postupem času rozvinul nový přístup k tvorbě, který kombinuje různé techniky a materiály, respektuje životní prostředí, recykluje, klade důraz na vyprávění příběhů za pomoci symbolů a respektuje vstupní kvality materiálu.

soubor akční malba.jpg

soubor Děti.jpg

Alexandra Valinová

Jmenuji se Alexandra Valinová a jsem cínařka. V minulosti jsem vyzkoušela velké množství výtvarných technik, namátkou filcování, malování na hedvábí, macramé, keramiku ... a když jsem objevila cínování, zamilovala jsem se.

Zhruba tři roky už nedělám nic jiného, než moje povolání (učím, předávám lásku k češtině a krásným věcem malým dětem), a cínování.

Díky cínařině jsem objevila nádheru a sílu kamenů, minerálů, perleti a říčních perel, které zpracovávám nejčastěji. Nebráním se ale ani skleněným kabošonkům a keramickým komponentům.

Časem se z různých abstraktních námětů a konkrétních motivů (srdíčka, kočky, kapky, kruhy, vážky...) vyprofilovali na první místo andílci, které dělám nejraději. Několik společných výstav a jedna samostatná v Praze mě utvrdily v tom, že tudy moje cesta nevede. Potřebuji se svými zákaznicemi mluvit a probrat, který kámen je právě pro ně, musí si na "svůj" šperk sáhnout. Zároveň si hlídám i to, aby tahle krásná technika zůstala jen mým koníčkem a mohla jsem si "hrát".

soubor A5E63F65-D328-4F76-B373-BCC3FBEAC819.jpg

soubor AF0F5B51-10E4-4F62-B624-C04B8B9CF7FA.jpg

 

 

 

 

 

 

Luboš Vetengl

Luboš Vetengl je kreslíř, malíř a grafik, který se zabývá především tématem smrti a pohřbívání. Jeho hřbitovy jsou posmrtnými městy. Ta jsou plná světla, meditace a ticha, které k těmto místům patří. Zároveň zde můžeme vnímat pocity šeré samoty, ale i velkého nadhledu. Je zde úzká souvislost se světem nás živých. Ať už urbanistickým řešením samotných hřbitovů, tak podobností s dělením společnosti podle víry, třídního postavení nebo dějem odehrávajícím se na hřbitově. Obrazy mají převážně černobílou škálu, která skvěle doplňuje tichou atmosféru těchto míst. Zpracovává je formou experimentální kresby, malby a grafiky, uplatňuje především černobílou nebo monochromní škálu.

V roce 2014 absolvoval studium na Akademii výtvarných umění v Praze obor grafika a kresba. Vystavuje od roku 2005 v rámci výstav v České republice a zahraničí.

V roce 2016 založil Tattoo Vetengl, Gallery Vetengl a v roce 2018 Muzeum rodiny Škodů sídlící v Černé věži v centru Plzně.

soubor 1250700.jpg

soubor 4117267.jpg

soubor 1821531.jpg