Informace o institucích 2020

Ateliér Plzeň

Ateliér Plzeň je spolek pro podporu výtvarného umění a kultury. Od roku 2011 pořádá kurzy kreslení a malování pro širokou veřejnost, výstavy a kulturní akce. Součástí malířského ateliéru je kavárna Café LOOS s galerií. Ateliér Plzeň je místem pro setkávání lidí a prostorem podporujícím umělce v jejich tvorbě.

Na Víkend otevřených ateliérů pro Vás máme připravený výtvarný workshop, můžete shlédnout aktuální výstavu a posedět si v naší útulné kavárně.

soubor DSC_9619_00001.jpg

soubor DSC_0015.jpg

DEPO2015

Kreativní zóna DEPO2015 je živým prostorem, kde se umění a kultura potkává se vzděláváním, řemeslem i podnikáním.

Výstavy v areálu DEPO2015:
Autopark Benedikta Tolara (nádvoří)
Gól - interaktivní výstava pro celou rodinu (nízké sloupy)

Je možné, že v areálu budou ještě další výstavy, o jejichž realizaci se aktuálně jedná.

Program v areálu DEPO2015:
26. - 27. 9. 2020 Svět knihy (otevírací časy akce pro veřejnost zatím nejsou známy)

Workshop v rámci VOA a Světa Knihy:
Výroba EX LIBRIS formou tisku z koláže

Konkrétní místo a čas workshopu bude záviset na dohodě s akcí Svět knihy a budeme je vědět v průběhu léta.

soubor 5757695.jpg

soubor 1449762.jpg

Galerie Alšovka

KLUB ALŠOVKA- ZAS z. s.

Alšovka byla založená jako víceúčelové kulturní zařízení ve klenutých suterénních  prostorách památkově chráněného domu v Kollárově ulici 16 spravované spolkem Alšovka - ZAS. Cílem spolku proto bylo v počátku trvale připomínat Alšův odkaz v souvislosti s působením v Plzni při výzdobě měštanských domů četnými sgrafity. Právě v domě Kollárova 16 začala Alšova spolupráce se stavitelem Rudolfem Štechem. Dalším krokem spolku bylo otevření umělecké galerie se stylovým Barem Alšovka. V současnosti spolek právně připravuje aukční a zastavárenskou činnost v oboru starožitných a uměleckých děl autorů regionu i země.

- výstava malířů: Viki Adamíková, Zdeňka Braunová, Milda Dufek, Kája Hlavička, Jožka Osoba, Eliška Peroutková, Helga Santer, Tereza Šímová, Raphaela Hons
- sochařů: Toma Kůse, Lukáše Řezníčka, Pavla Zouhara
- fotoinformel: Eva Hubatová

Atmosféru podpoří živá hudba hrou na kytaru, klávesy a zpěv - od 15:00 hodin - Lenka Fejtl Šašková, Pepa Šimice, Antonín Sedláček, a operák Zdeněk Vobruba.

Workshop - děti od 4-12 let si přijdou na své na workshopu malíře Mildy Dufka. Naučí se základní techniky, např. pastelu a akvarelu.

soubor 1752841.jpg

soubor 2076423.jpg

soubor 1113414.jpg

IVCP - Eva Machalíčková

Členky spolku nejsou profesionálními výtvarnicemi, ale dokazují, že jejich autorské práce tvořené nejen šikovnýma rukama, ale i srdcem, mohou zdobit nejen je a jejich kamarádky.

Při "Víkendu otevřených ateliérů 2020" si v prostorách spřáteleného Informačního a vzdělávacího centra Plzeň, spolku,  v ul. Sladkovského č. 30 v Plzni,  budete moci prohlédnout autorské práce – šperky z polymerových hmot, pryskyřice, kamenů, korálků, které byly vytvořeny různými technikami; drátovaná zvířata, anděly a také krásné drátěné stromy zdobené korálky a krystaly; keramické květníky, květináče, ptáčky ale i betlémy; háčkované módní plédy, kabely a roztomilé hračky; v krásných kombinacích barev ušité tašky a kabely. V poslední době se zaměřujeme na výrobu originálních hlavolamů, které rozvíjejí logické myšlení a zručnost dětí i jejich rodičů.

Drobné drátované ozdoby, korálkové šperky a ozdoby, hlavolamy a rovněž i květiny technikou origami si budou moci vyrobit dospělí i děti pod vedením zkušených lektorů CVT z.s. v prostorách IVCP, spolku, Sladkovského 30 v Plzni.

soubor 20180320_173855.jpg

soubor 20180320_173702.jpg

soubor 20180323_102306.jpg

Katedra výtvarné výchovy a kultury FPE ZČU v Plzni

Katedra připravuje budoucí učitele výtvarné výchovy pro základní i střední školy, stejně tak poskytuje výtvarné vzdělání učitelům škol mateřských a 1. stupně základní školy. Pracoviště navazuje na tradici umělecko-pedagogické přípravy, kterou lze datovat již od r. 1948. Katedra nabízí budoucím učitelům osvojení jednak klasických technik, např. kresby či malby, ale také nových technologií ve výtvarné výchově, ať již je to digitální fotografie, video, film či počítačová tvorba, stejně jako zprostředkovává přípravu didaktickou a orientaci v dějinách či teorii umění i vizuální kultury.

Současná katedra výtvarné výchovy a kultury se snaží být otevřeným kulturním centrem. Úzce spolupracujeme se Západočeskou galerií v Plzni, Galerií Evropského domu v Plzni, Unií výtvarných umělců Plzeň, Galerií Vestředu. Zapojili jsme se do projektu Pěstuj prostor Plzně. Podílíme se na oborovém diskurzu ČR, spolupracujeme s ostatními výtvarnými katedrami ČR a zahraničními pracovišti: AVU v Mnichově, Univerzitou Flensburg, Osnabrück, Krakov. Každoročně na katedře vznikne několik odborných publikací. Členové katedry vystavují v prestižních galeriích, například ve Veletržním paláci Národní galerie Praha či Galerii Hollar.

V roce 2019 byla na katedře výtvarné výchovy a kultury zorganizována jedinečná konference České sekce International Society for Education through Art. V rámci konference katedra pořádala výstavu ARTEDUCO představující umění na pedagogických fakultách u nás i v zahraničí. Výstavu bylo možné navštívit v prostoru DEPO2015 od 17. 6. do 4. 8. 2019.

V rámci Víkendu otevřených ateliérů bude pro veřejnost připravena rozsáhlá výstava studentských absolventských a ročníkových prací. Zhlédnout bude možné několik multimediálních prezentací. Katedra výtvarné výchovy a kultury představí také práci svých pedagogů – grafický ateliér prof. Františka Hodonského a dílo prof. Kurta Gebauera.

soubor 7983472.jpg

soubor 1798501.jpg

Klub Křišťál, z.s.

Klub volného času pro občany starší 18 let zejména s duševním onemocněním a potížemi, jejich rodinné příslušníky a pro ty, kdo chtějí pomáhat.

Pořádání výstav zejména k vánocům, velikonocům i mimo ně, psaní autorské poezie a vydávání svých knížek, fotografování, malování obrazů i obrázků, aranžování, výroba hraček – psů, koček, králíků, koní, vyšívání deček a obrázků, háčkování, práce s korálky, ubrousková technika, výroba mýdel, levandulových pytlíčků, svíček, zpívání a recitování v domovech pro seniory a u zdravotně postižených, trénování paměti, kino, výlety, procházky, přednášky.


soubor cesta ppdzimním lesem.jpg

soubor CCF_000012.jpg

OYE Ateliér, s.r.o.

OYE ateliér má svůj styl, svoji vizi, svoji tvorbu Zabýváme se architekturou, interiéry i projekcí různých měřítek ve všech fázích projektové dokumentace. Vytváříme váš prostor s důrazem na každý detail od konceptu až po realizaci. Máme vizi, jsme kreativní a odvážní, chceme tvořit, stále hledáme lepší cesty, preferujeme mezioborovou kooperaci a trváme na spolupráci s nejlepšími odborníky, máme smysl pro detail, architektura je součástí života nás všech. Jde o tvorbu prostoru a prostředí kolem nás, vždy hledáme dostupný, udržitelný a ohleduplný způsob realizace. Nechceme abstraktní pózu, máme rádi nové výzvy.

soubor 2452979.jpg

Plzeňská skříň

Plzeňská skříň je nově otevřený ateliér a obchod s autorskou módou a módními doplňky, ale i drobnostmi pro radost uprostřed Plzně. Naší filozofií je podporovat malé české tvůrce, designéry a umělce, a proto u nás najdete originální kousky vyráběné s láskou k řemeslu. Součástí obchodu je i šicí dílna, kde šijeme vlastní modely, ale také na přání, podle Vašich představ. Klademe velký důraz na výběr materiálů a střihů, abyste se cítili vždy pohodlně a také na zpracování, protože chceme, aby Vám u nás zakoupené zboží dlouho dělalo radost, čímž společně šetříme naší planetu. Najdete nás v Puškinově ulici 6 v Plzni.

soubor 20200602_083031.jpg

soubor 20200603_145740.jpg

Výtvarno, z.s.

Při malování vypněte myšlenky, ponořte se do obrazu a relaxujte. Můžete začít kdykoliv.

Nabízíme Vám vzdělání i relaxaci. Jsme zařízení, které se zabývá volnočasovými aktivitami, zejména malováním a kresbou. V Plzni fungujeme od listopadu roku 2009. Naleznete zde výtvarné kurzy pro všechny věkové skupiny: děti, studenty, dospívající, dospělé, důchodce. Pro ty, kteří s malováním chtějí v jakémkoliv věku začít nebo pro ty, kteří již něco umí. Můžete si vybrat z pravidelných celoročních kurzů nebo z doplňkových jednorázových kurzů (malba akrylem, olejem, pastelem, technika airbrush, automatická kresba, komiks, fantazie, kresba postavy atd.). Připravíme vás na talentovky na uměleckou školu. V letních měsících a o jarních prázdninách pořádáme příměstské tábory s výtvarným zaměřením. Velký důraz klademe především na klienta, a proto se účastníkům věnují skuteční profesionálové v oboru. Pro účastníky pořádáme výstavy jejich prací, také jsme se aktivně zúčastnili, za podpory města Plzně 2015, akce v ulicích města "Kandidátské léto" a účastníme se spousty dalších akcí. Za dobu naší působnosti jste nás mohli také vidět nebo číst o nás v různých médiích.

Těšíme se vás ve dnech 26. 9. - 27. 9. 2020 na Víkendu otevřených ateliérů, kde si můžete vyzkoušet kresbu obličeje (busty) nebo malbu zátiší. Pro děti jsme připravili malování zvířátek či dětských postav a další motivy. Dále vám nabídneme ukázky tvorby našich studentů a rádi pohovoříme se všemi ohledně nabídky našich kurzů na rok 2020/2021.

soubor 1027297.JPG

soubor 1542719.JPG

Západočeská galerie v Plzni

Západočeská galerie v Plzni patří k nejvýznamnějším galerijním institucím v České republice. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu. Sbírkový fond v současnosti čítá přes 10.000 děl.

Ve výstavní síni "13" je  do 27. 9. 2020 poslední možnost vidět výstavu Od práce k zábavě. Podoby volného času v umění XIX. století, která se zaměřuje na fenomén narůstání volného času v různých společenských vrstvách během 19. století, tak jak je zobrazili velcí mistři českého umění. Na devět desítek obrazů, kreseb, grafik a fotografií bylo vybráno především ze sbírek ZČG, Národní galerie v Praze a dalších pražských veřejných a soukromých sbírek. Sedm částí výstavy připomíná hlavní okruhy ikonografie spjaté s volným časem: Návštěva lázní, výlet a procházka / Zasnění, odpočinek, zahálka a nuda / Svět dětství a mateřství / Svátky, slavnosti a zábavy / Erotika krotká či nezřízená? / Hospoda, vinárna a kavárna / Sportování: od péče o tělo k soutěži v pohybu.

V Masných krámech je expozice absolventských prací studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Výstava PŘIHRAJ! Aspekty spolupráce v tvorbě studentů UMPRUM se koná až do 1. listopadu 2020 a reprezentuje nezastupitelnou hodnotu kooperace při vzniku nových projektů.

Spolupráce je nezbytnou součástí fungování a rozvoje lidské společnosti. Ukazuje se, že propojení mezi jednotlivci i obory přináší lepší a komplexnější řešení nejrůznějších aktuálních potřeb a problémů. Výstava studentů UMPRUM dokazuje sílu sdílení, vzájemné pomoci i společného hledání nových alternativních řešení. Přihraj! je zde metaforou vnějšího pokynu, ale i vnitřní vůle ke spolupráci.

soubor Přihraj-Aspekty spolupráce v tvorbě studentů UMPRUM - foto-Ondřej Přibyl (63).jpg

soubor Václav Brožík, Dívka v řepném poli - Motiv z Roztok, 1899, ZČG.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
***
Na úpravě této stránky aktuálně pracujeme. Děkujeme za pochopení.