Informace o institucích

Art e Facta

 

Galerie Art e Facta je nové centrum audiovizuální tvorby v Plzni. Multifunkční ateliér nabízí prostor fotografům, filmařům, umělcům, skupinám aktivních občanů, občanským sdružením či klubům, zkrátka všem, kdo touží po kvalitním vzdělání v oboru multimédií. Art e Facta nabídne moderní zázemí, profesionální lektory, kurzy a semináře.

 

Cílem je Plzni nabídnout nové vzdělávací centrum, které bude vychovávat a rekvalifikovat zájemce o fotografii, film a další směry spojené s audiovizuální tvorbou. Art e Facta si hodnoty zakládá na svobodě tvorby s důrazem na moderní design a nejvyspělejší počítačovou technologii založenou na platformách Apple. Jedná se o místo pro každého kreativce, který má touhu svobodně tvořit.

 

Fotoateliér Art e Facta - Microstudio s.r.o. naleznete v Plzni na Slovenech, Mikulášské nám. č.19

 

jarolimkova jarolimkova2

Artamo restaurace - galerie

 

V restauraci - galerii Artamo bude k vidění prodejní výstava Jordana Tenčeva (na fotkách).

 

Podává se vynikající káva z malé Italské pražírny. K vidění i ke koupi bude limitovaná série originálních tarotových karet od autora výstavy a od 14:30 s výkladem.

 

artamo2 artamo

Ateliér k světu

 

Na začátku všech aktivit k světu stála architektonická myšlenka a chuť věci měnit. K světu. svými projekty spojuje desítky iniciativních lidí z různých oborů. Oficiální Ateliér vznikl právě na základě dlouholeté spolupráce architektů a těchto kulturních aktivistů s cílem naplňovat dlouhodobé měřítko projektů, které oživují veřejný prostor, podněcují kulturní iniciativu a rozvíjejí kulturní povědomí.

 

Záleží nám na místě, kde žijeme. Každý náš den je ovlivňován prostorem, kterým procházíme, a lidmi, se kterými se setkáváme. 

 

Postupnými kroky se snažíme obojí rozvíjet a posouvat k lepšímu. Ateliér cílí na dlouhodobý horizont projektů a jejich hmotnou realizaci. Projekty mají různorodý charakter i měřítko - od malých soukromých interiérů a rodinných domů po velké veřejné zakázky jako je náplavka.

 

Náš team pokrývá celý proces výstavby. Od tvůrčího procesu první skicy, k architektonické studii, skrze průběh dokumentace pro územní řízení a stavební povolení, k prováděcí dokumentaci pro bezproblémovou realizaci až po kolaudaci stavby. Celý proces je doplněn autorsko technickým dozorem za podpory našich profesních specialistů.

 

Ateliér sídlí v budově bývalého kina Elektra, která je součástí našeho dlouhodobého konceptu pro Plzeň. 

 

k svetu k svetu2

Ateliér Plzeň

 

Ateliér Plzeň je nezisková organizace s cílem podpory výtvarného umění a kultury. Od roku 2011 pořádáme kurzy kreslení a malování pro širokou veřejnost z Plzně a okolí, organizujeme výstavy a jiné akce spojené s uměním. Kromě malířského ateliéru provozujeme kavárnu s galerií. Jsme místem pro setkávání lidí a vzdělávání, prostorem podporující umělce v jejich činnosti a přátelským k rodičům s dětmi.

 

Na víkend otevřených ateliérů pro Vás máme připraveny ukázky tvorby, výstavu a ateliérovou kavárnu.

 

horakova horakova2

Ateliér Verry bižuterie

 

Přijďte si zakorálkovat a zarelaxovat v příjemném prostředí Ateliéru Verry bižuterie v rámci akce "Otevřené ateliéry" 23. a 24. září. Vyrobíte si náramky, náušnice nebo náhrdelníky dle Vaší libosti. Můžete si vyzkoušet i zdobení kamenů ubrouskovou technikou. V loňském roce jste mohli navštívit naše stanoviště v prostorách DEPA 2015. V letošním roce jsme otevřeli ateliér v Mateřském centru Jablíčko, čelakovského 10 v Plzni v Doudlevcích. Těšíme se na Vás.

 

onacilova onacilova2 onacilova3

Dům historie Přešticka

 

Dům historie Přešticka je muzeem s expozicí obchodu, řemesel a živností především z první poloviny dvacátého století. Vedle stálých expozic jsou pro návštěvníky každoročně připravovány ve dvou výstavních sálech krátkodobé tématické výstavy, doprovázené tvůrčími dílnami, komentovanými prohlídkami nebo přednáškami.

 

V době akce Otevřené ateliéry bude probíhat v Domu historie Přešticka výstava Fenomén Igráček a Naši hasiči.

 

presticka presticka3 presticka2

Galerie Jiřího Špinky

 

Narodil jsem se roku 1944 v Plzni. Jsem členem Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti, Asociace medailérů ČR a Asociace restaurátorů. Odborné vzdělání: Školský ústav umělecké výroby- řezbář, umělecký pozlacovač a polychromista, divadelní malíř a kašér, konzervátor a restaurátor, Pedagogická fakulta Plzeň – výtvarná výchova. Obor umělecké činnosti: dřevěné kinetické /pohyblivé/ plastiky poháněné celodřevěným strojem hodinového charakteru a jiné dřevěné reliéfy, medaile, grafika, restaurování.

 

Necelých 10 let jsem pracoval v restaurátorském ateliéru památkové péče v Pardubicích. Poté 41 let v restaurátorském ateliéru Západočeského muzea v Plzni, zde pracuji dodnes. Výstavy pořádám jak v České republice, tak v zahraničí (Německo, Anglie, Bulharsko , Belgie samostatné).

 

spinka spinka2 spinka3

Galerie Ladislava Sutnara

 

Galerie Ladislava Sutnara vznikla v květnu 2011 transformací dosavadní Univerzitní galerie. Jejím dlouhodobým cílem je etablovat se jako prestižní galerie, jež se soustředí převážně na vystavování současného designu a užitého umění. Tato pozice by měla reflektovat zvyšující se význam a důležitost Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v plzeňské i regionální kultuře a školství.

 

Galerie hostí výstavy domácích i hostujících pedagogů a studentů, zároveň v rámci přeshraniční i euroregionální spolupráce seznamuje veřejnost s tvorbou spřízněných zahraničních umělců, designérů a institucí – a to především partnerských měst Plzně či bývalých, současných a budoucích evropských hlavních měst kultury. Hlásí se tak k aktivní spoluúčasti na projektu Plzeň – EHMK 2015.

 

galerie sutnara

Galerie města Plzně

 

Galerie města Plzně se svým programem zaměřuje na současné umění. Moderní umění je však široké veřejnosti často těžko srozumitelné. Oslovujeme tedy dětské diváky, jejichž pohled je ještě nezatížen představou, jak by umělecké artefakty "měly vypadat". Každou první neděli v měsíci pořádáme výtvarnou dílnu pro děti nazvanou Tvořivá neděle. Pro školy připravujeme animační programy (animace ve smyslu oživení výtvarného díla) a výtvarné dílny. Hravou formou vedeme děti k aktivnímu vnímání a autentickému prožívání současného umění. Děti si odnáší vlastní výrobek a odchází s pocitem, že galerie je atraktivní místo, kde je možné něco zajímavého zažít. Je pro nás důležité, aby tato osvěta byla přístupná každému, akce jsou tedy vždy zdarma.

 

V rámci akce "Víkend otevřených ateliérů" nabízíme vzácně možnost tvořit nejen dětem, ale i dospělým. Kdokoli přijde, může zažít pocit, jaké to je malovat přímo na půdě Galerie města Plzně a své dílo zde také vystavit. Jedinečná možnost prezentovat vlastní tvorbu se tedy otevírá právě Vám. Stačí přistoupit k prázdnému plátnu a nechat se vést inspirací nebo našimi lektorkami. Budou zde pro Vás, aby Vám poskytly podporu, odbornou radu či nápady.

 

Zveme všechny tvořivé nadšence všech věkových kategorií do Galerie města Plzně. K dispozici budou malířské stojany, našepsovaná plátna, barvy, štětce a prázdná zeď připravená pro Vaše dílo.

 

gal-plzne

HB Photo Club, z.s.

 

Výstavu třiceti fotografií našich sedmi členů v si můžete prohlédnout v Techmánii Science Center v Plzni (dále jen TSC).

 

S vedením TSC bylo domluveno uspořádat foto-výstavu, která by tématicky doprovázela některý z oborů, které TSC svým, zejména mládežnickým, návaštěvníkům přibližuje. Napoprvé bylo zvoleno téma VODA. Fotografie našich členů zachycují vodu nejen jako technicky využitelnou, ale i její další existenční stavy pro člověka tak životně potřebné - v naturální podobě v krajině, v jejím užití na zkrášlení lidského okolí a též i jako výraz - "symbol uctívané životodárné vody".

 

Řada fotek pamatuje i na nejmenší návštěvníky, vždyť TSC navštěvují i skupiny předškoláků. Je zde snaha, aby si dítě nalezlo "svůj obrázek".

 

hb photo hb photo2

Il Mio Caffé

 

U nás v kavárně - Il Mio Caffé se zaměřujeme na poctivé domácí dorty a skvělou kávu. Nyní u nás probíhá výstava obrazů Tomáše Rusňáka s názvem „Barevný svět“ a od půlky listopadu se můžete těšit na další Tomášovu výstavu v této kavárně. Tomáš je spoluvlastníkem plzeňské firmy TAURUM finance s.r.o. Jeho analytické, logické a racionální schopnosti (které uplatňuje ve své práci) a soutěživost a cílevědomost (která se pro změnu projevuje ve fotbale, který hraje), jsou vyvažovány druhou stránkou jeho osobnosti – láskou k umění, hudbě a kultuře.

 

Do svých obrazů Tomáš projektuje svou nespoutanost, emotivitu, citlivost, duchovnost, fantazii, otevřenost a kreativitu. Díky tomu jsou jeho obrazy tak nápadité, neotřelé a vzrušivé, ale zároveň někomu mohou připadat až burcující a kýčovité.

 

il mio il mio2

Ina Santry

 

Lásku k šití jsem si začala uvědomovat asi tak v pěti letech, co si vzpomínám. Šicí stroje jsem obdivovala u své babičky, tety i mamky. Strašně ráda jsem vytahovala ze skříně staré látky, srovnávala přihrádky s nitěmi, listovala starými časopisy s módou a hltala katalogy, které se k nám dostaly v době komunismu od tetičky ze Švýcarska. Dokázala jsem hodiny sedět a pozorovat mamku, která nám šila oblečení, jak bylo tenkrát zvykem.

 

Já začala ručně šitými oblečky pro panenky, svou první sukni jsem ušila asi ve 12 letech za asistence tety Marty na šlapacím stroji u babičky. Pak přišly další pokusy na gymnáziu, kdy jsem šila oblečení a tašky pro sebe i své spolužáky. Bylo období, kdy jsem na šití neměla tolik času, ale zase jsem se k němu vrátila v době těhotenství a mateřské dovolené, kdy jsem se přes oblečení pro syna, doplňky do bytu, závěsy pro hotel, spolupráci s plzeňskou módní návrhářkou dostala k navrhování a šití kabelek pod vlastní značkou Ina Santry. Stále jsem pracovala v kanceláři na plný úvazek a šití jsem se věnovala po večerech a v každé volné chvíli.

 

K šití mě to táhlo tak dlouho, až jsem se rozhodla za podpory svého manžela na konci roku 2016 z kanceláře odejít a věnovat se šití naplno. V červnu jsem spustila e-shop s ručně šitými kabelkami a jinak se věnuji zakázkovému šití zejména kabelek na přání.

 

Budu moc ráda, když mě navštívíte v mé dílně/ateliéru během Víkendu otevřených ateliérů ve Staňkově.

 

landstof landstof3 landstof2 landstof4

Katedra výtvaré kultury, Pedagogická fakulta ZČU v Plzni

 

Katedra výtvarné kultury FPE ZČU v Plzni připravuje budoucí učitele výtvarné výchovy pro základní i střední školy, stejně tak poskytuje výtvarné vzdělání učitelům škol mateřských a 1. stupně základní školy. Mimo jiné organizuje kurzy celoživotního vzdělávání pro širokou veřejnost.

 

V rámci akce „Víkend otevřených ateliérů“ představuje veřejnosti praktické i teoretické diplomové a bakalářské práce z posledních let, které vznikly na katedře jako výsledek odborné přípravy studentů. Zhlédnout bude možné práce fotografické, filmovou tvorbu, ale i média klasická, stejně jako práce z oblasti didaktiky výtvarné výchovy a výzkumu ve výtvarné výchově.

 

Katedra sídlí v ulici Klatovská 51, 306 14 Plzeň, 2. patro (vchod z Klatovské)

 

KVK FPE katedra2

Kulturka

 

Kulturka se nachází přímo v centru města (v Sedláčkově ulici) a skládá se ze dvou místností:

1. Univerzitního co-workingu

2. Kulturní klubovny

 

Univerzitní co-working je prostorem určeným primárně pro studenty Západočeské univerzity v Plzni, kteří jej mohou využívat za účelem vlastních pracovních aktivit. Prostor je plně kancelářsky vybaven (ve studentském stylu) a studentům/studentským organizacím nabízí vhodné prostředí pro práci na vlastních projektech, týmové porady či pracovní jednání.

 

Kulturní klubovna je prostorem určeným pro každého, kdo do ní zavítá. Stala se místem konání drobnějších kulturních akcí (výstavy, autorská čtení, workshopy), přičemž vystavujícím/přednášejícím může být kdokoliv, kdo projeví zájem. Na místě si lze pročíst a zakoupit vybrané tituly z Vydavatelství ZČU či z volného výběru knih.

 

kulturka kulturka2

NEASI store

 

Před čtyřmi lety jsme založily naši módní značku NEASI. Protože se zakázky hromadily, řekly jsme si, že by bylo fajn mít svůj vlastní obchod. Když jsme o několik měsíců později objevily prostory na Slovanské třídě 63, bylo rozhodnuto. K ručně šitému oblečení jsme přidaly i ručně dělané bytové doplňky, kokedamy, náramky, polštáře nebo betoky. Chtěly jsme obchod, kde se budete cítit jako doma v obýváku a věříme, že se nám to povedlo. Máme plno nápadů a chuť vám dělat radost.

 

Přijďte se k nám do NEASI podívat poslední týden v září v rámci akce Dny otevřených ateliérů. Uvidíte dokončování betonek, nebo háčkování dekoračních košíčků.

 

liskova liskova2 liskova3

Mladá Sada

 

Jsme divadelní skupina Mladá Sada, ale divadlo není to jediné, co tvoříme ve volném čase. V rámci víkendu otevřených ateliérů jsme se rozhodli otevřít i naše „vnitřní bytosti“ a ukázat vám je v prostorách Muzea v Horní Bříze. Uvidíte kresby, malby, fotografie a další všemožnosti od členů naší skupiny.

 

mlada sada

Muzeum keramiky v Horní Bříze

 

Město Horní Bříza se ve světě proslavilo svou keramickou výrobou. O její historii se více dozvíte v místním muzeu, které je jediným svého druhu v České republice a pravděpodobně i ve světě.

 

Pro Horní Břízu nastal zlomový okamžik v 80. letech 19. století, kdy tu byl objeven kaolin. Začal ho těžit významný rokycanský podnikatel a báňský odborník Johann Fitz. Postupem času zavedl i výrobu keramického zboží. Jeho podnik si přes sto let udržoval dominantní postavení v keramickém průmyslu, což mimořádně prospělo k rozvoji obce. Od roku 1994 je Horní Bříza město.

 

Budova muzea patří k nejstarším ve městě a své brány pro turisty otevřela v roce 1982 k příležitosti 100. výročí založení Fitzova podniku. Stálá expozice se věnuje historii hornobřízských závodů a těžby kaolinu v tomto regionu. K vidění jsou výrobky, vzorky, propagační materiály, archivní a písemné dokumenty, kronika i bohatá fotografická a technická dokumentace.

 

muzeum muzeum2

Sociálně terapeutická dílna Exodus

 

Vedoucí sociálně terapeutické dílny Exodus, jejímž posláním je poskytování ambulantních terapeutických služeb osobám, které mají sníženou pracovní a zdravotní schopnost z důvodu tělesného, zdravotního a kombinovaného handicapu, dále osobám s chronickým duševním onemocněním a s mentálním onemocněním.

 

Další činností je výtvarná činnost, návštěvy muzeí, výstav, navštěvování zajímavých míst, hradů, zámků, vycházky do přírody. Pořádáme sportovní soutěže, uživatelé se účastní soutěží, především fotografické soutěže.

 

rajzlova rajzlova2

SOU Plzeň, Horní Bříza

 

Hornobřízská střední škola byla založena v r. 1949 jako odborné učiliště Západočeských keramických závodů. V současnosti je moderním vzdělávacím zařízením, jehož zřizovatelem je Plzeňský kraj a je součástí SOU stavebního Plzeň, Borská 55. Ke škole náleží domov mládeže, stravovací zařízení a dílny pro praktické vyučování žáků.

 

Každoročně jsou žáci a uchazeči přijímáni do tříletých a čtyřletých oborů s maturitou mimo jiné Uměleckořemeslné zpracování kamene a keramiky - Umělecký keramik a Výtvarné zpracování keramiky - Kamnářství. Pro umělecké obory jsou ve škole k dispozici kompletně vybavené ateliéry, které slouží i k vzdělávání dospělých.

 

sou sou2

Soukromá ZUŠ Trnka

 

Soukromá základní umělecká škola Trnka nabízí možnost uměleckého vzdělání pro žáky od 5 do 18 let v oboru literárně-dramatickém a výtvarném. Ten se dále dělí na všeobecnou výtvarnou výchovu se zastoupením kresby, malby, grafiky a keramiky, multimediální tvorbu a keramiku a sochařství.

 

Sídlo máme ve Staniční 2 (křižovatka Staniční a Zábělské ul.) na Doubravce. Chceme, aby se školička stala dětem zázemím, místem přátelství a bezpečí. Pro své žáky v průběhu roku připravujeme řadu mimoškolních akcí, soustředění, zájezdů za uměním, pořadů pro rodiče. Každý rok vystavíme práce všech žáků na velké závěrečné výstavě v Šafaříkových sadech nazvané Trnková zahrada.

 

zus zus2

SUPŠ a ZUŠ Zámeček

 

SUPŠ a ZUŠ Zámeček je první střední uměleckou školou založenou v Plzni. Vznikla roku 1995 v budově radčického zámečku. Romantické prostředí na skále s výhledem na Plzeň je jako stvořené pro uměleckou školu. Studenti zde mohou získat maturitní nebo pomaturitní vzdělání v oborech:

  • Grafický design a média
  • Prostorový design a sochařství
  • Konzervování a restaurování kamene
  • Malba v umění, designu a architektuře
  • Užitá fotografie a audiovizuální tvorba

 

V roce 2016 se škola rozšířila také o Základní uměleckou školu, která vyučuje Výtvarný obor a Filmovou školu. Zámeček nabízí vzdělávání i pro dospělé - a to jak v zájmových, tak rekvalifikačních kurzech.

 

Na "Plzni tvořivé" potkáte Zámeček hned dvakrát. Otevřené pro veřejnost budou sochařské ateliéry v areálu radčického zámečku (Pod Vinicemi 82, Plzeň) i ateliéry v Křimicích (Zámecké nám. 9, Plzeň-Křimice). V obou budovách budou připraveny ukázky studentských prací (výstavy) a zajímavé výtvarné workshopy. V ateliérech v Křimicích můžete navštívit také promítání studentských filmů.

 

s-zamecek s-zamecek2 s-zamecek3

Tvořilka

 

Během Víkendu otevřených ateliérů pro Vás budeme mít připraveno několik jednoduchých kreativních workshopů a to jak pro nejmenší návštěvníky, tak i pro dospělé. 

 

Po celou dobu Vám budou k dispozici naše lektorky výtvarných kurzů, se kterými si hravě zvládnete vyrobit nějakou tu maličkost pro radost. Těšit se můžete i na novou nabídku podzimních kreativních kurzů a ukázku výrobků z kurzů minulých. Nebude chybět ani výstava šperků vyráběných složitějšími technikami z korálků, drátků, křišťálové pryskyřice, polymerových hmot apod. 

 

Rádi se s Vámi také podělíme o zkušenosti a zážitky z kreativních veletrhů, které pravidelně navštěvujeme a to jak po celé České republice, tak i v zahraničí. Inspiraci, kterou na těchto veletrzích čerpáme, se Vám snažíme předat hlavně prostřednictvím neustálého rozšiřování naší nabídky. 

 

Celý víkend si samozřejmě také budete mít možnost vybrat z našeho širokého sortimentu tvořivého materiálu a dárkových předmětů.

 

V Plzni Vám pomáháme tvořit již šestým rokem! Děkujeme za Vaši přízeň a těšíme se na viděnou!

 

tvorilka tvorilka2 tvorilka3

Výtvarno

 

Nabízíme Vám vzdělání i relaxaci. Jsme zařízení, které se zabývá volnočasovými aktivitami, zejména malováním a kresbou. V Plzni fungujeme od listopadu roku 2009. Naleznete zde výtvarné kurzy pro všechny věkové skupiny: děti, studenty, dospívající, dospělé, důchodce. Pro ty, kteří s malováním chtějí v jakémkoliv věku začít nebo pro ty, kteří již něco umí. Můžete si vybrat z pravidelných celoročních kurzů nebo z doplňkových jednorázových kurzů (malba akrylem, olejem, pastelem, technika airbrush, automatická kresba, komix, fantazie, kresba postavy atd…). Připravíme vás na talentovky na uměleckou školu. V letních měsících a o jarních prázdninách pořádáme příměstské tábory s výtvarným zaměřením. Velký důraz klademe především na klienta, a proto se účastníkům věnují skuteční profesionálové v oboru. Pro účastníky pořádáme výstavy jejich prací, také jsme se aktivně zúčastnili, za podpory města Plzně 2015, akce v ulicích města "Kandidátské léto" a účastníme se spousty dalších akcí. Za dobu naší působnosti jste nás mohli také vidět nebo číst o nás v různých médiích.

 

Těšíme se vás ve dnech 23.-24.9. na dni otevřených ateliérů, kde si můžete vyzkoušet kresbu obličeje (bisty) nebo malbu zátiší. Pro děti jsme připravili malování zvířátek či dětských postav a další motivy. Dále vám nabídneme ukázky tvorby našich studentů a rádi pohovoříme se všemi ohledně nabídky našich kurzů na rok 2017/2018.

 

vytvarno vytvarno2

Západočeská galerie v Plzni

 

Západočeská galerie v Plzni patří k nejvýznamnějším galerijním institucím v České republice. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu. Sbírkový fond v současnosti čítá přes 10 000 děl.

 

Západočeská galerie v Plzni sídlí v bezprostřední blízkosti historického náměstí s monumentální katedrálou. K výstavním účelům využívá dva historické objekty v centru města - někdejší středověkou tržnici, od r. 1972 výstavní síň „Masné krámy“, a goticko-renesanční dům č. p. 13 v Pražské ulici.

 

Budova středověké masné tržnice byla postavena v roce 1392 v místech bývalého městského parkánu. Dnes tvoří její průčelní obrys s malebným štíhlým cimbuřím charakteristickou dominantu spodní části Pražské ulice a Křižíkových sadů. Jedná se o jednu z mála dochovaných staveb tohoto typu. V roce 1972 zde byla otevřena výstavní síň Masné krámy, svou dispozicí a uspořádáním vnitřního prostoru v České republice ojedinělá. Ve výstavních síních jsou prezentovány proměnné výstavní projekty.

 

O víkendu Otevřených ateliérů můžete ve výstavní síni Masné krámy navštívit čerstvě otevřenou výstavu Tenkrát v Evropě. Čeští umělci v totalitních režimech 1938–1953. (Výstavní síň „13“ je v daném termínu uzavřena z důvodu instalace nové výstavy)

 

ZCG ZCG2