Informace o institucích

Ateliér Plzeň

Ateliér Plzeň je nezisková organizace s cílem podpory výtvarného umění a kultury. Od roku 2011 pořádáme kurzy kreslení a malování pro širokou veřejnost z Plzně a okolí, organizujeme výstavy a jiné akce spojené s uměním. Kromě malířského ateliéru provozujeme kavárnu s galerií. Jsme místem pro setkávání lidí a vzdělávání, prostorem podporující umělce v jejich činnosti a přátelským k rodičům s dětmi.

Na víkend otevřených ateliérů pro Vás máme připraveny ukázky tvorby, výstavu a ateliérovou kavárnu.

ateliér plzeň

ateliér plzeň2

Bekwood Eyewear

Jmenuji se Ondřej Bek a již 4. rokem vyrábím dřevěné dioptrické a sluneční brýle pod značkou BEKWOOD EYEWEAR.

Nápad na výrobu brýlí se zrodil ve chvíli, kdy jsem si zakoupil své první dřevěné brýle čínské výroby, které byly vyrobeny z masivního bambusu. Po velmi krátké době nošení se mi ulomila stranice brýlí a já se rozhodl brýle opravit a pomocí ručních brusek produkt vylepšit. Tím se odstartoval nápad designovat a vyrábět vlastní kvalitní dřevěné brýle v České republice.

S novými kolekcemi brýlí pro rok 2019 jsem obdržel nejvyšší ocenění Grand Prix Awards a TOP OPTA, které jsem si odvezl z tuzemských veletrhů s oční optikou.

Rád vás provedu dílnou a ukáži vám, jak brýle vznikají.

soubor bekwood_showroom_00092.jpg

soubor bekwood_showroom_00082.jpg

Centrum vzdělávání a tvoření, z.s.

Členky spolku nejsou profesionálními výtvarnicemi, ale dokazují, že jejich autorské práce tvořené nejen šikovnýma rukama, ale i srdcem, mohou zdobit nejen je a jejich kamarádky.

Při „Víkendu otevřených ateliérů 2019“ si v prostorách spřáteleného Informačního a vzdělávacího centra Plzeň, spolku, sídlícímu v ul. Sladkovského č. 30 v Plzni, si budete moci prohlédnout autorské práce – šperky z polymerových hmot, pryskyřice, kamenů, korálků zpracovaných různými technikami; drátované výtvory zdobené kameny, krystaly, korály a korálky pro ozdobení interiérů; vyšívané obrazy a drobná vyšívaná zdobení; módní šité a háčkované kabelky a tašky; háčkované plédy a roztomilé hračky. V poslední době se zaměřujeme na rozvíjení myšlení a vymýšlíme a vyrábíme originální hlavolamy.

Drobné drátované ozdoby, korálkové šperky a ozdoby, ale i hlavolamy,  si budou moci vyrobit dospělí i děti pod vedením zkušených lektorů CVT z.s. v prostorách IVCP, spolku, Sladkovského 30 v Plzni.

centrum vzdelavani a tvoreni

centrum vzdelavani a tvoreni

Sociálně terapeutická dílna Exodus

Posláním Sociálně terapeutické dílny Exodus je poskytování ambulantních terapeutických služeb osobám, které mají sníženou pracovní a zdravotní schopnost z důvodu tělesného, zdravotního a kombinovaného handicapu, dále osobám s chronickým duševním onemocněním a s mentálním onemocněním. Pomáháme uživatelům služby k co největší samostatnosti a nezávislosti, díky naplňování individuálních potřeb a snažíme se, aby se uživatelé co nejvíce integrovali do běžného života společnosti.

Lidé v Sociálně terapeutické dílně Exodus se mohou věnovat pracovní činnosti, při které mohou vyrábět např. svíčky, košíčky z pedigu, tkát na kolíkovém a tkalcovském stavu, věnovat se textilním výrobkům – šití, vyšívání, malování na textil…. Dále mohou vyrábět šperky, pracovat s dřevěnými výřezy, malovat, kreslit, batikovat. Naučit se novým výtvarným technikám, mnozí si pracovní činností zlepšují jemnou motoriku.

Další činností je výtvarná činnost, návštěvy muzeí, výstav, navštěvování zajímavých míst, hradů, zámků, vycházky do přírody. Pořádáme sportovní soutěže, uživatelé se účastní soutěží, především fotografické soutěže. Někteří uživatelé se připravují na možnou práci v chráněných dílnách.

soubor P1140778.jpg

soubor P1140816.jpg

Galerie města Plzně

Galerie města Plzně se svým programem zaměřuje na současné umění. Moderní umění je však široké veřejnosti často těžko srozumitelné. Oslovujeme tedy dětské diváky, jejichž pohled je ještě nezatížen představou, jak by umělecké artefakty "měly vypadat". Každou první neděli v měsíci pořádáme výtvarnou dílnu pro děti nazvanou Tvořivá neděle. Pro školy připravujeme animační programy (animace ve smyslu oživení výtvarného díla) a výtvarné dílny. Hravou formou vedeme děti k aktivnímu vnímání a autentickému prožívání současného umění. Děti si odnáší vlastní výrobek a odchází s pocitem, že galerie je atraktivní místo, kde je možné něco zajímavého zažít. Je pro nás důležité, aby tato osvěta byla přístupná každému, akce jsou tedy vždy zdarma.

V rámci akce Víkendu otevřených atelérů Vás srdečně zveme na výtvarnou dílnu, kde si můžete vytvořit vlastní „placku“ jako magnetku s otvírákem, zrcátko nebo připínací brož. Také Vás čeká velmi oblíbené a již tradiční malování v Galerii města Plzně.

gal-plzne

Katedra výtvarné výchovy a kultury FPE ZČU v Plzni

Katedra připravuje budoucí učitele výtvarné výchovy pro základní i střední školy, stejně tak poskytuje výtvarné vzdělání učitelům škol mateřských a 1. stupně základní školy. Pracoviště navazuje na tradici umělecko-pedagogické přípravy, kterou lze datovat již od r. 1948. Katedra nabízí budoucím učitelům osvojení jednak klasických technik, např. kresby či malby, ale také nových technologií ve výtvarné výchově, ať již je to digitální fotografie, video, film či počítačová tvorba, stejně jako zprostředkovává přípravu didaktickou a orientaci v dějinách či teorii umění i vizuální kultury.

Současná katedra výtvarné výchovy a kultury se snaží být otevřeným kulturním centrem. Úzce spolupracujeme se Západočeskou galerií v Plzni, Galerií Evropského domu v Plzni, Unií výtvarných umělců Plzeň, Galerií Vestředu. Zapojili jsme se do projektu Pěstuj prostor Plzně. Podílíme se na oborovém diskurzu ČR, spolupracujeme s ostatními výtvarnými katedrami ČR a zahraničními pracovišti: AVU v Mnichově, Univerzitou Flensburg, Osnabrück, Krakov.

V rámci Víkendu otevřených ateliérů bude pro veřejnost připravena výstava studentských kvalifikačních prací a hravý workshop pro rodiče a děti.

katedraZCU

katedraZCU

Klub Křišťál, z.s.

Klub volného času pro občany starší 18 let zejména s duševním onemocněním a potížemi, jejich rodinné příslušníky a pro ty, kdo chtějí pomáhat.

Pořádání výstav zejména k vánocům, velikonocům i mimo ně, psaní autorské poezie a vydávání svých knížek, fotografování, malování obrazů i obrázků, aranžování, výroba hraček – psů, koček, králíků, koní, vyšívání deček a obrázků, háčkování, práce s korálky, ubrousková technika, výroba mýdel, levandulových pytlíčků, svíček, zpívání a recitování v domovech pro seniory a u zdravotně postižených, trénování paměti, kino, výlety, procházky, přednášky.

klub křišťál

klub křišťál

Klub RUPRT, z.s.

Klub rukodělných prací a technik z.s. (dříve o.s.) RUPRT je spolek, který zastřešuje výrobce a prodejce rukodělného zboží a to především v Plzeňském kraji. Tito výrobci nejen prodávají svoje zboží, ale především vytvářejí úžasné výrobky, jejichž tvorbu předávají dál formou kurzů.

Účelem sdružení je především vzdělávací činnost v oblasti rukodělných prací a technik od původních řemesel až po nové kreativní techniky. Vzdělávání v oblasti kreativity formou kurzů je skvělým přínosem pro širokou veřejnost. Díky těmto vzdělávacím kurzům se řemeslné a výtvarné techniky nejen dostanou do povědomí veřejnosti, ale i přitáhnou k tvorbě především mladé lidi a tím se udržuje řemeslná tradice našeho kraje.

Další činností klubu je pořádání vlastních prodejních akcí pro členy i přizvané výrobce, nabídka členům klubu dalších prodejních akcí a informování veřejnosti o místech, kde se mohou s našimi prodejci potkat.

soubor IMG_1882.jpg

soubor Kyšice 2.jpg

Němejcův Ateliér K, z.s.

Němejcův „Ateliér K“, z.s. je název skupiny amatérských výtvarníků, kteří působí v Nepomuku na jižním Plzeňsku, kde byl v roce 2010 veřejnosti zpřístupněn zrekonstruovaný rodný dům Augustina Němejce, významného malíře, známého a uznávaného i za hranicemi našeho regionu.

A právě v podkroví tohoto domu byl zřízen v rámci jeho rekonstrukce mimo jiné i malířský ateliér, kde se už od září 2010 schází naše skupina a jak my sami říkáme, vytváříme tam obrázky z Němejcovy půdy. Snažíme se zdokonalovat ve výtvarném projevu, získat pro svou tvorbu nové podněty a vyměňovat si s ostatními zkušenosti. Postupně se z nás stali přátelé, kteří se scházejí každé úterý odpoledne a společně tvoříme v ateliéru, nebo za hezkého počasí vyrážíme do plenéru. V současnosti má Ateliér „K“ 11 stálých členů.

Při víkendu otevřených ateliérů přivítáme zájemce v galerii U Zlatého jelena v Žinkovech, kde bude právě probíhat naše výstava.

soubor 300x210_tablo_barevnysvet (3).jpg

Pavilon skla Klatovy - PASK

Pavilon skla Klatovy PASK je nejmladším sklářským muzeem v ČR. Byl otevřený v srpnu 2014 a jeho stálou expozici tvoří sbírka více než 800 předmětů z produkce světově proslulé sklářské firmy Johanna Lötze vdova z Klášterského Mlýna na Šumavě. Pavilon je výjimečný nejen svou sbírkou secesního skla, za kterou přijíždějí návštěvníci z celého světa, ale také svou architekturou. Jeho rekonstrukce podle projektu Martina Kožnara a Jiřího Bízy byla oceněna cenami Grand Prix architektů ČR a Stavba roku Plzeňského kraje. Pavilon je živým prostorem, ve kterém se střídají pravidelně výstavy historického i soudobého skla a koná se zde i mnoho tvůrčích dílen, přednášek apod. Speciální program je připraven pro děti.

Pro Víkend otevřených ateliérů je zde připravený program Setkání se skleněným šperkem, při kterém si děti i dospělí mohou vyzdobit skleněné náhrdelníky z lehaného skla malbou, rytinou či jejich různými kombinacemi podle vlastních návrhů či šablon.

soubor interier s oknem.jpg

soubor xKN2_2738 - zmenšené.jpg

Výtvarno, z.s.

Při malování vypněte myšlenky, ponořte se do obrazu a relaxujte. Můžete začít kdykoliv.

Nabízíme Vám vzdělání i relaxaci. Jsme zařízení, které se zabývá volnočasovými aktivitami, zejména malováním a kresbou. V Plzni fungujeme od listopadu roku 2009. Naleznete zde výtvarné kurzy pro všechny věkové skupiny: děti, studenty, dospívající, dospělé, důchodce. Pro ty, kteří s malováním chtějí v jakémkoliv věku začít nebo pro ty, kteří již něco umí. Můžete si vybrat z pravidelných celoročních kurzů nebo z doplňkových jednorázových kurzů (malba akrylem, olejem, pastelem, technika airbrush, automatická kresba, komiks, fantazie, kresba postavy atd…). Připravíme vás na talentovky na uměleckou školu. V letních měsících a o jarních prázdninách pořádáme příměstské tábory s výtvarným zaměřením. Velký důraz klademe především na klienta, a proto se účastníkům věnují skuteční profesionálové v oboru. Pro účastníky pořádáme výstavy jejich prací, také jsme se aktivně zúčastnili, za podpory města Plzně 2015, akce v ulicích města "Kandidátské léto" a účastníme se spousty dalších akcí. Za dobu naší působnosti jste nás mohli také vidět nebo číst o nás v různých médiích.

Těšíme se Vás ve dnech 23. - 24. 9. na dni otevřených ateliérů, kde si můžete vyzkoušet kresbu obličeje (busty) nebo malbu zátiší. Pro děti jsme připravili malování zvířátek či dětských postav a další motivy. Dále Vám nabídneme ukázky tvorby našich studentů a rádi pohovoříme se všemi ohledně nabídky našich kurzů na rok 2019/2020.

soubor file1335361297.JPG

soubor file1335381904.JPG

d