Informace o institucích 2019

Anymous Art

Anymous Art je nezávislé sdružení autorů, nezisková organizace. Byla založena v Plzni roku 1997. Ateliér ANYMOUS je prostor pro experimentální, multimediální a akční tvorbu plzeňských umělců střední generace. V prostoru probíhají rezidence mladých umělců, dětské dílny a je zde i komunitní zahrada.

V mapě k nalezení pod číslem 61 nebo ZDE.

soubor ANYMOUS ateliér a zahrada 1.jpg

soubor ANYMOUS ateliér a zahrada 2.jpg

Ateliér Plzeň

Ateliér Plzeň je nezisková organizace s cílem podpory výtvarného umění a kultury. Od roku 2011 pořádáme kurzy kreslení a malování pro širokou veřejnost z Plzně a okolí, organizujeme výstavy a jiné akce spojené s uměním. Kromě malířského ateliéru provozujeme kavárnu s galerií. Jsme místem pro setkávání lidí a vzdělávání, prostorem podporující umělce v jejich činnosti a přátelským k rodičům s dětmi.

Na Víkend otevřených ateliérů pro Vás máme připraveny ukázky tvorby, výstavu a ateliérovou kavárnu.

V mapě k nalezení pod číslem 12 nebo ZDE.

ateliér plzeň

ateliér plzeň2

ATELIER STEEL, s.r.o.

Náš výrobní program: snubní prsteny z chirurgické oceli a titanu na zakázku, prsteny dle požadavku zákazníka, masivní ocelové náramky a náhrdelníky (torqes), přívěsky. Speciální piercingová bižuterie dle přání zákazníka. Oprava šperků z chirurgické oceli, případně výroba chybějících dílů. Rytiny do prstenů, rytiny plošné dle zadané předlohy.

V mapě k nalezení pod číslem 27 nebo ZDE.

soubor 1503810_1441182289447710_292861611_n.jpg

soubor 48411687_2283889708510293_7940459838046208000_n.jpg

soubor 48426218_2283884191844178_1302733657563201536_n.jpg

Buena Vista Club

Představujeme Vám ojedinělou víceúčelovou budovu v centru Plzně, která, jak pevně věříme, splní i Vaše tajné sny a přání. Buena Vista Club navazuje volně na tradici stejnojmenného klubu, jenž byl již před několika lety nedílnou součástí kulturní scény v Karlových Varech. Ještě než vstoupíte, upoutá Vás nepochybně samotná architektura budovy. Exteriér i interiéry jsou bohatě zdobeny originálními detaily v avantgardním stylu inspirovaném díly slavných umělců Friedensreicha Hundertwassera a Antoniho Gaudího. Jednotlivé prvky, jako je všudypřítomná mozaika, tančící okno, ale i zlatá cibulka na komíně podtrhují výjimečnost a nadčasovost celého díla.

V mapě k nalezení pod číslem 4 nebo ZDE.

soubor bvc-design-foto-01.jpg

soubor bvc-design-foto-02.jpg

Centrum vzdělávání a tvoření, z.s.

Členky spolku nejsou profesionálními výtvarnicemi, ale dokazují, že jejich autorské práce tvořené nejen šikovnýma rukama, ale i srdcem, mohou zdobit nejen je a jejich kamarádky.

Při „Víkendu otevřených ateliérů 2019“ si v prostorách spřáteleného Informačního a vzdělávacího centra Plzeň, spolku, sídlícímu v ul. Sladkovského č. 30 v Plzni, si budete moci prohlédnout autorské práce – šperky z polymerových hmot, pryskyřice, kamenů, korálků zpracovaných různými technikami; drátované výtvory zdobené kameny, krystaly, korály a korálky pro ozdobení interiérů; vyšívané obrazy a drobná vyšívaná zdobení; módní šité a háčkované kabelky a tašky; háčkované plédy a roztomilé hračky. V poslední době se zaměřujeme na rozvíjení myšlení a vymýšlíme a vyrábíme originální hlavolamy.

Drobné drátované ozdoby, korálkové šperky a ozdoby, ale i hlavolamy, si budou moci vyrobit dospělí i děti pod vedením zkušených lektorů CVT z.s. v prostorách IVCP, spolku, Sladkovského 30 v Plzni.

V mapě k nalezení pod číslem 39 nebo ZDE.

centrum vzdelavani a tvoreni

centrum vzdelavani a tvoreni

DEPO2015

Kreativní zóna DEPO2015 je živým prostorem, kde se umění a kultura potkává se vzděláváním, řemeslem i podnikáním.
Prohlídky Sdílených dílen: sobota 28. 9. 2019, neděle 29. 9. 2019 vždy 14:00 - 18:00 – prohlídka s ukázkou jednotlivých řemesel a možností vyzkoušení nástrojů a nářadí, které v dílně využívá kovář, truhlář či sítotiskař.

Výstavy v areálu DEPO2015:
Autopark Benedikta Tolara (nádvoří)
Já hrdina - interaktivní výstava určená dětem 4-12 let (nízké sloupy)

Program v areálu DEPO2015:
28. 9. 2019 10:00 - 18:00 festival fotografie Fotofest (tržnice)
29. 9. 2019 10:00 -18:00 Bezobalový trh (tržnice)

V mapě k nalezení pod číslem 29 nebo ZDE.

soubor 234.jpg

soubor 625.jpg

Domovinka

Domovinka – sociální služba, která na území Plzně pomáhá již přes 20 let. Provozujeme stacionář, ve kterém naleznou domov senioři, kteří již nemohou ze zdravotních důvodů žít sami. Máme zde ale možnost i denního stacionáře, který je především pro rodinné příslušníky, kteří svého příbuzného nechtějí "odložit" natrvalo. Poskytujeme jim denní "hlídání" a péči o jejich blízké. Velkému zájmu se těší terénní pečovatelská služba, která oddaluje nebo eliminuje nutnost umístění seniorů do pečovatelských zařízení. Naše pečovatelky navštěvují klienty i několikrát denně.

V mapě k nalezení pod číslem 22 nebo ZDE.

soubor Domovinka-58-1.jpg

Galerie Alšovka

Alšovka byla založená jako víceúčelové kulturní zařízení ve klenutých suterénních prostorách památkově chráněného domu v Kollárově ulici 16 spravované spolkem Alšovka - ZAS. Cílem spolku proto bylo v počátku trvale připomínat Alšův odkaz v souvislosti s působením v Plzni při výzdobě měštanských domů četnými sgrafity. Právě v domě Kollárova 16 začala Alšova spolupráce se stavitelem Rudolfem Štechem. Dalším krokem spolku bylo otevření umělecké galerie se stylovým Barem Alšovka. V současnosti spolek právně připravuje aukční a zastavárenskou činnost v oboru starožitných a uměleckých děl autorů regionu i země.

V Alšovce Vás čeká:

Kůs Tomáš

Hubatová Eva

Končel Jiří

Eberl Milan

Řezníček Lukáš

Zouhar Pavel

Santer Helga

Hlavička Karel

Sedláček Antonín

Dufek Milan

Po celou dobu Víkendu otevřených ateliérů bude přítomna průvodkyně, která vás provede Alšovkou provede, popř. zodpoví vaše dotazy.

V mapě k nalezení pod číslem 36 nebo ZDE.

soubor IMG_20180620_134527upr.jpg

soubor Galerie Alšovka - interiér a jídlo.jpg

soubor Galerie Alšovka - interiér.jpg

Galerie Ladislava Sutnara

Jedinečný SVĚT ZÍTŘKA / THE WORLD OF TOMORROW si na své náročné cestě Praha - Tel Aviv- N.Y. udělá zářijovou zastávku i v Plzni.

Skvělou výstavu si můžete užít v Galerii Ladislava Sutnara 4 - 29/9, komentovaná prohlídka se koná 25/9 od 18h.

SVĚT ZÍTŘKA se Vám otevře také v rámci letošního Víkendu otevřených ateliérů "Plzeň tvořivá".

SVĚT ZÍTŘKA je speciální projekt, ve kterém kurátor Sutnarky Jan Van Woensel prostřednictvím řady putovních výstav detailně zkoumá podnětný vývoj československého pavilonu světové výstavy "Dawn of a New Day" / "Úsvit nového dne" v New Yorku v roce 1939.

Navzdory politicky nestabilní době byl pavilon díky velkému úsilí generálního tajemníka československého velvyslance v New Yorku pana Jiřího Janečka, a díky vizionářskému designérovi Ladislavu Sutnarovi nakonec realizován. Československý pavilon, prezidentem Franklinem D. Rooseveltem přezdívaný "osiřelý", byl otevřen jen několik týdnů poté, co nacistické Německo napadlo a okupovalo Československo. 1939 tak také představuje rok exilu Ladislava Sutnara do USA.

Druhá - plzeňská - výstava je ukázkou uměleckých děl mimořádných talentů inovativní plzeňské Sutnarky.

V mapě k nalezení pod číslem 13 nebo ZDE.

soubor IMG_6458.jpg

soubor gls.jpg

Galerie města Plzně

Galerie města Plzně se svým programem zaměřuje na současné umění. Moderní umění je však široké veřejnosti často těžko srozumitelné. Oslovujeme tedy dětské diváky, jejichž pohled je ještě nezatížen představou, jak by umělecké artefakty "měly vypadat". Každou první neděli v měsíci pořádáme výtvarnou dílnu pro děti nazvanou Tvořivá neděle. Pro školy připravujeme animační programy (animace ve smyslu oživení výtvarného díla) a výtvarné dílny. Hravou formou vedeme děti k aktivnímu vnímání a autentickému prožívání současného umění. Děti si odnáší vlastní výrobek a odchází s pocitem, že galerie je atraktivní místo, kde je možné něco zajímavého zažít. Je pro nás důležité, aby tato osvěta byla přístupná každému, akce jsou tedy vždy zdarma.

V rámci akce Víkend otevřených ateliérů Vás srdečně zveme na výtvarnou dílnu, kde si můžete vytvořit vlastní "placku" jako magnetku s otvírákem, zrcátko nebo připínací brož. Také Vás čeká velmi oblíbené a již tradiční malování v Galerii města Plzně.

V mapě k nalezení pod číslem 2 nebo ZDE.

gal-plzne

Galerie Thambos - Krása, Jednota, Jedinečnost

Galerie Thambos je soukromá galerie v Plzni na Doubravce. Galerie připravuje na Víkend otevřených ateliérů workshop pro děti - Namaluj si podle předlohy historický oděv nebo český kroj. V galerii Thambos se můžete těšit na tyto dvě vystavující umělkyně:

Marie Vechová - Majitelka galerie Thambos se v současné době zabývá technikou voskované batiky, kde v monumentálních obrazech předvádí svoji představu o vědění, vidění, cítění, slyšení, množení atd. Vytvořila publikaci o textilních výtvarných technikách. Byla uvedena ve světové publikaci významných osobností.

Helena Slavíková - Akademická malířka a jedna z nejlepších akvarelistek v Čechách vystaví své obrazy krajinomalby.

V mapě k nalezení pod číslem 31 nebo ZDE.

soubor 04.jpg

soubor 10.jpg

soubor 12.jpg

Galerie U Bílého jednorožce

Výstavní síň Galerie U Bílého jednorožce je v samém centru Klatov a nabízí k shlédnutí výstavy současného moderního českého i zahraničního umění.

V rámci Víkendu otevřených ateliérů budete mít možnost shlédnout výstavu slovenských autorů – "City mejkap". Další výstavu, kterou galerie pořádá, je výstava děl Markéty Jáchimové "Před branami" v kostele svatého Vavřince v Klatovech. Vstupné je zdarma.

V mapě k nalezení pod číslem 47 nebo ZDE.

soubor 1a.jpg

soubor IMG_4308.jpg

Galerie Vestředu

Galerie Vestředu je malým kulturním prostorem v centru Plzně, jehož náplní jsou tematické výstavy začínajících i zkušenějších umělců, ale také doprovodný program ve formě pravidelných workshopů pro děti i dospělé, přednášek, diskusí, hudebních či literárních vystoupení a dalších.

Cílem malé galerie není pouze ukázat současné začínající umění a inspirovat k vlastní tvorbě, ale propojit a podat ho v obecnějších souvislostech kulturních, společenských a jiných, které jsou nasnadě. Jen tímto způsobem se dá v co nejširší míře využít silný poznávací a vzdělávací potenciál, který výtvarné umění nabízí a který může tvůrčí myšlení a činnost dále rozvíjet.

K vidění bude výstava absolventských prací studentů FDULS ZČU ve formě prostorové užité tvorby šperku a doplňků.

"Jedno médium. Rozličné osobnosti. Jiný jazyk. Společná řeč. Prezentace současného studentského šperku."

V mapě k nalezení pod číslem 8 nebo ZDE.

soubor 53343548_1143897249105954_2893339761588568064_n.jpg

soubor 67651437_2349573085133636_7071729911324475392_n.jpg

Hospic svatého Lazara

Založení hospice iniciovali v 90. letech zástupci Diecézní charity Plzeň a evangelického Korandova sboru v rámci ekumenické spolupráce. Pro potřebu hospice město Plzeň – svým nákladem – rekonstruovalo v letech 1995 – 1998 obytný dům ve svém vlastnictví.

Právní subjekt – občanské sdružení s názvem Hospic svatého Lazara - bylo založeno v roce 1997. V dubnu 1998 byl hospic slavnostně otevřen (jako třetí v České republice) pro první pacienty. V návaznosti na přijetí nového Občanského zákoníku bylo v roce 2015 občanské sdružení přeregistrováno na zapsaný spolek.

V mapě k nalezení pod číslem 35 nebo ZDE.

soubor Kaufman_Mirek_Horizont.jpg

soubor Kopp_Antonin-300x425.jpg

soubor Stretti_Jakub_Fjord-300x449.jpg

IVCP - Eva Machalíčková

Centrum vzdělávání a tvoření, zapsaný spolek, Třemošná - členky spolku nejsou profesionálními výtvarnicemi, ale dokazují, že jejich autorské práce tvořené nejen šikovnýma rukama, ale i srdcem, mohou zdobit nejen je a jejich kamarádky. Takové originální výrobky potěší jako dárek všechny členy rodiny. Svoje zkušenosti, znalosti a dovednosti předávají v rukodělných kroužcích dospělým i dětem, na příměstských táborech pro tvořivé děti a obdivují je i návštěvníci akcí pořádaných v Plzni a okolí.

Při Víkendu otevřených ateliérů 2019 v prostorách spřáteleného Informačního a vzdělávacího centra Plzeň, spolku, sídlícímu v ul. Sladkovského č. 30 v Plzni, si budete moci prohlédnout autorské práce – šperky z polymerových hmot, pryskyřice, kamenů, korálků zpracovaných různými technikami; drátované výtvory zdobené kameny, krystaly, korály a korálky pro ozdobení interiérů; vyšívané obrazy a drobná vyšívaná zdobení; módní šité a háčkované kabelky a tašky; háčkované plédy a roztomilé hračky. V poslední době se zaměřujeme na rozvíjení myšlení a vymýšlíme a vyrábíme originální hlavolamy.

V mapě k nalezení pod číslem 39 nebo ZDE.

soubor Ruce.jpg

soubor 20180320_173855.jpg

Katedra výtvarné výchovy a kultury FPE ZČU v Plzni

Katedra připravuje budoucí učitele výtvarné výchovy pro základní i střední školy, stejně tak poskytuje výtvarné vzdělání učitelům škol mateřských a 1. stupně základní školy. Pracoviště navazuje na tradici umělecko-pedagogické přípravy, kterou lze datovat již od r. 1948. Katedra nabízí budoucím učitelům osvojení jednak klasických technik, např. kresby či malby, ale také nových technologií ve výtvarné výchově, ať již je to digitální fotografie, video, film či počítačová tvorba, stejně jako zprostředkovává přípravu didaktickou a orientaci v dějinách či teorii umění i vizuální kultury.

Současná katedra výtvarné výchovy a kultury se snaží být otevřeným kulturním centrem. Úzce spolupracujeme se Západočeskou galerií v Plzni, Galerií Evropského domu v Plzni, Unií výtvarných umělců Plzeň, Galerií Vestředu. Zapojili jsme se do projektu Pěstuj prostor Plzně. Podílíme se na oborovém diskurzu ČR, spolupracujeme s ostatními výtvarnými katedrami ČR a zahraničními pracovišti: AVU v Mnichově, Univerzitou Flensburg, Osnabrück, Krakov.

V rámci Víkendu otevřených ateliérů bude pro veřejnost připravena výstava studentských kvalifikačních prací a hravý workshop pro rodiče a děti.

V mapě k nalezení pod číslem 20 nebo ZDE.

katedraZCU

katedraZCU

Klub Křišťál, z.s.

Klub volného času pro občany starší 18 let zejména s duševním onemocněním a potížemi, jejich rodinné příslušníky a pro ty, kdo chtějí pomáhat.

Pořádání výstav zejména k vánocům, velikonocům i mimo ně, psaní autorské poezie a vydávání svých knížek, fotografování, malování obrazů i obrázků, aranžování, výroba hraček – psů, koček, králíků, koní, vyšívání deček a obrázků, háčkování, práce s korálky, ubrousková technika, výroba mýdel, levandulových pytlíčků, svíček, zpívání a recitování v domovech pro seniory a u zdravotně postižených, trénování paměti, kino, výlety, procházky, přednášky.

klub křišťál

klub křišťál

Klub RUPRT, z.s.

Klub rukodělných prací a technik z.s. (dříve o.s.) RUPRT je spolek, který zastřešuje výrobce a prodejce rukodělného zboží a to především v Plzeňském kraji. Tito výrobci nejen prodávají svoje zboží, ale především vytvářejí úžasné výrobky, jejichž tvorbu předávají dál formou kurzů.

Účelem sdružení je především vzdělávací činnost v oblasti rukodělných prací a technik od původních řemesel až po nové kreativní techniky. Vzdělávání v oblasti kreativity formou kurzů je skvělým přínosem pro širokou veřejnost. Díky těmto vzdělávacím kurzům se řemeslné a výtvarné techniky nejen dostanou do povědomí veřejnosti, ale i přitáhnou k tvorbě především mladé lidi a tím se udržuje řemeslná tradice našeho kraje.

Další činností klubu je pořádání vlastních prodejních akcí pro členy i přizvané výrobce, nabídka členům klubu dalších prodejních akcí a informování veřejnosti o místech, kde se mohou s našimi prodejci potkat.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor IMG_1882.jpg

soubor Kyšice 2.jpg

Knihovna města Plzně

Knihovna města Plzně nabízí veřejnosti tradiční služby, které vyplývají z práce s knihou, časopisem i dalšími typy dokumentů. Tvůrčí a rukodělné aktivity však nejsou knihovnicím a knihovníkům nijak vzdálené. Často je využívají zejména při akcích pro děti a mládež, mají samostatné výstavy, nebo s Klubem tvořivých knihovníků nabízí své výrobky na oblíbených Vánočních a Velikonočních trzích v pražském Klementinu.

V rámci akce Víkendu otevřených ateliérů můžete shlédnout pestrou knihovnickou tvorbu na domácí půdě, protože vystavujeme takřka "mezi regály", v Ústřední knihovně pro dospělé. Zároveň zveme na výtvarnou dílnu, kde spolu můžeme neobvyklým způsobem pracovat s knihami, které již dosloužily.

Martina Kožíšek Ouřadová - papírové skládanky
Pavla Chládková - háčkované dekorace, hračky, módní doplňky
Ludmila Veselá - výrobky a bižuterie z korálků a drátků, přáníčka z papíru
Lenka Ťoupalová - knižní lampióny, figurky vyrobené technikou powertex
Zuzana Mišterová - figurky z textilu
Eva Evelína Koubová - fotografie a básně
Ivana Polívková - fotečky, koláže, deníky
Dagmar Ettlerová - obrazy – enkaustika
Alexandra Karlová - patchwork
Dagmar Mašková - pletená a šitá zvířátka, výrobky z papíru, háčkované výrobky
Dagmar Fotrová - patchwork
Alena Pospíchalová - šperky a drobné výrobky z polymerových hmot

Tvořivá dílna - Výroba papírových dekorací ze starých knih.

V mapě k nalezení pod číslem 17 nebo ZDE.

soubor Zuzana Mišterová a Martina Kožíšek Ouřadová01.jpg

soubor Dagmar Mašková04.jpg soubor Pavla Chládková02.jpg

Němejcův Ateliér K, z.s.

Němejcův "Ateliér K", z.s. je název skupiny amatérských výtvarníků, kteří působí v Nepomuku na jižním Plzeňsku, kde byl v roce 2010 veřejnosti zpřístupněn zrekonstruovaný rodný dům Augustina Němejce, významného malíře, známého a uznávaného i za hranicemi našeho regionu.

A právě v podkroví tohoto domu byl zřízen v rámci jeho rekonstrukce mimo jiné i malířský ateliér, kde se už od září 2010 schází naše skupina a jak my sami říkáme, vytváříme tam obrázky z Němejcovy půdy. Snažíme se zdokonalovat ve výtvarném projevu, získat pro svou tvorbu nové podněty a vyměňovat si s ostatními zkušenosti. Postupně se z nás stali přátelé, kteří se scházejí každé úterý odpoledne a společně tvoříme v ateliéru, nebo za hezkého počasí vyrážíme do plenéru. V současnosti má Ateliér "K" 11 stálých členů.

Při Víkendu otevřených ateliérů přivítáme zájemce v galerii U Zlatého jelena v Žinkovech, kde bude právě probíhat naše výstava.

V mapě k nalezení pod číslem 59 nebo ZDE.

soubor 100x70_tablo_barevnysvet (3)  - cast 1.jpg

soubor 100x70_tablo_barevnysvet (3) - cast 2.jpg

OYE Ateliér, s.r.o.

OYE ateliér má svůj styl, svoji vizi, svoji tvorbu Zabýváme se architekturou, interiéry i projekcí různých měřítek ve všech fázích projektové dokumentace. Vytváříme váš prostor s důrazem na každý detail od konceptu až po realizaci. Máme vizi, jsme kreativní a odvážní, chceme tvořit, stále hledáme lepší cesty, preferujeme mezioborovou kooperaci a trváme na spolupráci s nejlepšími odborníky, máme smysl pro detail, architektura je součástí života nás všech. Jde o tvorbu prostoru a prostředí kolem nás, vždy hledáme dostupný, udržitelný a ohleduplný způsob realizace. Nechceme abstraktní pózu, máme rádi nové výzvy.

V mapě k nalezení pod číslem 44 nebo ZDE.

soubor 68466512_1134028196784546_4712844721725112320_o.jpg

Pavilon skla Klatovy - PASK

Pavilon skla Klatovy PASK je nejmladším sklářským muzeem v ČR. Byl otevřený v srpnu 2014 a jeho stálou expozici tvoří sbírka více než 800 předmětů z produkce světově proslulé sklářské firmy Johanna Lötze vdova z Klášterského Mlýna na Šumavě. Pavilon je výjimečný nejen svou sbírkou secesního skla, za kterou přijíždějí návštěvníci z celého světa, ale také svou architekturou. Jeho rekonstrukce podle projektu Martina Kožnara a Jiřího Bízy byla oceněna cenami Grand Prix architektů ČR a Stavba roku Plzeňského kraje. Pavilon je živým prostorem, ve kterém se střídají pravidelně výstavy historického i soudobého skla a koná se zde i mnoho tvůrčích dílen, přednášek apod. Speciální program je připraven pro děti.

Pro Víkend otevřených ateliérů je zde připravený program Setkání se skleněným šperkem, při kterém si děti i dospělí mohou vyzdobit skleněné náhrdelníky z lehaného skla malbou, rytinou či jejich různými kombinacemi podle vlastních návrhů či šablon.

V mapě k nalezení pod číslem 51 nebo ZDE.

soubor interier s oknem.jpg

soubor xKN2_2738 - zmenšené.jpg

Sociálně terapeutická dílna Exodus

Posláním Sociálně terapeutické dílny Exodus je poskytování ambulantních terapeutických služeb osobám, které mají sníženou pracovní a zdravotní schopnost z důvodu tělesného, zdravotního a kombinovaného handicapu, dále osobám s chronickým duševním onemocněním a s mentálním onemocněním. Pomáháme uživatelům služby k co největší samostatnosti a nezávislosti, díky naplňování individuálních potřeb a snažíme se, aby se uživatelé co nejvíce integrovali do běžného života společnosti.

Lidé v Sociálně terapeutické dílně Exodus se mohou věnovat pracovní činnosti, při které mohou vyrábět např. svíčky, košíčky z pedigu, tkát na kolíkovém a tkalcovském stavu, věnovat se textilním výrobkům – šití, vyšívání, malování na textil…. Dále mohou vyrábět šperky, pracovat s dřevěnými výřezy, malovat, kreslit, batikovat. Naučit se novým výtvarným technikám, mnozí si pracovní činností zlepšují jemnou motoriku.

Další činností je výtvarná činnost, návštěvy muzeí, výstav, navštěvování zajímavých míst, hradů, zámků, vycházky do přírody. Pořádáme sportovní soutěže, uživatelé se účastní soutěží, především fotografické soutěže. Někteří uživatelé se připravují na možnou práci v chráněných dílnách.

V mapě k nalezení pod číslem 10 nebo ZDE.

soubor P1140778.jpg

soubor P1140816.jpg

SOU stavební Plzeň, pracoviště Horní Bříza

Střední odborné učiliště stavební, Plzeň, Borská 55 bylo založeno 1. července 1984 a po sloučení s dalšími dvěma plzeňskými stavebními učilišti v letech 1996 a 1998 se stalo jediným zařízením v Plzeňském kraji specializovaným na výuku oborů s výučním listem se zaměřením na stavebnictví. Od roku 2015 je součástí učiliště rovněž škola v Horní Bříze, a vzdělávací nabídka se tak rozšířila i o obory keramické. Hornobřízská střední škola byla založena v r. 1949 jako odborné učiliště Západočeských keramických závodů. V současnosti je moderním vzdělávacím zařízením, jehož zřizovatelem je Plzeňský kraj. Kapacita školy je 280 žáků, součástí školy je domov mládeže, stravovací zařízení a samozřejmě dílny pro praktické vyučování žáků. Kromě tříletých učebních oborů Kamnář, Keramik, Obkladač, Elektrikář a Zámečník se zde vyučují také výjimečné umělecké obory v rámci plzeňského kraje i republiky - Uměleckořemeslné zpracování kamene a keramiky (Umělecký keramik) a Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu (Kamnářství).

V mapě k nalezení pod číslem 50 nebo ZDE.

soubor Obrázek3.jpg

soubor škola4.jpg

SUPŠ a ZUŠ Zámeček

SUPŠ a ZUŠ Zámeček je první střední uměleckou školou založenou v Plzni. Vznikla roku 1995 v budově radčického zámečku. Romantické prostředí na skále s výhledem na Plzeň je jako stvořené pro uměleckou školu.

Studenti zde mohou získat maturitní nebo pomaturitní vzdělání v oborech:
- Grafický design a média
- Prostorový design a sochařství
- Konzervování a restaurování kamene
- Malba v umění, designu a architektuře
- Užitá fotografie a audiovizuální tvorba

V roce 2016 se škola rozšířila také o Základní uměleckou školu, která nabízí výtvarný a nově i dramatický obor a filmovou školu. Zámeček nabízí vzdělávání i pro dospělé - a to jak v zájmových, tak rekvalifikačních kurzech.
Na "Plzni tvořivé" potkáte Zámeček hned třikrát.

Na Zámečku (Pod Vinicemi 82, Plzeň - Radčice), v hlavní budově školy, vás čeká oblíbený sochařský workshop, ukázky modelování a práce kamenosochařů, 3D tisk, komentované prohlídky sochařských modeláren a sochařské galerie a lapidária pod širým nebem.
Dále zveme na prohlídku budovy školy - bývalého letního sídla šlechtické rodiny Lobkowiczů, postaveného v romantizujícím stylu zámku Konopiště. Nahlédneme do ateliérů, modeláren a fotoateliéru v budově bývalého purkrabství, kde všude budou čekat ukázky studentských prací ze všech čtyř výtvarných oborů - malby, grafiky, fotografie a kamenosochařství.

Otevřené pro veřejnost budou i ateliéry v Křimicích (Zámecké nám. 9, Plzeň-Křimice).

Zapojte se do výtvarného workshopu a prohlédněte si výstavy studentských prací.

Čeká vás volná prohlídka celé budovy - bývalé křimické školy, která loni oslavila 150 let od založení. Můžete nahlédnout do ateliérů, dílny a fotoateliéru v podkroví či prohlížet sgrafita studentů na školním dvoře. Promítneme vám krátké autorské studentské filmy, které zde vznikaly.

Do třetice představíme návštěvníkům nově otevřenou budovu ZUŠ v Křimicích (K Nádraží 15/218, Plzeň-Křimice). Přijďte si prohlédnout nové prostory pro nejmladší kreativce a výstavu prací žáků ZUŠ Zámeček, zapojte se do tvořivého výtvarného workshopu. Otevřeno bude 14:00 - 18:00 (sobota i neděle).

Doba, kdy můžete naše ateliéry navštívit o Víkendu otevřených ateliérů v roce 2019:

STANOVIŠTĚ č. 7 - hlavní budova Zámeček - otevřeme ateliéry POUZE v NEDĚLI a to v čase od 14:00-18:00.
STANOVIŠTĚ č. 57 - ZUŠ Zámeček - otevřeme ateliéry v SOBOTU i v NEDĚLI, oba dny v čase od 14:00-18:00.
STANOVIŠTĚ č. 60 - budova Ateliéry Křimice - otevřeme ateliéry POUZE v NEDĚLI a to v čase od 14:00-18:00.

soubor 160924-25_Plzen_tvoriva-Vikend_otevrenych_atelieru (2).jpg

soubor socharskyworkshop.jpg

soubor 160924-25_Plzen_tvoriva-Vikend_otevrenych_atelieru (6).jpg

soubor workshopmozaikyupraveno.jpg

Vinotéka Víno a čokoláda, s.r.o.

Vinotéka a čokoládovna v Bílém nároží - atrium. V těchto malebných prostorách se můžete těšit na výstavu deseti umělkyň — Encaustic.art, Mariána Páchnika, akademického malíře profesora Borise Jirků a magistra Martina Prachaře. Právě v těchto prostorech proběhne workshop figurální kresby vedený samotným profesorem. Toto místečko najdete pod adresou Sady Pětatřicátníků 318/12, Plzeň.

V mapě k nalezení pod číslem 40 nebo ZDE.

soubor 61897829_2160372077349215_5641577656559337472_o.jpg

Výtvarno, z.s.

Při malování vypněte myšlenky, ponořte se do obrazu a relaxujte. Můžete začít kdykoliv.

Nabízíme Vám vzdělání i relaxaci. Jsme zařízení, které se zabývá volnočasovými aktivitami, zejména malováním a kresbou. V Plzni fungujeme od listopadu roku 2009. Naleznete zde výtvarné kurzy pro všechny věkové skupiny: děti, studenty, dospívající, dospělé, důchodce. Pro ty, kteří s malováním chtějí v jakémkoliv věku začít nebo pro ty, kteří již něco umí. Můžete si vybrat z pravidelných celoročních kurzů nebo z doplňkových jednorázových kurzů (malba akrylem, olejem, pastelem, technika airbrush, automatická kresba, komiks, fantazie, kresba postavy atd…). Připravíme vás na talentovky na uměleckou školu. V letních měsících a o jarních prázdninách pořádáme příměstské tábory s výtvarným zaměřením. Velký důraz klademe především na klienta, a proto se účastníkům věnují skuteční profesionálové v oboru. Pro účastníky pořádáme výstavy jejich prací, také jsme se aktivně zúčastnili, za podpory města Plzně 2015, akce v ulicích města "Kandidátské léto" a účastníme se spousty dalších akcí. Za dobu naší působnosti jste nás mohli také vidět nebo číst o nás v různých médiích.

Těšíme se Vás ve dnech 23. - 24. 9. na Víkendu otevřených ateliérů, kde si můžete vyzkoušet kresbu obličeje (busty) nebo malbu zátiší. Pro děti jsme připravili malování zvířátek či dětských postav a další motivy. Dále Vám nabídneme ukázky tvorby našich studentů a rádi pohovoříme se všemi ohledně nabídky našich kurzů na rok 2019/2020.

V mapě k nalezení pod číslem 9 nebo ZDE.

soubor file1335361297.JPG

soubor file1335381904.JPG

Západočeská galerie v Plzni

Západočeská galerie v Plzni patří k nejvýznamnějším galerijním institucím v České republice. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu. Sbírkový fond v současnosti čítá přes 10.000 děl.

Západočeská galerie v Plzni sídlí v bezprostřední blízkosti historického náměstí s monumentální katedrálou. K výstavním účelům využívá dva historické objekty v centru města - někdejší středověkou tržnici, od r. 1972 výstavní síň "Masné krámy", a goticko-renesanční dům č. p. 13 v Pražské ulici.

Budova středověké masné tržnice byla postavena v roce 1392 v místech bývalého městského parkánu. Dnes tvoří její průčelní obrys s malebným štíhlým cimbuřím charakteristickou dominantu spodní části Pražské ulice a Křižíkových sadů. Jedná se o jednu z mála dochovaných staveb tohoto typu. V roce 1972 zde byla otevřena výstavní síň Masné krámy, svou dispozicí a uspořádáním vnitřního prostoru v České republice ojedinělá. Ve výstavních síních jsou prezentovány proměnné výstavní projekty.

Síň Masné krámy - v mapě k nalezení pod číslem 41 nebo ZDE.

Výstavní síň "13" - v mapě k nalezení pod číslem 14 nebo ZDE.

soubor Dětská-dílna-v-Masných-krámech-2.jpg

soubor Masné-krámy---záběr-do-expozice-1.jpg

ZUŠ Jagellonská Plzeň

Základní umělecká škola - výtvarný obor v Plzni, Jagellonská 14 má téměř šedesátiletou tradici. Je to škola, která za tuto dobu připravila pro další studium celou řadu dnes již profesionálních umělců, výtvarných pedagogů, architektů.

Je to škola, která má ve svých žácích rozvíjet smysl pro krásu, estetické cítění, vkus, přístup k výtvarné práci, a k práci vůbec. V neposlední řade se vzhledem k převážně skupinové výuce mladí lidé vzájemně poznávají, obohacují se a bez nadsázky je možné říci, že zde byla uzavřena celá řada hodnotných a trvalých životních přátelství. Výtvarnou školu navštěvují děti předškolního věku, věku školního, studenti i dospělí. V současné době je jich kolem 700.

O Víkendu otevřených ateliérů budeme mít otevřeno jen v neděli v obou budovách a nabídneme tvořivou dílnu na téma "Zkoumáme přírodu".
- V budově Jagellonská 695/14, Plzeň Vás přivítají umělkyně Alice Kopečková (malířka, grafička), Jana Vacková (malířka, kreslířka, grafička) a Naděžda Potůčková (malířka, keramička, sochařka).
- V budově Karla Steinera 909/29, Plzeň Vás přivítá umělkyně Dagmar Fila (šperkařka, keramička, fotografka).

Jagellonská - V mapě k nalezení pod číslem 19 nebo ZDE.

Karla Steinera - V mapě k nalezení pod číslem 21 nebo ZDE.

soubor 32_Rybka.jpg

soubor DSCN2466.jpg