Informace o institucích

Ateliér Plzeň

Ateliér Plzeň je nezisková organizace s cílem podpory výtvarného umění a kultury. Od roku 2011 pořádáme kurzy kreslení a malování pro širokou veřejnost z Plzně a okolí, organizujeme výstavy a jiné akce spojené s uměním. Kromě malířského ateliéru provozujeme kavárnu s galerií. Jsme místem pro setkávání lidí a vzdělávání, prostorem podporující umělce v jejich činnosti a přátelským k rodičům s dětmi.

Na víkend otevřených ateliérů pro Vás máme připraveny ukázky tvorby, výstavu a ateliérovou kavárnu.

ateliér plzeň

ateliér plzeň2

Ateliér Verry bižuterie

Přijďte si zakorálkovat a zarelaxovat v příjemném prostředí Ateliéru Verry bižuterie v rámci akce "Otevřené ateliéry" 29. a 30. září. Vyrobíte si náramky, náušnice nebo náhrdelníky dle Vaší libosti. Můžete si vyzkoušet i zdobení kamenů ubrouskovou technikou. V letošním roce opět otevřeme ateliér v Mateřském centru Jablíčko, Čelakovského 10 v Plzni v Doudlevcích. Těšíme se na Vás.

onacilova

onacilova2

onacilova3

Dům historie Přešticka

Dům historie Přešticka je muzeem s expozicí obchodu, řemesel a živností především z první poloviny dvacátého století. Vedle stálých expozic jsou pro návštěvníky každoročně připravovány ve dvou výstavních sálech krátkodobé tématické výstavy, doprovázené tvůrčími dílnami, komentovanými prohlídkami nebo přednáškami.

presticka

presticka3

presticka2

Galerie Ladislava Sutnara

Galerie Ladislava Sutnara vznikla v květnu 2011 transformací dosavadní Univerzitní galerie. Jejím dlouhodobým cílem je etablovat se jako prestižní galerie, jež se soustředí převážně na vystavování současného designu a užitého umění. Tato pozice by měla reflektovat zvyšující se význam a důležitost Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v plzeňské i regionální kultuře a školství.

Galerie hostí výstavy domácích i hostujících pedagogů a studentů, zároveň v rámci přeshraniční i euroregionální spolupráce seznamuje veřejnost s tvorbou spřízněných zahraničních umělců, designérů a institucí – a to především partnerských měst Plzně či bývalých, současných a budoucích evropských hlavních měst kultury. Hlásí se tak k aktivní spoluúčasti na projektu Plzeň – EHMK 2015.

galerie sutnara

Galerie města Plzně

Galerie města Plzně se svým programem zaměřuje na současné umění. Moderní umění je však široké veřejnosti často těžko srozumitelné. Oslovujeme tedy dětské diváky, jejichž pohled je ještě nezatížen představou, jak by umělecké artefakty "měly vypadat". Každou první neděli v měsíci pořádáme výtvarnou dílnu pro děti nazvanou Tvořivá neděle. Pro školy připravujeme animační programy (animace ve smyslu oživení výtvarného díla) a výtvarné dílny. Hravou formou vedeme děti k aktivnímu vnímání a autentickému prožívání současného umění. Děti si odnáší vlastní výrobek a odchází s pocitem, že galerie je atraktivní místo, kde je možné něco zajímavého zažít. Je pro nás důležité, aby tato osvěta byla přístupná každému, akce jsou tedy vždy zdarma.

V rámci akce Víkendu otevřených atelérů Vás srdečně zveme na výtvarnou dílnu, kde si můžete vytvořit vlastní
„placku“ jako magnetku s otvírákem, zrcátko nebo připínací brož.


gal-plzne

Galerie Vestředu

Nechceme být místem, kde se děje „umění pro umění.“ Jsme místem, kde si mužete nad šálkem kávy zadiskutovat o umělecké či neumělecké tvorbě, dění okolo Vás nebo čemkoli jiném, k čemu Vás naše prostředí inspiruje, a tím dát další možnost vzniknout něčemu novému.

Galerie Vestředu je malým kulturním prostorem v centru Plzně, jehož náplní jsou tématické výstavy začínajících i zkušenějších umělců, ale také doprovodný program ve formě pravidelných workshopů pro děti i dospělé, přednášek, diskusí, hudebních či literárních vystoupení a dalších.

Vedle toho také nabízí prostor i základní materiál k tvoření pro každého, kdo má zájem nebo jednoduše nemá podmínky jinde (ať už z důvodu velikosti formátu nebo jakéhokoli jiného). Nikdo není vázán kvalitou své tvorby - důležitá je pouze vůle nechat se inspirovat, námi nebo kýmkoliv a čímkoliv jiným, a tvořit něco nového.

gal-vestredu

gal-vestredu2

Ina Santry

Lásku k šití jsem si začala uvědomovat asi tak v pěti letech, co si vzpomínám. Šicí stroje jsem obdivovala u své babičky, tety i mamky. Strašně ráda jsem vytahovala ze skříně staré látky, srovnávala přihrádky s nitěmi, listovala starými časopisy s módou a hltala katalogy, které se k nám dostaly v době komunismu od tetičky ze Švýcarska. Dokázala jsem hodiny sedět a pozorovat mamku, která nám šila oblečení, jak bylo tenkrát zvykem.

Já začala ručně šitými oblečky pro panenky, svou první sukni jsem ušila asi ve 12 letech za asistence tety Marty na šlapacím stroji u babičky. Pak přišly další pokusy na gymnáziu, kdy jsem šila oblečení a tašky pro sebe i své spolužáky. Bylo období, kdy jsem na šití neměla tolik času, ale zase jsem se k němu vrátila v době těhotenství a mateřské dovolené, kdy jsem se přes oblečení pro syna, doplňky do bytu, závěsy pro hotel, spolupráci s plzeňskou módní návrhářkou dostala k navrhování a šití kabelek pod vlastní značkou Ina Santry. Stále jsem pracovala v kanceláři na plný úvazek a šití jsem se věnovala po večerech a v každé volné chvíli. K šití mě to táhlo tak dlouho, až jsem se rozhodla za podpory svého manžela na konci roku 2016 z kanceláře odejít a věnovat se šití naplno. V červnu jsem spustila e-shop s ručně šitými kabelkami a jinak se věnuji zakázkovému šití zejména kabelek na přání.

Budu moc ráda, když mě navštívíte v mé dílně/ateliéru během Víkendu otevřených ateliérů ve Staňkově.

inasantry

inasantry2

inasantry3

inasantry4

L-klub Lochotín

Sál L-klub patří Knihovně města Plzně, Obvodní knihovně Lochotín. Má kapacitu 75 míst v hledišti a víceúčelové jeviště, určené jak pro divadelní představení, tak pro hudební pořady.

V dopoledních hodinách slouží především pořadům pro mateřské, základní a střední školy. Program pro veřejnost je zaměřen především na kulturní pořady divadelního či hudebního zaměření ale i na pořady estrádní, zábavné, taneční, pořady o cestování, prezentace knižních vydavatelství a knižních novinek, besedy se spisovateli a významnými osobnostmi literárního, kulturního a společenského života. Nabídka pořadů L-klubu je sestavována tak, aby vyhovovala co nejširší veřejnosti a uspokojila všechny věkové kategorie návštěvníků a diváků L-klubu.

Na akci Víkend otevřených ateliérů odstraníme židle z hlediště a vytvoří se tak velká plocha pro stolečky řemeslníků. Na jeviště se vejdou další tři. Celkem sál pojme cca 15 rukodělných vystavovatelů.

l-klub

l-klub

SOU Plzeň, Horní Bříza

Hornobřízská střední škola byla založena v r. 1949 jako odborné učiliště Západočeských keramických závodů. V současnosti je moderním vzdělávacím zařízením, jehož zřizovatelem je Plzeňský kraj a je součástí SOU stavebního Plzeň, Borská 55. Ke škole náleží domov mládeže, stravovací zařízení a dílny pro praktické vyučování žáků.

Každoročně jsou žáci a uchazeči přijímáni do tříletých a čtyřletých oborů s maturitou mimo jiné Uměleckořemeslné zpracování kamene a keramiky - Umělecký keramik a Výtvarné zpracování keramiky - Kamnářství. Pro umělecké obory jsou ve škole k dispozici kompletně vybavené ateliéry, které slouží i k vzdělávání dospělých.

sou

soubor 13119869_1371693899524013_2536027054542060866_o.jpg

Sociálně terapeutická dílna Exodus

Vedoucí sociálně terapeutické dílny Exodus, jejímž posláním je poskytování ambulantních terapeutických služeb osobám, které mají sníženou pracovní a zdravotní schopnost z důvodu tělesného, zdravotního a kombinovaného handicapu, dále osobám s chronickým duševním onemocněním a s mentálním onemocněním.

Další činností je výtvarná činnost, návštěvy muzeí, výstav, navštěvování zajímavých míst, hradů, zámků, vycházky do přírody. Pořádáme sportovní soutěže, uživatelé se účastní soutěží, především fotografické soutěže.

rajzlova

rajzlova2

SUPŠ a ZUŠ Zámeček

SUPŠ a ZUŠ Zámeček je první střední uměleckou školou založenou v Plzni. Vznikla roku 1995 v budově radčického zámečku. Romantické prostředí na skále s výhledem na Plzeň je jako stvořené pro uměleckou školu. Studenti zde mohou získat maturitní nebo pomaturitní vzdělání v oborech:

  • Grafický design a média
  • Prostorový design a sochařství
  • Konzervování a restaurování kamene
  • Malba v umění, designu a architektuře
  • Užitá fotografie a audiovizuální tvorba

V roce 2016 se škola rozšířila také o Základní uměleckou školu, která vyučuje Výtvarný obor a Filmovou školu. Zámeček nabízí vzdělávání i pro dospělé - a to jak v zájmových, tak rekvalifikačních kurzech.

Na "Plzni tvořivé" potkáte Zámeček hned dvakrát. Otevřené pro veřejnost budou sochařské ateliéry v areálu radčického zámečku (Pod Vinicemi 82, Plzeň) i ateliéry v Křimicích (Zámecké nám. 9, Plzeň-Křimice). V obou budovách budou připraveny ukázky studentských prací (výstavy) a zajímavé výtvarné workshopy. V ateliérech v Křimicích můžete navštívit také promítání studentských filmů.

s-zamecek

s-zamecek2

s-zamecek3

Výtvarno

Při malování vypněte myšlenky, ponořte se do obrazu a relaxujte. Můžete začít kdykoliv.

Nabízíme Vám vzdělání i relaxaci. Jsme zařízení, které se zabývá volnočasovými aktivitami, zejména malováním a kresbou. V Plzni fungujeme od listopadu roku 2009. Naleznete zde výtvarné kurzy pro všechny věkové skupiny: děti, studenty, dospívající, dospělé, důchodce. Pro ty, kteří s malováním chtějí v jakémkoliv věku začít nebo pro ty, kteří již něco umí. Můžete si vybrat z pravidelných celoročních kurzů nebo z doplňkových jednorázových kurzů (malba akrylem, olejem, pastelem, technika airbrush, automatická kresba, komix, fantazie, kresba postavy atd…). Připravíme vás na talentovky na uměleckou školu. V letních měsících a o jarních prázdninách pořádáme příměstské tábory s výtvarným zaměřením. Velký důraz klademe především na klienta, a proto se účastníkům věnují skuteční profesionálové v oboru. Pro účastníky pořádáme výstavy jejich prací, také jsme se aktivně zúčastnili, za podpory města Plzně 2015, akce v ulicích města "Kandidátské léto" a účastníme se spousty dalších akcí. Za dobu naší působnosti jste nás mohli také vidět nebo číst o nás v různých médiích.

Těšíme se vás ve dnech 29.-30.9. na dni otevřených ateliérů, kde si můžete vyzkoušet kresbu obličeje (bisty) nebo malbu zátiší. Pro děti jsme připravili malování zvířátek či dětských postav a další motivy. Dále vám nabídneme ukázky tvorby našich studentů a rádi pohovoříme se všemi ohledně nabídky našich kurzů na rok 2018/2019.

vytvarno

výtvarno2

Západočeská galerie v Plzni

Západočeská galerie v Plzni patří k nejvýznamnějším galerijním institucím v České republice. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu. Sbírkový fond v současnosti čítá přes 10 000 děl.

Západočeská galerie v Plzni sídlí v bezprostřední blízkosti historického náměstí s monumentální katedrálou. K výstavním účelům využívá dva historické objekty v centru města - někdejší středověkou tržnici, od r. 1972 výstavní síň „Masné krámy“, a goticko-renesanční dům č. p. 13 v Pražské ulici.

Budova středověké masné tržnice byla postavena v roce 1392 v místech bývalého městského parkánu. Dnes tvoří její průčelní obrys s malebným štíhlým cimbuřím charakteristickou dominantu spodní části Pražské ulice a Křižíkových sadů. Jedná se o jednu z mála dochovaných staveb tohoto typu. V roce 1972 zde byla otevřena výstavní síň Masné krámy, svou dispozicí a uspořádáním vnitřního prostoru v České republice ojedinělá. Ve výstavních síních jsou prezentovány proměnné výstavní projekty.Výstavní síň Masné krámy je v daném termínu uzavřena z důvodu instalace nové výstavy.

Během víkendu Otevřených ateliérů můžete ve výstavní síni „13“ navštívit výstavu: Rok 1918 a umění v Plzni. Československá samostatnost v historii plzeňského uměleckého života 1914–1928.

ZCG

ZCG2

Zařízení pro zajištění cizinců (ZZC) Balková

Zařízení pro zajištění cizinců (dále jen ZZC) bylo v areálu Balková zprovozněno v listopadu 2016 a je určeno mužům. Provozuje jej Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra. ZZC je určeno k zajištění cizinců, kterým bylo Službou cizinecké policie vydáno rozhodnutí o správním vyhoštění a o zajištění, a kteří musí opustit ČR, neboť se svým pobytem na jejím území dostali do rozporu se zákonem.

Důležitou součást práce s klienty v zařízení pro zajištění cizinců tvoří činnosti organizované pedagogy volného času. Volnočasové aktivity slouží jako relaxační prvek pomáhající cizincům oprostit se od jejich problémů, předcházejí rovněž vypjatým situacím.

Zařízení pro zajištění cizinců Balková je z hlediska volnočasových aktivit proslulé svou výtvarnou dílnou. Pedagogové se zde zaměřují na práci s papírem, konkrétně na techniky jako je 3D origami, quilling a také tvoření z papírových ruliček. Výsledné výtvory cizinci zdobí přírodninami, sušinami, nebo jsou tyto techniky kombinovány. Oblíbenou aktivitu představuje košíkaření. Cizinci vyrábí košíky především z papírových ruliček. Občas je k výrobě košíků využíván i pedig. Klienti z něj však častěji vytvářejí menší věci (motýlky, kytička atd.).

Jednotlivé činnosti jsou koncipovány tak, aby je mohli zvládnout i lidé bez výtvarného talentu a přinášely radost a odreagování.

zzc

zzc2

zzc3