Pro média

Tisková zpráva č. 1

 

Víkend otevřených ateliérů "Plzeň tvořivá" už má prvních 40 registrovaných umělců. Registrace pro výtvarníky, galerie a výtvarné školy je do 31. 7. 2021
 
O víkendu 25. a 26. září 2021 proběhne už 6. ročník tohoto svátku tvořivosti v Plzni a okolí. Široké veřejnosti se opět budou věnovat výtvarníci ve svých ateliérech, galeristé otevřou ZDARMA dveře výstavních síní, výtvarné školy připraví ukázky prací a workshopy. I na dalších místech se bude tvořit, hrát a poznávat umění z různých stran.

"Všichni kulturní aktéři prožívají těžké období, proto jsme rádi, že Víkend otevřených ateliérů může přinést výtvarníkům propagaci zdarma," říká Jana Brabcová, autorka myšlenky a jednatelka společnosti Grafia, která akci organizuje. Výhodou této akce je, že množství návštěvníků je rozprostřeno na velkém počtu míst, tedy se většinou nepotká současně více než 30 osob. "Pro výtvarníky to znamená možnost představit svou tvorbu, ukázat, jak dílo vzniká a dát návštěvníkům šanci si některé postupy vyzkoušet. Návštěvníci také oceňují možnost koupit dílo přímo od umělce - třeba jako vánoční dárek s příběhem."

Loni se akce zúčastnilo 151 vystavujících výtvarníků, v mapě akce bylo 61 zastávek s uměním a organizátoři spočítali cca 5000 návštěvníků.

V tuto chvíli se již registrují výtvarníci z celého Plzeňského kraje, od členů Unie výtvarných umělců až po ty nejmladší na startu výtvarné dráhy. Příležitost je otevřena i těm, kdo se uměním nezabývají profesionálně, jako každým rokem organizátoři nabídnou improvizované výstavní prostory zdarma.
 
Proto zveme všechny výtvarníky, galerie, výtvarné školy a další podobné instituce, kde umění vzniká nebo se vystavuje, k aktivní účasti na Víkendu otevřených ateliérů!
Registrace je otevřena do 31. 7. 2021, dřívější registrace znamená okamžitou propagaci na webu www.otevreneATELIERY.cz.

Co účast pro výtvarníky znamená? Otevřít své dveře ZDARMA pro návštěvníky 25. - 26. 9. 2021 od 14 do 20 hod (ideálně oba dny) a předvést jim svou tvorbu, případně připravit malý workshop či možnost tvořit (vstup na workshop musí být zdarma, materiál pro tvorbu si mohou účastníci zaplatit).


Co tím výtvarníci získají? Propagaci v mapě ateliérů, na webu, facebooku, instagramu a v dalších médiích, nové známé, příznivce a možná i kupující.


Platí se něco? V základní verzi registrace je prezentace ZDARMA, je možno si připlatit za zveřejnění většího množství informací či inzerátu v mapě.


Co když výtvarník nemá ateliér, ale chce se prezentovat? Nevadí, máme improvizované výstavní prostory. Nebojte se ale pozvat své návštěvníky třeba do garáže, kuchyně nebo do stodoly, důležité je autentické setkání s autorem!


"Těšíme se na letošní 6. ročník, věříme, že společně Plzeňáky odtrhneme od mobilů a sociálních sítích a přimějeme je k vnímání krásy, umění a k smysluplnému trávení volného času. Myslím, že tento rok po nucené izolaci a internetové komunikaci si fyzickou tvorbu a setkání tváří v tvář opravdu užijeme. Ani covid nás nezastaví!" dodává Brabcová. Doporučte registraci i svým tvořícím známým a kamarádům! Úspěch na Víkendu otevřených ateliérů už pomohl nastartovat nejednu zajímavou výtvarnou kariéru.

Akce se koná za podpory města Plzně a Plzeňského kraje, městských obvodů Plzeň 1 a Plzeň 3, Nadace 700 let města Plzně a PMDP.

Máte zájem? Registrujte se zde: www.otevreneATELIERY.cz
Máte dotazy? Ptejte se Venduly Kracíkové, 774 484 857, kracikova@grafia.cz
             a Vlaďky Slukové, 774 484 855, slukova@grafia.cz